Gå til innhold
Hundesonen.no

Normalt å reagere så kraftig på steriliserte tisper?


Petra

Recommended Posts

Tispa mi ble kastrert pga svak livmorbetennelse for 2-3 år siden. Før inngrepet hadde hun utflod i uker og måneder før og etter løpetiden, og hanhundene reagerte veldig sterkt på henne i de periodene hun hadde utflod. Så ble hun kastrert, og kom seg veldig fint etter operasjonen. Men i tida etter har spesielt den ene hanhunden vår bare blitt mer og mer interessert i henne. Han skal stadig vekk bort og snuse på henne og prøver å ri hver gang han tror hun ikke legger merke til dette. Selvsagt får han ikke lov å holde på sånn, hverken av henne eller av oss, men det er ikke så lett å få ham til å slutte. Vi må passe på ham hele tida, og det er selvsagt slitsomt både for oss og hundene. Hadde dette bare vart i en tre uker eller så på den tiden hun ellers skulle hatt løpetid kunne vi ha holdt dem adskilt, men det er nesten like ille hele året, virker det som. Den andre hannen prøver også å ri på henne i blant, men langt fra så ofte som den andre. Jeg tror kanskje det kan være mer stressrelatert enn seksuelt fra hans side.

Er det normalt at en tispe som er kastrert for flere år siden produserer så mye "godlukt" i så lange perioder av gangen? Kan det tyde på en hormonubalanse eller noe sånt?

Eller er det hanhunden som er en smule "overkåt" (og uoppdragen)? Vi forsøkte kjemisk kastrering på ham uten at det hjalp noe som helst.

Vi bor i et område med mange tisper, slik at det stadig vekk er minst en løpetispe i nærheten. Kan det være at hannen(e) lar seg hisse opp av dette, og lar det gå ut over vår tispe siden det tross alt bare er henne de har tilgang på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes dette høres snodig ut, fordi jeg har hatt et par tisper som er blitt kastrert etter livmorbetennelse, og aldri merket noen effekt i forhold til andre hunder i deres egen adferd eller andre hunders (hannhunders) adferd i forhold til dem.

Kan det være at tispen endret adferd, eller "forble barnslig" etter inngrepet - du skriver ikke hvor gammel hun var? Slik at hannhunden din ikke gidder å høre på henne når hun sier fra, og at han - som du er inne på - blir giret av andre nabotisper?

Hormonelle ettervirkninger vet ikke jeg noe om, vet ikke hva veterinær sier, har du sjekket? Noen tisper lukter jo i utgangspunktet "godt" hele året, men siden det er forskjellig mellom de to hannhundene dine... så kan vel ting tyde på at han ene er i mest gira laget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo noen hannhunder som reagerer slik du sier på kastrerte hannhunder, og det ser/hørers like rart ut om ikke rarere enn å reagere på sterilisert tispe.

Har selv kastrert hannhund og han blir skikkelig plaget av noen hannhunder mens andre hannhunder ikke bryr seg om han. Her er det ikke snakk om andre hannhunder som viser dominans over min, men de er rett og slett ute etter å parre seg, hele utstyret henger ute og eieren får ikke kontakt i det hele tatt med den ellers lydige hunden. Eierne av slike hannhunder sier også at de aldri har opplevd hunden sin sånn før, unntatt med løpetisper.

Eieren tar hunden utav syne, men med en gang den er løs igjen kommer den susende etter oss.

Jeg ble så og si beskyldt for å ha sprayet tispelukt på min hund av en hannhundeier ;)

I min situasjon virker det som om det er unge hannhunder og/eller hannhunder med høy sexdrift som oppfører seg slik.

Kan ikke være noe morsomt å ha det slik hjemme, jeg kan i hvertfall etter litt stress komme meg bort fra disse hannhundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lurer på noe av det samme..har en pubertal liten Romeo her nå som elsker alt som finnes av hunnkjønn for tiden..Men den han er mest opptatt av er ei sterilisert huskytispe og det til tross for at han samtidig går tur med to andre usteriliserte tisper..Hun lukter visst helt himmelsk og han blir helt idiot når hun er i nærheten, ganske lik reaksjon som når andre mer normale hanner møter løpetisper.Helt underlig oppførsel, men vi har kommet frem til at han kanskje er så uerfaren at han ikke helt skjønner hvorfor hun lukter anderledes.Mulig han forveksler det med at hun er klar? Tisper rett før/etter løpetid er han nemlig ikke opptatt av...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar, alle sammen.

Jeg synes det er ganske så snodig selv også. Tispa var rundt fire år da hun ble kastrert, og er åtte nå. Hun var altså godt voksen da inngrepet skjedde. Hun er vanligvis litt i overkant flink til å sette fremmede hunder på plass hvis de gjør noe hun ikke liker, men hannene våre får gjøre nesten hva de vil uten at hun reagerer. Det er som regel vi som griper inn hvis guttene går for langt. Jeg er usikker på om hun ikke helt tør/vil si fra, eller om hun egentlig ikke bryr seg så mye.

Hun har ellers ikke endret seg noe etter operasjonen, humør og pels og alt er som før. Så jeg tror ikke hun har en hormonubalanse som følge av den. Men hun har jo virket som en magnet på hannene hele livet, så kanskje hun bare er sånn. Men jeg skal ta det opp med veterinær neste gang jeg er der.

Den nevnte hannhunden er enda eldre enn tispa. Til tross for alderen kan han kan nok være litt i overkant hormonbombe, så kanskje det er en kombinasjon av flere ting her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...