Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundeveddeløp


Artemis

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med dette og kan fortelle litt om hvordan hundene her behandles? En jeg kjenner var nemlig på hundeveddeløp her om dagen, og lurte på om disse hundene ble godt tatt vare på? Når det gjelder trening og løp, og etter løpskarrieren er over? Har jo hørt stygge historier om rescue greyhounds, men vet svært lite om dette her selv.

Guest Gråtass
Skrevet
Noen som har erfaring med dette og kan fortelle litt om hvordan hundene her behandles? En jeg kjenner var nemlig på hundeveddeløp her om dagen, og lurte på om disse hundene ble godt tatt vare på? Når det gjelder trening og løp, og etter løpskarrieren er over? Har jo hørt stygge historier om rescue greyhounds, men vet svært lite om dette her selv.

Snakker du om i Norge eller andre land? I Norge så er i hvertfall alle hunder som går LC "vanlige familiehunder" til hverdags. Nå er det så vidt jeg vet ikke tillatt med totalisatorspill på hund i Norge, så da blir det liksom ikke game&glory som er motivasjonen (sånn for å nevne det, så er det ikke det for flesteparten som har hester i løp heller altså)

Skrevet
Noen som har erfaring med dette og kan fortelle litt om hvordan hundene her behandles? En jeg kjenner var nemlig på hundeveddeløp her om dagen, og lurte på om disse hundene ble godt tatt vare på? Når det gjelder trening og løp, og etter løpskarrieren er over? Har jo hørt stygge historier om rescue greyhounds, men vet svært lite om dette her selv.

Som veldig fersking innen kapp/racing (mine hunder har gått kun 2 hhv 1 løp hver), tør jeg ikke helt begi meg ut på å "tegne & forklare". Så jeg tar en short-cut og henviser til siden til Svenska hundkapplöpningssportens centralförbund, SHCF, http://www.shcf.se/

*klippet litt fra siden*

"För att undvika oseriöst hundägande har Svenska hundkapplöpningssportens centralförbund (SHCF) infört ett mycket strängt regelverk. Alla hundägare är personligen ansvariga för sina hundars välbefinnande till de fyller tio år. Avlivning av hund accepteras enbart av veterinärmedicinska skäl. Samtliga hundar och aktiva finns också registrerade i centralförbundets register."

Som du ser er SHCF er veldig klar på hundens velbefinnende, både før, under og etter karrieren.

Og siden jeg har saluki, slenger jeg med link til http://salukiracing.se/ også :)

Håper du fikk noe svar.

Mine hunder elsker iaf kappen sin og de blir helt elleville når de hører haremaskinen hviiiiner og boksdører som smeller :)

Skrevet

Har hørt mye nagativt om racing, spesiellt fra USA og England. Jeg vet ikke hvorvidt dette stemmer, og jeg har heller ikke satt meg veldig mye inn i akkurat dette. Men ser mange steder at det er mye motstand og avsky mot denne sporten. Har hørt at de begynner ganske unge, og blir pensjonert tidlig. 3-4 år Og da blir det ofte en bruk og kast mentalitet. Mange av hundene lever under dårlige forhold, og i trange bur. Jeg snakket med noen fra USA og de sa at det vanlige var rescue greyhounds, tidligere racere, og det var så og si umulig å få tak i en valp av denne rasen. Mange hadde aldri sett en greyhoundvalp i real life faktisk, selv om de prøvde å få tak i rasen. Det overrasket meg litt.

Jeg tror det er annerledes i norden, at det er litt bedre miljø enn mange steder i andre land. Men somsagt, dette er bare noe jeg har lest, hørt og sett videoer av, kan jo være ekstreme tilfeller man har kommet over.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...