Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når man skal velge fôr er det viktigste å sjekke innholdsfortegnelsen, det finnes nettsider hvor man kan se oversikt og sammenligne mange av de typene som fins. Man må også ta med i beregningen hvilken hund man har, her spiller alder, helse og aktivitetsnivå inn. Ellers er det lurt å finne et fôr med flere proteinkilder, tre til fire tror jeg er anbefalt. Ofte er det sammenheng mellom pris og kvalitet, men ikke alltid. 
 

For å ta min egen hund som eksempel, og det jeg hadde i bakhodet da jeg fant fôr til henne: alder (hun er ni), hun er ganske kresen, og spiser ikke mat hun ikke liker. Alle «triks» som å fjerne maten med en gang hvis hun ikke spiste, funket ikke. Hun ble skikkelig tynn, til det punkt at det var farlig. Hun er moderat aktiv, og er ikke allergisk eller har problemer med mat, men sliter med fôr med høyt korninnhold. I tillegg liker jeg å bruke maten som godbiter, hun får ikke tørrfôr i skål. 
 

Vi prøvde flere forskjellige tørrfôr, blant annet Orijen, Acana og Canagan, men har nå landet på Vigor and Sage for seniorhunder. Hun digger det, og selv om hun får det daglig blir hun ikke lei. I tillegg får hun råfôr fra Mush hver dag, det introduserer tre ekstra proteinkilder pluss at hun synes det er supergodt. 
 

Når det kommer til sammenhengen mellom kornfritt fôr og DCM, tar jeg det helt med ro. Det er ingen klar sammenheng, ingen bevis, og mange hunder på «vanlig» diett har også DCM. Det er lite på nåværende tidspunkt som tyder på at en kornfri diett har skylda, spesielt ettersom mange millioner hunder i verden sjelden spiser korn, og allikevel ikke har DCM. Det er kjent at noen raser (blant annet golden retriever og cocker spaniel) har større sannsynlighet for å utvikle sykdommen, og i arbeidet som er gjort for å kartlegge DCM og diett er ikke alltid det tatt hensyn til. Det finnes ikke register over alle hunder som har DCM, og derfor vet vi heller ikke om antallet hunder som spiser kornfritt fôr som utvikler DCM er høyere enn normalen. Selv om det å fôre hunden med kornfritt fôr blir mer og mer vanlig, er det ikke en unormal oppgang i tilfeller av DCM, men det er mye mer snakk om sykdommen, og da stort sett i samme setning som «kornfri diett». 

Skrevet (endret)
1 hour ago, QuestiBa said:

Hei, allesammen satt å leste en interessant topic, om Mat relatert DCM på hund, og dette gjør at jeg syntes det er vanskelig å velge fòr. 

Noen som har inspill? ? 

Mat og relevans til DCM.

 

Jeg synes det er så merkelig at det er helt forferdelig å gi hunder fôr med hvete, men helt innafor å gi dem mat med alskens urter, erter, poteter og bønner..."Normale" hunder tåler helt fint hvete, andre får allergi eller magetrøbbel. Er det da hvete eller hunden som er problemet? Jeg tror nå egentlig at hverken hvete eller potet er særlig bra hundemat jeg. 

Det blir ikke fôr med erter, poteter, eller bønner her. Fôr med høy andel animalsk protein av god kvalitet er det jeg ser etter. 

Kjenner til to hunder som har dødd av DCM faktisk. Eller, de døde plutselig og under obduksjon var konklusjon forstørret hjerte. Begge spiste "grainfree" tørrfôr. 

 

 

Endret av Meg
Skrevet

Det er ikke noe problem med fôr som inneholder hvete, ELLER poteter, bønner, mais osv. Men noen fôr bruker dette som "billig fyllmasse", og det er problematisk. Om det er noen få prosenter av innholdet er det ikke noe problem, så lenge det er mye kjøtt og animalske proteiner i det.

  • Like 1
Skrevet (endret)

@Meg Det er dette jeg refererer til ja, hørt om hunder som har død av å gå på "grainfree" fòr jeg også. Derfor jeg lurer, man vil jo helst unngå dette om det har noen sammenheng... 

 

 

Endret av QuestiBa
Skrevet
Just now, simira said:

Det er ikke noe problem med fôr som inneholder hvete, ELLER poteter, bønner, mais osv. Men noen fôr bruker dette som "billig fyllmasse", og det er problematisk. Om det er noen få prosenter av innholdet er det ikke noe problem, så lenge det er mye kjøtt og animalske proteiner i det.

Har hørt blant annet Linser er et problem. Ser det er en del fòr som har begynt med dette inholdet. 

Skrevet
Just now, QuestiBa said:

@Meg Det er dette jeg refererer til ja, hørt om hunder som har død av å gå på "grainfree" fòr jeg også. Derfor jeg lurer, man vil jo helst unngå dette om det har noen sammenheng... 

 

 

Men som Simira sier, høy andel animalsk protein er nok det viktigste. 

Skrevet
Just now, Meg said:

Men som Simira sier, høy andel animalsk protein er nok det viktigste. 

Fant et med høyt innhold men dette var grainfree så kjenner jeg er veldig skeptisk ? 

Skrevet

Jeg tror ikke hvete-frie tørrfôr er særlig farligere enn fôr med hvete. Med tanke på at hvetefrie produkter har vært på markedet i veldig mange år hadde nok DCM vært mye mer utbredt enn det er dersom det var en direkte sammenheng.

I dag florerer det med rykter og spekulasjoner rundt både hvete og "grainfree" alternativer, så skal du være på den sikreste siden er rått eneste alternativ. Selv tenker jeg at bikkjer har vært domestiserte og avhengige av folk for mat så pass lenge, at de sikkert kan nyttegjøre seg av både hvete, belgfrukter, grønnsaker og potet. Hvordan fôret er satt sammen som helhet av macro- og micronæringsstoffer tror jeg er viktigere enn om det inneholder grønnsaker eller hvete.

Uansett mener jeg selv at variasjon er bra med mindre man har sensitive hunder som ikke tåler det. Jeg blander og veksler mellom forskjellige merker og produkter innenfor de merkene jeg liker, dette er både fôr med hvete, "grainfree" og rått, i tillegg får hundene avskjær og andre rester fra kjøkkenet. De fleste bikkjer liker variasjon og som bonus unngår man også eventuelle skadelige langtidsbivirkninger av en type fôr. 

  • Like 2
Skrevet

Det er ikke på noen som helst måte dokumentert at fôr med belgfrukter er linket til DCM. Ryktet begynte å spre seg etter en meningsløs undersøkelse fra FDA i USA. Basert på en anekdotisk rapport fra en enkelt veterinær gikk de ut med en oppfordring som var omtrent som så: «Vi mistenker at belgfrukter kan gi DCM. Derfor ønsker vi at alle veterinærer som opplever tilfeller hvor det kan være en sammenheng mellom fôr og DCM rapporterer dette.» Snakk om å legge til rette for seleksjonsbias - i praksis svarte man kun om den aktuelle hunden hadde DCM OG gikk på et «mistenkt» fôr. Mens man selvsagt burde svart for alle hunder med DCM - uansett fôr. Jeg skrev om dette for en tid siden, forhåpentligvis med referanser, men fant det ikke i farta. Skal se hva jeg finner senere.

Gi hunden det den liker og fungerer godt på. Høyt kjøttinnhold, lavt, med korn, uten korn... 

  • Thanks 1
Skrevet
3 timer siden, QuestiBa skrev:

@Meg Det er dette jeg refererer til ja, hørt om hunder som har død av å gå på "grainfree" fòr jeg også. Derfor jeg lurer, man vil jo helst unngå dette om det har noen sammenheng... 

 

 

Viktig presisering: det er ingen bevis for at hundene har dødd AV å gå på grain-free for. Noen hunder har dødd av DCM, og noen av de hundene har spist grain-free. Det er ikke bevist noen konkret årsakssammenheng mellom grain-free for og DCM. 

Om du ikke vil ha planteproteiner i foret, får du fore rått.

  • Thanks 1
Skrevet
20 hours ago, Tyttebæra said:

Jeg tror ikke hvete-frie tørrfôr er særlig farligere enn fôr med hvete. Med tanke på at hvetefrie produkter har vært på markedet i veldig mange år hadde nok DCM vært mye mer utbredt enn det er dersom det var en direkte sammenheng.

 

Men så er ikke belgfrukter og korn det samme da. Forskjellig innhold av næringsstoffer. 

 

Skrevet
5 hours ago, Meg said:

Men så er ikke belgfrukter og korn det samme da. Forskjellig innhold av næringsstoffer. 

 

Nei, det er det ikke og det har jeg vel heller ikke sagt? :) Vi vet lite om hvordan ernæring spiller inn på DCM og enn så lenge er det ingen som har vist at belgfrukter inneholder noe som er farlig for hunder. At noen bikkjer som spiser grainfree får DCM eller dør av uoppdaget DCM er ganske naturlig med tanke på at "grainfree" er blitt svært populært på grunn av at folk i økende grad vil ha fôr med "naturlige" ingredienser.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...