Gå til innhold
Hundesonen.no

Tabu å tjene penger på hund


MartineH

Recommended Posts

Skrevet

I haugevis av diskusjoner på alle hundeforum på internett får man inntrykk av at det er tabu å tjene penger på hund.

Det blir slått opp stort om:

-Noen tar litt ekstra for noen blandingsvalper

-Oppdrettere har flere enn 1-2 kull i året

-Hundeskoler som har altfor dyre kurs

-Instruktører som tar alt for mye betalt

-Pris på rasehunder er så dyrt

-Stive priser på svært populære raser, eks Chihuahua

Osv osv. Kan sitte i en evighet og ramse opp hvor fælt folk syns det er. Det som hadde vært interessant og hørt/debattert, var ganske enkelt - hvorfor? Har noen hørt om tilbud og etterspørsel?

Hva syns du, kan man tjene penger på hund? Hvorfor/hvorfor ikke?

Skrevet

I haugevis av diskusjoner på alle hundeforum på internett får man inntrykk av at det er tabu å tjene penger på hund.

Det blir slått opp stort om:

-Noen tar litt ekstra for noen blandingsvalper

-Oppdrettere har flere enn 1-2 kull i året

-Hundeskoler som har altfor dyre kurs

-Instruktører som tar alt for mye betalt

-Pris på rasehunder er så dyrt

-Stive priser på svært populære raser, eks Chihuahua

Osv osv. Kan sitte i en evighet og ramse opp hvor fælt folk syns det er. Det som hadde vært interessant og hørt/debattert, var ganske enkelt - hvorfor? Har noen hørt om tilbud og etterspørsel?

Hva syns du, kan man tjene penger på hund? Hvorfor/hvorfor ikke?

Svaret synes meget enkelt for meg, nemlig misunnelse. Jeg ser ikke helt problemet om man skulle klare å få til et lite overskudd på hobbyen sin. Men når alle utgifter er trukket fra, slik som f.eks. utgifter til å reise på utstilling, så blir det nok ikke så mye igjen. For ikke å snakke om hvis man har mange store hunder som skal ha mat, uansett om de blir avlet på eller ikke. Og å reise land og strand på utstilling koster også mye penger. Det er nok en grunn til at liningsmyndighetene skyr oppdrettere som pesten. Veterinærutgiftene kan også bli skyhøye for enkelte. Kunne likningsmyndighetene skodd seg på oppdretterne så villle de gjort det, men som oppdretter har man altfor mye å trekke fra sin omsetning av valper.

Men, uansett, om noen skulle klare å få et overskudd på sitt oppdrett, så ser jeg ikke problemet med det.

Det later også til at mange aldri har hørt om tilbud og etterspørsel, at det er det som avgjør prisen på en valp, uansett rase. Og jeg tar selvfølgelig som en forutsetning at alle oppdretters hunder lever et optimalt hundeliv og ikke blir drevet rovdrift på med for mange kull og kull for "tett".

Skrevet

Hmm..

Jeg synes forsåvidt ikke det er noe galt i og tjene på hobbyen sin.. Samtidig er jeg av den mening at en hund er et levende vesner,og salg av disse for egen fortjeneste er ikke så veldig mye annerledes enn menneske handel(hundene får det forhåpentligvis bedre da men..).

Men samtidig tenker jeg at skal jeg se slik på det burde vel oppdrett vært forbudt i det hele tatt,og det ville vel blitt værre for hundene om de skulle "ordne seg selv"..

Så jeg er ikke sikker.

Skrevet

Man kan vel ta hva man vil for en vare, så lenge folk fortsatt kjøper varen så fortsetter prisen å stige...

Om det er "etisk riktig" osv er vel noe annet...

Kurs som ikke holder mål i forhold til prisen... (ikke rart folk blir irri da.)

Chihuahua til 25.000kroner... (kan få 3-4 andre rasehunder for den prisen)

Men, i hvilken sammenheng klager IKKE folk.?

biler, bensin, frisør, elektriker, rørlegger, osv osv...

ALLE tjenester er for dyre å alt er så fælt i dette landet... :innocent:

Skrevet

jeg synns ikke det er tabu å kjene penger på hunden. Så lenge hunden(e) det er snakk om har det bra. for dem spiller det ingen rolle om de kan tjene eieren noen kroner.

når det gjelder priser på kurs osv. så er det dyrt, men i de aller fleste tilfeller verdt pengene! :innocent:

men å selge chi valper til flerfoldige tusen over "normal" pris, det blir for dumt. hvertfall fordi argumentet for prisen er at rasen er så populær. takk for den paris H! ;)

om vi ikke hadde hatt oppdrettere ville jo arten hund dødd ut etterhvert...

Skrevet

At oppdretter tar litt fortjeneste av valpesalget er greit, men det som blir feil er å tyne så mye man kan ut av kjøperne. Videre kontakt med eierne er jo også en del av å være oppdretter, det tar også tid, men det blir som en slags kundeserivce.

Man kommer også inn på seriøse og useriøse oppdrettere; En seriøs vil bruke mye tid med å finne riktig hannhund, mye tid med valpene og deres preging og når valpene er solgt, vil de gledlig hjelpe de nye eierne i en god tid fremover. En useriøs vil helst bruke så lite tid som mulig og vil/kan ikke gi noe støtte til de nye eierne av erfaringsmessige grunner, og vil trolig se det mest positive i pengene ved salget.

Jeg vil og gir et par tusenlapper over standard pris, for jeg vet at min oppdretter er dønn seriøs og vil støtte meg dersom jeg får noen problemer med mitt fremtide hundehold. Så etisk sett ser ikke jeg noe problem med å betale litt mer når man vet kvaliteten på oppdrettern. Den enkelte Ola og Kari Nordmann ser ikke så nøye oppdretterne, samme hvilken prisen, de vil bare ha en hund, det er der problemet ligger i denne saken.

Hadde NKK sluttet med hysj hysj opplegget som om hvem som er seriøse og useriøse i og utenfor NKK, så tror jeg Norges hundebestand hadde fått seg godt løft med mindre adferdsproblemer og sykdommer.

De som gjør en dårlig jobb i arbeidslivet blir kastet ut eller går konkurs og får et dårlig rykte, men slik er det ikke med oppdrettere dessverre.

Skrevet

Interessant diskusjon egentlig - jeg er ikke imot at folk tjener penger på hundetrening, tvert imot håper jeg at flere starter opp initiativ som gilabb, positive hundeskoler, klikkerkurs osv.

Jeg synes heller ikke det er galt hvis en oppdretter har endel kull i løpet av et år,eller at man tar litt penger for blandingsvalper (for meg er det rart å "gi" bort en hund - en symbolsk sum som en bekreftelse på at det er mer enn et impulskjøp kan være greit).

Derimot er det ikke greit dersom man setter kull på tispa si to løpetider på rad, eller har uforsvarlig mange kull, avler på utypiske individer osv. bare for å få kull, og dermed penger.

Faren med at det blir tilbud - etterspørsel på hunder er at da er det flere som setter kull på tispa si, fordi det er så lett å få solgt valpene. Dette har ødelagt temperamentet (og kanskje også utseendet - jeg vet ikke, jeg er nok ingen utstillingsekspert ) på disse rasene. Et eksempel på dette er min "egen" rase - Cavalieren. Det er en av de 10 mest solgte hunderasene i Norge, og det er mye rart som avles på...

Skrevet

Tja, jeg må svare på eget spørsmål også da.

Jeg skjønner ikke hvorfor det skal være så tabu, og at det å ha 8 kull i året er synonymt med å være useriøs. Ja, jeg skal innrømme at jeg rynker på nesa selv, men har ikke så mye unødvendige fordommer at jeg ikke sjekker kennelen på lik linje med andre kenneler.

Satt og leste gjennom her nå og la merke til dette med antall kull og hvor lang tid alt sammen tar. Altså.. Hvorfor er det seriøst når noen som jobber fulltid med barn osv har 2 kull i året, mens en som har 8 kull i året og kan leve av det er useriøst. Den med 8 kull har nok like god tid til å finne hannhund osv som den oppdretteren med 2 kull. Og det tar ikke lang tid å finne aktuelle hannhunder om man har vært noen år i gamet og kjenner til ulike linjer og har et bredt nettverk rundt seg.

Hva gjelder valpepriser på rasehunder/blandingshunder er prisen egentlig altfor lav iforhold til alt arbeidet som er lagt ned av en seriøs oppdretter. Oppfølging senere er for mange en selvfølge. Jeg regnet over hvor mye vår oppdretter hadde brukt direkte på oss som valpekjøpere og valpen, og det er pokker ikke godt timesbetalt å være oppdretter. Sitter man igjen med noe er det snakk om noen tiere i timen liksom, og huff - da er man useriøs.

Rent hypotetisk: Hadde jeg hatt en chihuahua-valp og to kjøpere som kunne tilby hunden et 100% flott hjem, der den ene var villig til å betale 50 000,- og den andre var villig til å betale 20 000,- er det jo galskap å velge sistnevnte!!??

Jeg holder på med gilabb.com, arrangerer kurs og har gratis fritreninger. Jeg kjører slik at jeg selv får kurset gratis og instruktøren får det h*n skal ha. Dette gjorde at flere ikke ville være med på dette, for tenk - mine kursdeltakere må spleise på kurs til meg!! Huff a meg, jeg som gir de gratis fritrening, haugevis av spennende kurs ingen hundeklubber i området tilbyr og fritreninger der man kan gjøre akkurat hva man vil, enten det er lydighet, sosialisering, ringtrening, skravling eller miljøtrening. I tillegg kan man spørre om det man lurer på når man lurer på det... Og ed andre som har tilsvarende kurs er fortsatt mye dyrere... Jaja, for all del - det er hårreisende at jeg får være med på kurset gratis. :innocent:

Hvorfor er det helt greit at en privattime med hest koster oppimot 500,- og det er dyrt å betale 100,- for en privattime til hund??? ;)

Skrevet
Jeg holder på med gilabb.com, arrangerer kurs og har gratis fritreninger. Jeg kjører slik at jeg selv får kurset gratis og instruktøren får det h*n skal ha. Dette gjorde at flere ikke ville være med på dette, for tenk - mine kursdeltakere må spleise på kurs til meg!! Huff a meg, jeg som gir de gratis fritrening, haugevis av spennende kurs ingen hundeklubber i området tilbyr og fritreninger der man kan gjøre akkurat hva man vil, enten det er lydighet, sosialisering, ringtrening, skravling eller miljøtrening. I tillegg kan man spørre om det man lurer på når man lurer på det... Og ed andre som har tilsvarende kurs er fortsatt mye dyrere... Jaja, for all del - det er hårreisende at jeg får være med på kurset gratis.

Jeg har lurt på hvordan du har så god råd til å dra på kurs hele tiden, mens vi andre fattige må skrape sammen og prioritere! :innocent:

Men, er enig med deg... Alle hundeskoler/-klubber som holder kurs vil også tjene litt på kursene sine, så de har som oftest en pris som gjør at de tjener en slant på det selv.. Hvorfor skal feks ikke du få et gratis kurs for det? Hund koster, og så lenge det er noen som er villige til å betale...

Jeg er i den "krisa" at jeg synes kurs er for dyrt... jeg må prioritere noen få kurs i året, det er det eneste jeg har råd til. Samtidig har jeg full forståelse for at instruktørene gjerne vil tjene på kurset, de jobber jo tross alt. Også vil hundeklubbene/-skolene tjene noe... er vanskelig det der...

Skrevet

Martine, med det tilbudet du drar i gang og alle tingene du stiller opp på så kan de som ikke gidder å bli med kurs bare ha det så godt... De går glipp av masse.

Jeg ser ingenting i veien for å tjene penger på hund, så lenge man er seriøs - som det er med det meste annet.

Skrevet

Det er jo bare rett og rimelig at du skal ha noe igjen for det selv Martine. Det er tross alt DU som skaper kurstilbudet, og det er du som gjør alt arbeidet med å finne instruktør, lokaler, dato, treningsplass, tar deg bryet med betalinger, informasjon osv osv. Jeg betaler gladelig 800 kr for å delta på innholdsrike og billige kurs med kjente instruktører og det som hører til.

Når det gjelder å lage en fjær til ti høner ang antall kull så er synes jeg det er litt synd å skulle ha slike 'fordommer' mot oppdrettere som lever av oppdrettet sitt. Er ikke det enhver oppdretters drøm da, å drive med avl og hund på heltid - og å kunne leve greit av det? Selvfølglig koster det å kjøpe hund! Det koster penger å røntge hunden, øyelyse, mentalteste, stille den på prøver, utstilling, parring, veterinærbesøk med evt ultralyd/sjekk, evt. keisersnitt som dessverre er vanlig på enkelte raser, valpefôr, ormekur, ID merking, helseattest og lista strekker seg i det vide og brede. Jeg trenger ikke å dra lenger enn til meg selv egentlig. Hannhunden jeg skal bruke på Lisa må jeg mest sannsynlig dra til England for å parre med, og det er ikke gratis. Og så har jeg som flere andre oppdrettere planer om å la valpe-pengene stå på en egen 'oppdretterkonto' en stund etter salget, i tilfelle det skulle vise seg at jeg vil kjøpe tilbake en valp. Man vet aldri, så en bufferkonto er kjekt.

Og dessuten, dersom en oppdretter har unormalt mange kull i året, så stoler jeg såpass på min egen dømmekraft at jeg finner fort ut om denne oppdretteren avler seriøst eller ikke - i mine øyne. Det er fort gjort å kikke innom Dogweb og se på HD statistikkene, spore opp mentaltester og resultater på prøver for tidligere kull og nær familie. Og en prat med vedkommende kan jo avsløre det meste, av hva som evt er 'dårlig' i mine øyne.

  • 3 months later...
Skrevet

det er ikke noe galt i å tjene på hund, vel?! hvis det ikke var lønnsomt å drive kurs eller avl ville vel ik\ngen gjort det? vi lever i et samfunn der penger spiller en viktig rolle!

så lenge kursene holder mål, oppretterne er seriøse, og hundene har det bra ser jeg ikke noe galt i å tjene på det :D

men det er jo min mening da :P

Skrevet

Kan egentlig ikke si at jeg har hørt folk klage så mye jeg....?

Og de fleste synes jo faktisk at prisen på blandingshunder er for lav, ingen ønsker at de skal være gratis.

At folk kommenterer at det koster mye penger, er ikke det samma som å si at det er FOR dyrt, men at en selv kanskje ikke har råd til å bruke så mye penger på en hund, et kurs eller hva det måtte være....

Jeg tror det er svært vanskelig å leve av hund alene i Norge. Noen svært få som klarer det, som har klart å starte en komersiell hundeskole av en viss størrelse, og faktisk tjener greie penger. Ellers tror jeg det er rimelig smalhans hvis man skal leve av hund alene. De fleste har det vel som en biinntekt...

Skrevet

Til MartineH; Dette er vel egentlig litt OT men for å ta tak i det du sier om hvorvidt det er seriøst, eller ei å produsere åtte eller flere kull pr.år... Ja, på meg virker det i høyeste grad useriøst.. La oss si at dette er en rase som får i snitt syv hvalper pr.kull, da er vi oppe 56 hvalper pr.år og jeg vil gjerne se den oppdretteren som finner virkelig GODE hjem til så mange hvalper årlig..

  • 2 weeks later...
Skrevet

Møtte en oppdretter jeg, som lever av det - og som selger hundene sine i Norge eller Sverige alt etter hvordan kronekursen er. Vedkommende har en drøss hunder, de fleste ute hos folk, der de også får valpene sine, som h*n plukker opp nærmere leveringstid, gir et lite "crash kurs" i sosialisering og andre hunder, og selger. Spør noen om å få se moren til valpene, viser h*n frem den hunden som måtte passe. Tror neppe de er stilt ut, vet ikke om de er registrert, men vedkommende er faktisk veldig flink med hunder - og har gode, sosiale hunder som kan omgås alt, går løs, og er VELDIG trivelige, mens h*n er tilsvarende dyktig med hundene.

Merker at jeg blir veldig blandet i følelsene, men det går kanskje mindre på dette som hundeeier - og mer på dette at jeg kanskje ikke, som solid skattebetaler i mange år, liker dette at noen tjener ganske bra på det å avle på hunder som heltidsgeskjeft uten å skatte av det. Og kanskje også fra et forbrukersynspunkt, at det stilles kanskje noe andre krav på en teoretisk sett "uvitende" førstegangsoppdretter med gode hunder som det brukes mye penger på, men som mangler erfaring og genetisk kunnskap - til en som velger aktivt å leve av det, tjene regelmessig med penger, og som har hannhunder til egen bruk, ikke stiller, kanskje minimerer "nødvendige" utgifter etc, men som gjør dette bevisst for å øke inntjeningen.

De førstnevnte handler ofte av entusiasme, selv om de ikke alltid "vet hva de gjør", mens de sistnevnte... tja, de spiller ut de kortene de har. Men er VELDIG bevisste, på at dette skal det tjenes penger på.

Apropos hundeskoler, så spekulerer både de - og kanskje også oppstallingskenneler etc - på unge folk som LIKER hund, som knapt får noe igjen for jobben, mens de som sitter som eier tjener bedre. Stadig nye unge som på et vis utnyttes, som kanskje ikke har nok erfaring EGENTLIG - men som gjør det halvveis gratis, men uten de egentlige nødvendige forutsetninger. Skal man ta klekkelig betalt, bør det gjelde kvalitet i alle ledd av kjeden - driver man butikk, bør det være et minstekrav.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...