Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Vi er førstegangs hundeeiere og hunden vår ble et år nå i april. Hun er en veldig flink hund, sliter litt med separasjonsangst, men vi jobber jevnt og trutt med dette. Men, de siste månedene har det dukket opp en litt rar atferd. Det virker som om hun reagerer veldig på lukten min? Hun kan ligge og slappe av og komme og lukte på meg, så er det akkurat som om en bryter skrus på i hodet hennes. Da blir hun veldig hyper og begynner å jokke på meg. Når jeg dytter henne vekk starter hun å knurre og småbite i armer/hender (ikke hard, men hun legger tennene over). Det er akkurat som om en rullegardin går ned, og det er vanskelig å få henne ut av denne modusen, f. eks. "legg seg" fungerer ikke. 

Hun viste den første gangen da hun var rundt 6 mnd og det kunne skje kanskje 1 gang annenhver måned, men det har bare blitt verre de siste månedene og det kan nå skje 1-2 ganger annenhver dag. Hun gjør det kun på meg og ikke samboeren min. Vi har også lurt på om det kan ha noe med kroppslukten min å gjøre, men hun kan reagere på meg rett etter at jeg har kommet ut av dusjen. 

Er det noen som har opplevd lignende eller som vet hva jeg kan gjøre annerledes?

Skrevet

Høres litt ut som tenårings rampestreker.  Hvis hun Ikke hører på deg, så prøv å reis deg opp, bruk kroppsspråket og eventuelt ta på henne et bånd og før henne tilbake til plassen sin. Og ikke la henne reise seg igjen før du sier det er greit. 
Er samboeren sin strengere med henne enn deg? Kan det være derfor hun bare gjør det på deg? Åssen rase er det? 

Skrevet

Hun er fransk bulldog. Ja det funker liksom ikke å få henne tilbake på plassen sin, kan hende vi burde prøve litt i bånd slik du foreslår, pleier ikke bruke halsbånd o.l inne. Vil ikke nødvendigvis si at samboeren er noe særlig strengere, han kan fort heller være litt ettergivende (gi mat når hun tigger ved bordet osv.). Jeg er også den som er mest med henne og øver mest på lydighet. 

Skrevet
6 timer siden, Leilo skrev:

Hun er fransk bulldog. Ja det funker liksom ikke å få henne tilbake på plassen sin, kan hende vi burde prøve litt i bånd slik du foreslår, pleier ikke bruke halsbånd o.l inne. Vil ikke nødvendigvis si at samboeren er noe særlig strengere, han kan fort heller være litt ettergivende (gi mat når hun tigger ved bordet osv.). Jeg er også den som er mest med henne og øver mest på lydighet. 

Ok. Da ville jeg begynt å ha på halsbånd inne og hatt eventuelt en line tilgjengelig så det er lettere å avbryte adferden og geleide henne tilbake til plassen hennes. ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...