Gå til innhold
Hundesonen.no

Embla


charlotte
 Share

Recommended Posts

Etter 12 år med det beste livet en hund kan ha er Embla død. Hun har vært en trofast følgesvenn, jaktkamerat og valpemor, og hun vil nok bli husket som en av Norges beste jaktretrievere noensinne. Hun var tålmodig med barn, rettferdig med valper og hun levde for å tilfredsstille alle rundt seg. Embla tok også til seg et valpekull som valpemoren ikke ville ha noe med, fikk melk i pattene og oppdro dem etter beste evne, som om de skulle vært hennes egne.

Embla ble født 1.mars 1994, etter kombinasjonen Birdland Venus "Lisa" og Bjäragårdens Twinkleberry. Hun ble fort en yndling i jaktmiljøet, og hun overrasket mange med utrolige markeringer og raske avleveringer. Under en jakt var Embla så ivrig at når hun avleverte så kastet hun fuglen i armene på fører og oppdretter Erling før hun heiv seg 180 grader rundt for å finne de andre, som hun selvfølgelig hadde memorisert og hadde full oversikt over. Mange vil nok si at Embla var enkel, hun tok alt så lett og det var aldri noe problem med henne. Men jeg vil heller si at den beste hunden får det vanskligste til å se lett ut. Og der har du Embla.

nm_vinner.JPG

Norgesmester 1999

Embla har 16 førstepremier i Eliteklasse, 11 1.vinner, var årets jaktretriever 1996, 1998 og 1999, Retrievermester 1996, Norgesmester 1999, Veteranmester 2002 og hun deltok også på landslaget og dro inn heder og ære. Hun har også vært en suveren hund å ha med på andejakt, pga hennes markeringsevne som er bedre 14 flat'er tilsammen. Hun har kort sagt vært en stjerne, og hun vil nok alltid være det. Ikke bare for rettmessig eier og oppdretter, min samboer og meg - men også for retrievermiljøet generelt.

nm_vinner2.jpg

Veteranmester 2002

Min samboer (sønn av rettmessig eier og oppdretter) og jeg hadde Embla over lenger tid etter at hun ble pensjonert fra hundesporten. Hun hjalp oss med å oppdra en vilter dobermannvalp, og hun lærte meg så og si alt jeg kan som kjennertegner en god jakthund. Den tiden hun bodde hos oss var hun ute i skog og mark hver dag, og jeg tok henne ofte med til badevann for at hun skulle få svømme og lindre muskler og ledd. Vi trente rolig, og hun fikk gjøre ting på hennes premisser. Man kjefter ikke på en gammel hund, man behandler den som gull, og Embla var gull verd.

I forbindelse med jobbsituasjon overlot vi Embla til min samboers far igjen i høst, siden vi måtte flytte. Jeg var ofte og besøkte henne, og så til at hun var lykkelig. For hver gang jeg kjørte hjem igjen tenkte jeg på om jeg ville rekke å se henne en gang til før hun måtte gå. Sist gang jeg så henne var hun ikke helt bra, hun hadde vondt for å reise seg og hun var sliten. Men hun logret som alltid, som om hun ville si "nå må jeg snart gå, men ikke vær redd for meg". På hjemturen gråt jeg, fordi jeg visste at hun snart måtte få slippe.

Og i dag sitter jeg her, med tårer og snørr og savner den glade jenta som alltid visste hva vi tenkte. Hun har ikke vondt for å reise seg lenger, hun har fått tilbake matlysten og den evige ungdommen på de evige jaktmarker med duer, ander, bekkasiner og fasaner. En stjerne er død, og det er Embla.

Embla2.jpg

andreasogembla.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...