Gå til innhold
Hundesonen.no

Dømt mishandler leies som instruktør hundeklubb


trondelag
 Share

Recommended Posts

https://www.nrk.no/trondelag/domt-til-ubetinget-fengsel-for-strombruk-mot-hund-1.14796161
 

til dags dato en av landets største mishandlingssaker på hund. «en rapport fra Mattilsynet ble det konkludert med at de to kvinnene utviste holdninger til dyr og lovverk som var uforenelig med å kunne drive med og eie hund.» 

ønsket livsVarig forbud og som sitatet viser er det ingen tvil om egnetheten. Denne saken har dog bare blitt glemt - og nå er den idømte igjen stor oppdretter, og i tillegg leies hun inn for å instruere på kurs i hundeklubb. 
 

burde ikke hundeklubb ha litt mer moralske retningslinjer? Respektløst ovenfor hunder som ble mishandlet, over 70 stk. 

Aller mest overraskende at dømte takker ja, og føler seg kompetent til å undervise. Personlig hadde jeg aldri eid en hund med et skussmål av mattilsynet som hennes. 

Er det bare meg som reagerer, eller?

Endret av trondelag
  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det står at det er "nedlagt påstand om forbud mot å drive med hund". Men hva ble dommen? Hvis hun har forbud mot å drive med hund så er det jo lovbrudd.

Dette må jo uansett være klubbens ansvar. Om ikke leder tar ansvar går det an å sende en melding til NKK. Men om de ikke er dømt til forbud mot å drive med hund så er det kun en moralsk sak og opp til klubben og instruktøren, strengt tatt.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, simira skrev:

Det står at det er "nedlagt påstand om forbud mot å drive med hund". Men hva ble dommen? Hvis hun har forbud mot å drive med hund så er det jo lovbrudd.

Dette må jo uansett være klubbens ansvar. Om ikke leder tar ansvar går det an å sende en melding til NKK. Men om de ikke er dømt til forbud mot å drive med hund så er det kun en moralsk sak og opp til klubben og instruktøren, strengt tatt.

Forbud ble nedlagt for 5 år, tilståelsesrabatt og andre forhold vil jo redusere selve strafferettslige hensyn. De 5 årene har gått, og er jo etter straffeloven da ikke underlagt et forbud. 
 

NKK har jo vært i hardt vær senere tid med varslingssaker og kameraderi. Det som jo er interessant er jo at andre regioner har dømt livs forbud for mindre forhold, her er jo en av de største mishandlingssakene i norge. 
Helt enig i dine betraktninger, og det handler jo om moralske verdier til syvende og sist. 
 

Dersom jeg hadde fått vite at jeg har vært på hundetrening med noen som faginstansen har uttalt å ikke være egnet til hundehold overhodet, hadde jeg nok blitt opprørt. Det har meg bekjent blitt forsøkt av flere å spørre om navn på instruktør på arrangementer på facebook for å belyse saken, men det slettes og modereres. 
Dernest poengterer jeg at om alle juridiske og administrative sider ses bort fra, så bør jo instruktøren selv være kognitiv sterk nok til å forstå reaksjonene. Det synes derfor å være meget synd at klubben sletter enhver påpekning. Skal man se bort fra alt så bør jo hundeeiere få vite kompetansen til instruktør, og ta et valg av den grunn. 
 

saken er såpass alvorlig at den bør ikke glemmes, synes jeg. Og for de som hadde hundene sine til henne og ble mishandlet, er det et svik at klubben sletter enhver kritisk kommentar. Og for de 70 hundene som ble utsatt føles det ikke særlig rettferdig at domfelte skal instruere, særlig med tanke på at mattilsynet var konkret og tydelig på at hennes holdninger var så langt utenfor at de anså henne uegnet til ethvert hundehold. 
 

Da er det kanskje ikke helt riktig at samme person blir innleid for å spre disse holdningene videre? Mattilsynet er forøvrig meget sjeldent så konkret i sine rapporter

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, hvis straffen er utløpt så har de jo teknisk sett sonet. For alt du vet kan de ha endret seg også?

Når det er sagt vil jeg si at dette i det hele tatt ligger på klubben, og om de ikke tar ansvar for det og mener et er uproblematisk så er det lite man kan gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg klagde på dette hos NKK inne på FB da det kom opp at de lot henne holde på. Det ble slettet og jeg fikk "mute" for en tid. Skremmende holdning. jeg kjenner personen fra hestemiljøet helt tilbake til 1988  da jeg kommer fra og har bodd 3 il fra hennes hjemsted. Kjenner og tilk henne fra hund selv om jeg har hatt nada med henne å gjøre.. jeg anbefaler at dere går inn og leser de grusomme sms som ble sendt mellom henne som eier og driver av kennelen - og de to ansatte..saken er mye verre enn det virker i media. Mangelen på respekt og empati er hårreisende.  Hun skal og ha blitt dømt for vold mot menneske og er kjent i området for å være "feisty". hvis man kan si det sånn.. sier ikke mer om  saken.. men rapporter og boikott.. Den som blir direkte berørt må være flink å si i fra.. Kanskje det er på tide at NOAH kommer på banen??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Som uerfaren satte jeg hund på en kennel i Nord-Trøndelag i 12 dager, fordi jeg ikke fikk ha ham med på obligatorisk ekskursjon i studier. Han var fullstendig ødelagt da jeg hentet ham. Psykisk helt ute av seg, han var passiv, uttrykksløs, en slags robot uten noen hjemme, det var ingen uttrykk for gjensynsglede, ingen glede i å komme ut, ingen glede i å entre bilen han ellers var så glad i. Han var som i overlevelsesmodus. Spaced out. Sjokktilstand. Kom seg sakte og gradvis til hektene vel hjemme igjen.

Jeg trodde det "bare" var det å plutselig bli forlatt på en glattcelle alene, på et vilt fremmed sted omgitt av bare fremmede som ikke ga nok oppmerksomhet eller aktiviserte nok og hysteriske, fremmede hunder i samme situasjon, men nå innser jeg at han kan ha blitt utsatt for strømming også. 

HVOR i Nord-Trøndelag lå den kennelen hennes?

..ikke at jeg noen gang skal ha hund i kennel igjen, jeg lærte, men ble min egen hund også utsatt for det der i tillegg til den brutale opplevelsen et kennelopphold er i seg selv, selv uten strømming?

Min var en sånn som selvsagt ville fått hysterisk panikkanfall om han ble strømmet for å bjeffe, og ville reagert med å bjeffe og bjeffe og bjeffe og bjeffe i panikk. 

 

Kan dere forlate klubben i protest? Jeg ville fått med meg flere, og demonstrativt meldt oss ut av klubben om de ikke avlyser med hun der. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...