Gå til innhold
Hundesonen.no

Handlere


dorab01

Recommended Posts

Hei,

Det blir samme sp.som å spørre om hvor mye har det å si att Miss World har prof. sminkører, frisører og klesdesignere rundt seg - i tillegg har fått lang trening i å kunne gå, stå og presentere seg pent...

Man BURDE jo se hvor pen hun var hvis hun kom ut i grilldress og slagstøvler også, ikke sant?

Nå har vi nok ingen riktige proffesjonelle handlere i Norge (dvs slike som lever av det), men det finnes absolutt mange som er minst like dyktige som de som livnærer seg på dette i utlandet.

En virkelig dyktig handler greier å få det mest umulige prosjektet se langt, langt bedre ut enn det en mindre erfaren greier. De "ser" om hunden viser seg til sin fordel uten å nærmest kikke etter, de går i akkurat riktig fart så hunden får best mulig bevegelser, de greier å holde orden på bånd, pels, dommer, ringsekretær OG urutinerte utstillere i ringen uten å fortrekke en mine..

De greier å fremheve hundenes bedre partier, og skjule de ikke fullt så bra tingene. De kommer inn i ringen, vet hvor de skal og hva de skal - og det gir også et positivt inntrykk hos dommeren.

Så ja, man får "betalt" for trening, trening og trening også i en utstillingsring. For det er EN ting hva dommeren ser er bra/pent - noe helt annet er det å finne DEN hunden de ønsker skal vinne...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

næi, om du handler elendig er det ikke sikkert dommeren får riktig syn på hunden,og det kan dermed hende du mister premieringen du ville ha, og som hunden fortjener, men som dere mistet på grunn av dårlig/feil handling :) så handlingen er svæært viktig :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei

Jeg har hørt en del snakk nå om prof handlere og handlere generelt. Det jeg nå da lurer på er hvor mye har en handler å si. Har du en god hund da har du vel en god hund uansett handler eller??

En handler har mye å si. Det er ikke hjelp i om du har en tilnermet perfekt hund så lenge handleren ikke viser hunden skikkelig frem. En handler kan gjere mye "galt" i ringen. Ikke stille hunden rett, ikke passe på at hunden går rett, den kan gå i pass.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig har det endel å si hvordan hunden blir presentert? Jeg har overhodet ikke greie på utstilling men såpass har jeg fått med meg..Det er en av grunnene til at jeg ikke stiller min egen hund :)

Loke har et helt annet trav med Hilde enn med meg og hun klarer å "samle" han bedre liksom.Han blir for opptatt av meg når jeg prøver også har jeg bare ikke det "stille hunden opp pent" genet, hva nå enn det er :icon_redface:

Og så har jeg bare ikke den kondisen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Selvfølgelig har det endel å si hvordan hunden blir presentert? Jeg har overhodet ikke greie på utstilling men såpass har jeg fått med meg..Det er en av grunnene til at jeg ikke stiller min egen hund :icon_redface:

Loke har et helt annet trav med Hilde enn med meg og hun klarer å "samle" han bedre liksom.Han blir for opptatt av meg når jeg prøver også har jeg bare ikke det "stille hunden opp pent" genet, hva nå enn det er :)

Og så har jeg bare ikke den kondisen...

Anette - du trenger normalt sett ikke kondis for å stille belger - bare når man stiller for schæferdommere det - dæven å sliten jeg var i går...... haha

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anette - du trenger normalt sett ikke kondis for å stille belger - bare når man stiller for schæferdommere det - dæven å sliten jeg var i går...... haha

Det er bare tøys, de løper alltid for mye i belgerringen :)

- Og grunnen til at jeg ikke stiller selv, er at de tar bilder av løpestilen min og ler av meg etterpå.. Onde onde menneskene :) hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anette - du trenger normalt sett ikke kondis for å stille belger - bare når man stiller for schæferdommere det - dæven å sliten jeg var i går...... haha

Jeg liker schæferdommere tenk, og jeg tror jeg gjør lurt i å stille Loke for de:P

Så da får Hilde bare belage seg på løpe mye fremover...(hvordan vet man om en dommer er schæferdommer :unsure: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er bare tøys, de løper alltid for mye i belgerringen :icon_redface:

- Og grunnen til at jeg ikke stiller selv, er at de tar bilder av løpestilen min og ler av meg etterpå.. Onde onde menneskene :) hehe

Det der ER virkelig ondskap...*pønske* :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...