Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Clumber Spaniel er det ikke noe om i raseleksikon, det får jeg gjøre noe med :icon_fun:

Clumberen er den tyngste av alle spanielrasene og skiller seg litt fra sine fettere og kusiner både i temperament og utseende.

I bunnen har man den typiske spanielen,- glad positiv, lettlært, følsom og intelligent. Dette er egenskaper som er avlet fram gjennom lang tid for at de skulle fungere som støtende fuglehunder.

De blir ofte beskrevet som rolige og kanskje litt late,- noe som er helt feil! De er sportye hunder som er med på det meste en aktiv familie kan tilby. Selv om de fleste Clumbere lever som glade familiehunder, har de beholdt jakthunden i seg.

Clumbere er ofte veldig sta, har mye vilje og driv og er fysisk sterke,- noe som krever sin mann eller kvinne under oppvekstårene.

Dette er en tung rase og de bruker lang tid på å bli voksne i både kropp og sjel. Rasestandarden sier ikke noe om høyde, men idealvekt på hannhund er 34-36 kg, tispen rundt 28-30 kg

Her er noen bilder:

i19622670_20194_7.jpg

Prøver oss på freestyle

i206597326_63231_7.jpg

Kursing i kantarellsøk:

i195958442_97137_7.jpg

post-2972-1196425081_thumb.jpg

Skrevet
Jeg falt for Clumberen etter å ha sett en dokumentasjon om rasen på Animal Planet for noen år tilbake. ;)

Men jeg har ikke skaffte meg en slik...

Til "Slevedyret": Hvordan mener du de er til bruk i lydighet? Din erfaring? Hva bruker du hundne til?

Altså, hvis du har skikkelig ambisjoner innen lydighet, så ville jeg vel kanskje ikke satset på Clumber. Ikke for det, det går fint an, men det er jo en spaniel som har innmari lyst til å snuse i bakken :rolleyes: De er også avlet fram med ganske mye driv og en målbevissthet som gjør at det ikke er så lett å få de til å ombestemme seg om de har fått en ide i toppetasjen. Der er de litt annerledes enn de andre spanielrasene. På den positive siden så har de litt mer konsentrasjon enn andre spaniels, og er ikke så virrete. Så når jeg først har klart å få hans fulle fokus, er det liksom ikke grenser for hvor mye info han kan ta inn ;) Vi har lekt oss litt med freestyle, kjempemoro!

På sånne ting som ligger naturlig for dem, spor og sånne ting, så er de helt rå! Der klarer jeg liksom ikke å ødelegge noe uansett hvor mye jeg rører til ting. Det eneste jeg kan gjøre er å prøve å roe lille traktor'n ned ;)

Skrevet
Å! Dere har vi jo sett i spanielbladet! ;) Har alltid sagt at hvis typen skulle hatt seg hund, skulle det vært en clumber; tror det hadde passet perfekt!

God ide! Vi trenger litt flere Clumbere her til lands :icon_fun:

Noen flere bilder:

Hjelper til i heimen:

i203998776_97548_7.jpg

Åååå hopp!

i186989602_79472_7.jpg

i47720743_50143_7.jpg

  • 3 weeks later...
Skrevet

Hei, Jane!

Nei, det er ikke mye pelsstell,- spesielt ikke i forhold til de andre spanielrasene. Jeg børster over han kanskje en gang i uken, pelsen er glatt og silkeaktig og knuter seg ikke så lett. Om de er møkkete og blir liggende å tørke, detter mye av bøsset av, og de ser ganske så greie ut igjen. Ellers er det litt pynting før utstilling, det kan vel sammenlignes ca med hva man gjør med flat/golden før utstilling.

  • 7 months later...
Skrevet

Hei.

Vi har lenge vurdert å skaffe oss en Clumber spaniel, og nå ser det ut som vi endelig har bestemt oss.

Vi har hele tiden vært fasinert av utseende på disse fine karabatene, men vet desverre alt for lite om hvordan de er å ha i hus, og om hvor man skal og burde skaffe seg en slik en. Er det noen som har litt informasjon og dele med oss?

Vi setter stor pris på all informasjon, eventuelt hvor man finner det.

Ring gjerne på tlf: 40846760, eller mail på : [email protected]

Tusen takk

Mvh: Therese og Øystein

Skrevet
Hei.

Vi har lenge vurdert å skaffe oss en Clumber spaniel, og nå ser det ut som vi endelig har bestemt oss.

Vi har hele tiden vært fasinert av utseende på disse fine karabatene, men vet desverre alt for lite om hvordan de er å ha i hus, og om hvor man skal og burde skaffe seg en slik en. Er det noen som har litt informasjon og dele med oss?

Vi setter stor pris på all informasjon, eventuelt hvor man finner det.

Ring gjerne på tlf: 40846760, eller mail på : [email protected]

Tusen takk

Mvh: Therese og Øystein

Clumberen vår, Charlie, har egen blogg. Der kan dere se litt hva han driver med. Charlie er nå 13 måneder, og er en flott fyr å ha i huset. Han røyter noe helt forferdelig, sikler/ slever utrolige mengder, men er samtidig også en veldig fin hund med strålende gemytt. Charlie bor i Oslo, og støvsuger jevnlig Torshovdalen og Sognsvann for porsjonspakker med snus o.l. -Bare si fra så kan dere møte ham.

Charlies blogg

Du finner også mye info på svenske Clumberklubbens sider: http://www.clumber.net/.

I Norge har vi en dyktig Clumberoppdretter ( Libells) - som fikk en BIR på verdensutstillingen nå i Stockholm.

Mvh. Bård (og Charlie)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...