Gå til innhold
Hundesonen.no

Clumber Spaniel


Slevedyret
 Share

Recommended Posts

Clumber Spaniel er det ikke noe om i raseleksikon, det får jeg gjøre noe med :icon_fun:

Clumberen er den tyngste av alle spanielrasene og skiller seg litt fra sine fettere og kusiner både i temperament og utseende.

I bunnen har man den typiske spanielen,- glad positiv, lettlært, følsom og intelligent. Dette er egenskaper som er avlet fram gjennom lang tid for at de skulle fungere som støtende fuglehunder.

De blir ofte beskrevet som rolige og kanskje litt late,- noe som er helt feil! De er sportye hunder som er med på det meste en aktiv familie kan tilby. Selv om de fleste Clumbere lever som glade familiehunder, har de beholdt jakthunden i seg.

Clumbere er ofte veldig sta, har mye vilje og driv og er fysisk sterke,- noe som krever sin mann eller kvinne under oppvekstårene.

Dette er en tung rase og de bruker lang tid på å bli voksne i både kropp og sjel. Rasestandarden sier ikke noe om høyde, men idealvekt på hannhund er 34-36 kg, tispen rundt 28-30 kg

Her er noen bilder:

i19622670_20194_7.jpg

Prøver oss på freestyle

i206597326_63231_7.jpg

Kursing i kantarellsøk:

i195958442_97137_7.jpg

post-2972-1196425081_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg falt for Clumberen etter å ha sett en dokumentasjon om rasen på Animal Planet for noen år tilbake. ;)

Men jeg har ikke skaffte meg en slik...

Til "Slevedyret": Hvordan mener du de er til bruk i lydighet? Din erfaring? Hva bruker du hundne til?

Altså, hvis du har skikkelig ambisjoner innen lydighet, så ville jeg vel kanskje ikke satset på Clumber. Ikke for det, det går fint an, men det er jo en spaniel som har innmari lyst til å snuse i bakken :rolleyes: De er også avlet fram med ganske mye driv og en målbevissthet som gjør at det ikke er så lett å få de til å ombestemme seg om de har fått en ide i toppetasjen. Der er de litt annerledes enn de andre spanielrasene. På den positive siden så har de litt mer konsentrasjon enn andre spaniels, og er ikke så virrete. Så når jeg først har klart å få hans fulle fokus, er det liksom ikke grenser for hvor mye info han kan ta inn ;) Vi har lekt oss litt med freestyle, kjempemoro!

På sånne ting som ligger naturlig for dem, spor og sånne ting, så er de helt rå! Der klarer jeg liksom ikke å ødelegge noe uansett hvor mye jeg rører til ting. Det eneste jeg kan gjøre er å prøve å roe lille traktor'n ned ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å! Dere har vi jo sett i spanielbladet! ;) Har alltid sagt at hvis typen skulle hatt seg hund, skulle det vært en clumber; tror det hadde passet perfekt!

God ide! Vi trenger litt flere Clumbere her til lands :icon_fun:

Noen flere bilder:

Hjelper til i heimen:

i203998776_97548_7.jpg

Åååå hopp!

i186989602_79472_7.jpg

i47720743_50143_7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Hei, Jane!

Nei, det er ikke mye pelsstell,- spesielt ikke i forhold til de andre spanielrasene. Jeg børster over han kanskje en gang i uken, pelsen er glatt og silkeaktig og knuter seg ikke så lett. Om de er møkkete og blir liggende å tørke, detter mye av bøsset av, og de ser ganske så greie ut igjen. Ellers er det litt pynting før utstilling, det kan vel sammenlignes ca med hva man gjør med flat/golden før utstilling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 7 months later...

Hei.

Vi har lenge vurdert å skaffe oss en Clumber spaniel, og nå ser det ut som vi endelig har bestemt oss.

Vi har hele tiden vært fasinert av utseende på disse fine karabatene, men vet desverre alt for lite om hvordan de er å ha i hus, og om hvor man skal og burde skaffe seg en slik en. Er det noen som har litt informasjon og dele med oss?

Vi setter stor pris på all informasjon, eventuelt hvor man finner det.

Ring gjerne på tlf: 40846760, eller mail på : [email protected]

Tusen takk

Mvh: Therese og Øystein

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei.

Vi har lenge vurdert å skaffe oss en Clumber spaniel, og nå ser det ut som vi endelig har bestemt oss.

Vi har hele tiden vært fasinert av utseende på disse fine karabatene, men vet desverre alt for lite om hvordan de er å ha i hus, og om hvor man skal og burde skaffe seg en slik en. Er det noen som har litt informasjon og dele med oss?

Vi setter stor pris på all informasjon, eventuelt hvor man finner det.

Ring gjerne på tlf: 40846760, eller mail på : [email protected]

Tusen takk

Mvh: Therese og Øystein

Clumberen vår, Charlie, har egen blogg. Der kan dere se litt hva han driver med. Charlie er nå 13 måneder, og er en flott fyr å ha i huset. Han røyter noe helt forferdelig, sikler/ slever utrolige mengder, men er samtidig også en veldig fin hund med strålende gemytt. Charlie bor i Oslo, og støvsuger jevnlig Torshovdalen og Sognsvann for porsjonspakker med snus o.l. -Bare si fra så kan dere møte ham.

Charlies blogg

Du finner også mye info på svenske Clumberklubbens sider: http://www.clumber.net/.

I Norge har vi en dyktig Clumberoppdretter ( Libells) - som fikk en BIR på verdensutstillingen nå i Stockholm.

Mvh. Bård (og Charlie)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...