Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp? - er det farlig at hunden har spist leggbein?


Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen!

Min kjære Oliver har bursdag i dag og i den anledning kjøpte jeg et sånn der bein/knokkel med litt kjøtt på, dette var stor stas, men han har nå spist halve beinet, altså selve beinet, og nå er jeg redd for at det kanskje ikke var så lurt, var det kun meningen at han skulle spise kjøttet som var på beinet? Det er et "tibia bone" fra gris. har jo hørt at det er enkelte bein de overhodet ikke skal ha (kyllingbein/kotelettbein) da dette kan stikke hull på magesekken deres. Kan dette skje med slike bein?

På forhånd takk for svar :)

Skrevet

Absolutt ikke kun varmebehandlede bein som anses som ikke-spiselige. Tommelfingerregel på om det er greit å gi hunden er at hunden enkelt skal tygge og knuse i seg beinet. Blir hunden liggende lenge uten å klare å knuse beinet/få av biter, er det for hardt og det går veldig fort ut over tenner/tannemalje og kan potensielt være for hardt for hunden å fordøye. Alle vektbærende bein (beina dyrene lener vekten på) av store dyr skal man ikke gi hunder uansett str, ellers varierer der jo enormt hva en Chi og Labrador etc kan spise uten problemer.

Fiske- og kyllingbein er bein som selv de minste hunder fint klarer å tygge i seg (antar jeg, som sagt må man noen ganger bare prøv seg frem). :)

Skrevet

Tibia er det tykkeste leggbeinet. Det er jo for så vidt vektbærende, men på gris tenker jeg det er ufarlig (og på mange andre små dyr også, i og med at leggbeinet er delt, men mulig jeg tar feil?).

Det er nok en av grunnene til at de selger det i dyrebutikker. Hvis kun kjøttet skulle spises, hadde de nok ikke solgt det som hele bein..... Selv om størrelsen på bikkja selvfølgelig har noe å si.

Skrevet

Jeg har lagt til noen ord i emnetittelen slik at det er enklere for andre å se hva tråden handler om.

Håper det går fint med hunden :) . 

Admin Mirai

Skrevet

Tibia er det tykkeste leggbeinet. Det er jo for så vidt vektbærende, men på gris tenker jeg det er ufarlig (og på mange andre små dyr også, i og med at leggbeinet er delt, men mulig jeg tar feil?).

Det er nok en av grunnene til at de selger det i dyrebutikker. Hvis kun kjøttet skulle spises, hadde de nok ikke solgt det som hele bein..... Selv om størrelsen på bikkja selvfølgelig har noe å si.

Om det bare var så enkelt at det ikke ble solgt matvarer (eller andre ting) beregnet til våre kjæledyr som ikke er bra for dem, matvarer beregnet til oss selv eller våre barn. Men slik er det altså ikke.

Skrevet

I dag er det akkurat et år siden min forige hund ble operert etter å ha spist litt for mye rå elgbein som satte seg fast i tarmene. Så følg med litt ekstra om avføringen er som den skal :)

Skrevet

Takk for svar alle sammen :) jeg tok fra han beinet etter ham hadde spist ca halvparten, han brukte ikke særlig lang tid på å tygge i seg den mengden. Han var litt hard i magen idag, så jeg blir nok ikke å kjøpe slike bein til han i framtiden ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...