Gå til innhold
Hundesonen.no

Hovawart


kobra_love

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg lurte på om det var noen her som hadde noe kjennskap til rasen Hovawart? Begynte å titte litt på rasen i sta og syntes den er nydelig....

Senere når jeg får lappen og mere tid på kveldene har jeg litt lyst til å kjøpe en litt større hund som jeg kan drive lydighet med. Noen som har noen andre gode forslag til raser som jeg da kan titte på?

Noen raser jeg allerede kommer på i farten er:

Collie

Aussie

Hovawart

Shetland sheepdog .....

Jeg er åpen for forslag! Rasene må jo være ideelle å bruke i lydighet eller agility da! :)

Skrevet

Labrador er jo en lærevillig hund.. :D

Golden retriver?

Malinois?

Flatcoated retriver?

Boxer?

Iallefall noen forslag.. :)

Skrevet

Jaaah!

Hovawart hadde jeg ternkt å kjøpe, men vi måtte ha en allergivennlig rase!

(Portis er best uansett da selvsagt :D ) Vakre hunde, det er det de er! :D

Hovawarten er en veldig lærevillig og grei rase visstnok. Men litt reservert ovenfor fremmede er den vel.

" Hovawart er en robust brukshundrase som er meget arbeidsvillig og som elsker å jobbe. Den er en utmerket sporhund og passer bra i alle bruksgrener såvel som i lydighetsringen. Den er intelligent, livlig og glad, og elsker sin familie. Den trenger å få jobbe for å trives og krever en fast og konsekvent oppdragelse. Rasen er samtidig meget familievennlig og passer utmerket for aktive hundefolk som ønsker en hund å jobbe med."

Absolutt et alternativ til min neste hunderase!! :):D:D

De er så nuudelige...!

Skrevet

Jeg er den stolte tante til en Hoffe gutt på 1 år og 3 mnd! :wink:

Han heter Junior, her er han og Tequila!

Drakamp2.jpg

Bildet er tatt i sommer så han er myye større nå... :roll:

Hoffene er utrolig lærevillige og ganske så smarte hunder! De trenger MASSE hjernetrim og ganske mye fysisk aktivitet!!! De kan fungere fint som familiehunder hvis de får den stimulien de trenger.

Hvis du er ute etter en brukshund så er Hoffene ganske så geniale hunder! :D:D

Søsteren min var veldig uheldig med den første Hoffen hun kjøpte. Han ble bare 5 mnd, han måtte avlives pga HD. Rasen er kjent for å ha veldig lite sykdom så det var ganske merkelig, og for ikke å snakke om kjempe trist.. Men nå har hun Junior, som er fri for HD og er en artig fyr som finner på noe HELE tiden...! Det veksler mellom latterbrøl og NEEEI når han er i nærheten!!! :D:) Han er en bra type!! 8)

Skrevet

Uff... det er så mange fine raser! det blir nok vanskelig å velge neste hund ja. :)

Blanding blir det nok ikke, da jeg kanskje skal prøve den på utstilling også!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...