Gå til innhold
Hundesonen.no

Jippiiiiiiii


Bambii88

Recommended Posts

Skrevet

Gikk dritbra på Bønes, lørdag :D

Lille juniortispa mi, Ronya fikk sitt første cert og ble BIM!!!! :D :D/ :D

Zolla fikk CACIB og ble 2BTK!!!!!! Banana ...

Noen andre med gode resultater fra lørdagen ell??

Ps! Cita får Cert i morra :wink::wink:

Skrevet

Bim = Best i motsatt kjønn (Beste hannhund og beste tispe går mot hverandre og en blir best i rasen mens den andre blir best i motsatt kjønn)

Cert = Certifikat (Du trenger 2 "små" og et "stort" cert for å bli norsk champion)

CACIB = Internasjonalt cert

2BTK = 2.plass i beste tispeklasse

Takktakk, håper jo masse på ck på cita i morgen og cert seff... det er lov å håpe! :wink:

Skrevet

Vi stilte i dag (søndag)

Aiwa: 1 AK og 1 VK og ingenting mere :D

Angel "Småen": 1 Ak, 1VK, Cert 2BTK & RES.CACIB + CHAMPIONAT :D

det vi hadde håpet mest på å få på Aiwa samojeden vår det fikk vi på Småen japaneren vår hun ble NUCH i dag :D

så vi har svevde på rosa skyer resten av dagen. :D =D> :D

Skrevet
:-s En vakker dag skal jeg lære meg alle ymse uttrykk som brukes... Men ikke i dag...

Et forsøk på forklaring.

tallene hviser hvilken plass 1 første 2 andre o.s.v.

JK= juniorklasse. fra 9-15 mnd.

AUK=Åpen unghund klasse. fra 15-24 mnd.

AK=Åpen klasse. fra 2-7 år.

CHAMPION KL= hunder som har blitt CHAMPION kan stilles der uansett alder.

VETK=Veteran klasse. fra7 og oppover, kan stilles der og i AK eller i Championklassen etter fyllte 7 år og oppover.

stilles hunden i både veteran klasse og åpen eller champion klasse så betaler du bare for å stille i åpen eller champion klasse for da kan du gå gratis i veteran klassen. :wink: slipper å betale for å delta i begge klassene, bare kryss av for begge når en melder på. :wink:

VK=vinnerklasse

CERT= certifikat (må ha tre for å bli Nuch)

BTK= beste tispeklasse (den som vinner der går videre til BIR/BIM) altså den tispen som vinner går videre mot den hannhunden som var best for å finne ut hvilken som blir BIR=best i rase og BIM= best i motsatt kjønn.

håper det hjalp litt på. :wink:

Skrevet

Hederspremie? Forklar meg i ka samenheng dei får det i..

E kje så flink når det gjelde utstilling. Har jo bare hatt ein blandingshund før.. Tenkte kje så mye på sånn då..

Og CK e det bra?? :oops:

Føle meg ganske domme nå ja.. :oops:

men det e vel kje så mangen så vet det, når dei ikje drive med det.

Ska begynne med det når Diego blir litt eldre, så må vel begynna å sette meg inn i det. :D

Skrevet

Du skal absolutt IKKJE føle deg dum! Synes det er flott at du spør om ting du lurer på.

Når utstillingen som din hund har deltatt i er ferdig, så går dommeren og gir kommentar til kvar hund i ringen.( er det mange hunder så kommenterer han kun de som har best plassering)

Og får du HP og/eller CK så er det meget bra. Det betyr at han synes hunden din er fin/bra.

Håper du er fornøgd med svaret, visst ikke så spør mer!

Skrevet

hehe.. Takk.. :D

Va bare foreldrene t Diego så he fått det.. Så lurte eg på ka det va.. hehe.

Må prøva å setta meg inn i det.. E det kje 9 mnd dei må ver for å utstillas??

isåfall he eg vertfall litt tid på meg.. :D:D

Skrevet

Jeg da som har vert på masse utstillinger, men er vant med å bli premiert bra.

Så var jeg på Utstilling med Ozzy å han ble disket, skal jeg bare gå ut igjenn da spurte jeg.

Alle lo rundt ringen. :oops:

Skrevet

Vet du om någen sider på nettet det går an å lesa om utstilling? :D

Kor bra e Ck og HP egentligt?

Skrevet

Lene Skrevet:

Jeg da som har vert på masse utstillinger, men er vant med å bli premiert bra.

Så var jeg på Utstilling med Ozzy å han ble disket, skal jeg bare gå ut igjenn da spurte jeg.

Alle lo rundt ringen.

Koffe blei han diska?

Og må du gå då? :oops:

Skrevet

Men du blir jo diska.. alså du får kje stilla an ud mer akkurat då?? :oops:

Kan du stilla han ud andre plasser då, sjøl om han e for høge??

Ok, ska huska på det.. :D (Hvis Diego blir diska eingang)

Men kor ska du gjør av deg då??

Sry hvis eg mase mye asså.. :oops:

Skrevet

Du må ikke gå, det er akkurat som vanlig..bare at han ikke får være med mere den dagen etter at du har vert i ringen med han.

Jeg kan prøve igjenn ikke alle som er like strenge på høyden.

Bare spørr du. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...