Gå til innhold
Hundesonen.no

Buhunden Ask


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Dette er tråden til buhunden Ask. Oppdateringer og bilder legges sist i tråden. Som regel oppdatert om beskrivelsen av topicken er endret med info og dato :D

DSCF0845-1.jpg

  • 3 months later...
  • Svar 112
  • Created
  • Siste svar
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Skrevet

jeg har i det siste tenkt veldig mye på valpetiden med Ask, i forbindeles med at vi trener valper på skolen, og plutselig slo det meg hvor lettlært han var, og fremdeles er, om jeg gir han riktig veiledning! Han er en drømm å jobbe med ( privat hvertfall ) og lærer faktisk ganske kjapt! Kan ikke huske å hatt problemer med noe som helst egentlig, selv om jeg nok hadde det. Men han har alltid vært veldig enkel å jobbe med. Nesten litt rart at jeg trengte en "ny hund" for å oppdage hvor lett jeg hadde det/ har det med Ask. Vi har jo våre problemer, men når det kommer til innlæring osv, er han kjapp. Mye kjappere enn det jeg har trudd til nå egentlig, før jeg begynte med valpene, så jeg har nok undervudert han litt.

Han er så herlig, ville ikke kvittet meg med han for alt i verden! :);)

Pen er han også..:

2005_0208asksept20191.jpg

Skrevet

Ask er skikkelig fin.. :) Det er sånne hunder som gjør at man får sansen for hunderaser man tidligere ikke har lagt noe særlig merke til. Bestefaren min har hatt Buhunder gjennom hele oppveksten (de het forøvrig Prince, ok navn, og Rin-tin-tin.. ;) ) og har skrytt mye av rasen!

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
Skrevet

Takker og bukker for alle fine tilbakemeldinger! :ahappy:

Liten stemmningsrapport:

Ask tilbringer dagene ute, han har fått skikkelig god vinterpels, røyter mindre og ligger heller ute i snøen enn i hundehuset. Utrolig glad i snøen, baser rundt og er villmann.

Vi har også endelig klart å stole såpass mye på hverandre (les: Jeg stoler på han) at jeg slapp han på tur i går. Var på et sted som er reativt greit å slippe på. Vi var ute i en og en halv time, og kun to ganger mistet vi fullstendig kontakt med hverandre, og ingen visste hvor den andre var, men Ask fant meg han, ikke søren om den gutten skulle stikke nei! :kiss: Utrolig gøy! Det er lenge, veldig lenge siden sist vi gjorde dette, fordi han stikker så mye.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er han sammen med andre hunder? Er det mye lyd da også?  
    • Hei! Takk for svar:) Ja, vi har skjekket han hos vetrinær, og prøvd adaptil uten noen endring. Radio/annan lyd i bakgrunnen hjelper ingenting med mindre den skjermer for lyder utenfra, og da må vi ha volum så høyt at det blir irriterende for oss😅 Har prøvd ulik balanse med forskjellig mental og fysisk trening, og mengde. Vi merker at han er litt roligere om vi gjør aktiviteter som er mindre stressende for han, og trener mer spor/søk. Fortsatt langt over gjennomsnitt med bjeffing, men det er hevrtfall litt forbedring. Når det kommer til kastrering så er han kastert på grunn av andre medisinske årsaker, og for oss har ikke dette hatt noe innvirkning desverre. Har kommet frem til at dette helt sikkert er genetisk og han kommer nok alltid til å være litt varsler hund. Samtidig tenker jeg også at dette er noe som er vanskelig for han, og veldig stressende. 
    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...