Gå til innhold
Hundesonen.no

Og gå i trapper.


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå en hannhund på 8 mnd her,som ikke har gått trapper før.

Han går opp men ikke ned.

Han veier rundt 30 kilo og jeg har ikke fysikk til og holde på med og bære han ned morgen og kveld. :(

Noen som har tips til hvrdan jeg skal lære han det?

ar prøvd god bit(lokking),og jeg prøvde og dra han med meg,men jeg tør ikke dra han ned trappa!

Vi sover i andre etasje om natten og han nekter og være nede alene,så han følger etter opp,men som sagt nekter han og gå ned igjen..

Jeg løftet han ned i går kveld og jeg løftet han ned i dag tidlig(vet det var veldig dumt)..

Noen som har noen råd til hvordan jeg kan lære han dette?

Blir veldig takknemmelig! :P

Skrevet

Jeg ville startet i bunnen av trappa, la han gå opp et eller to trinn og så lokke han ned igjen.

Begynne i det små og så gå lenger og lenger opp etterhvert som han blir trygg.

Ikke gå for fort frem.

Det kan nok være litt skremmende å skulle starte med å gå ned hele trappa fra toppen...

Skjønner godt at du ikke vil fortsette å bære han, han er jo en tung gutt, og tenk hvis du sklir/detter i trappa med han i armene :(

Lykke til!

Skrevet

Jeg begynte med å sitte gizmo i ett og ett trappe trinn, han gikk opp og til slutt ned ca 3 mnd gammel...:( jeg tok han også med på tur bort til kirka der det er trapper for å lære han litt..Han gikk opp og ned ditt å når vi kom hjem gikk det litte tøffingen opp og ned trappene hjemme..Han fikk masse masse ros for det er jo viktig.. :P:P:P så din begynner sikkert snart skal du se :P

Skrevet

Hadde samme problemet da jeg fikk Balder 9 mnd gammel, han hadde aldri gått i trapper før men klarte til slutt å få han opp. Det var verre å få han ned igjen og det måtte han jo for å komme seg ut på do.

Det jeg gjorde var å lokke med noe han likte såpass godt at han ikke gav opp (for Balder er det mat), jeg lokket med super gode godbiter, hadde blid og glad stemme og belønnet for hver lille bevegelse mot meg(jeg stod nedi trappa). Når han begynte å forstå at han fikk namm for å gå ned trappa fikk han ikke belønning før han hadde kommert halveis og til slutt helt ned.

Gikk ikke lang tid før han løp både opp og ned trappa :(

Skrevet

Jeg fikk min til å gå opp og ned en stor, lang sprinkeltrapp (hvor man ser ned) slik:

først gikk jeg opp, sakte, så han fikk en sjanse til å følge med om han turte. Det gjorde han ikke, så jeg fortsatte opp - og ble oppe helt til han kom etter. Dette kan ta LANG tid, men er verdt det, da hunden lærer å finne ut av ting selv, og bygger selvtillit. Han var utrolig stolt etterpå, og løp opp og ned på eget initiativ.

Hvis han ikke kommer etter f.eks. en halvtime, kan du ta tak i halsbåndet og bestemt føre ham ned (ikke for fort, men ikke nølende). Deretter gjør du det jeg beskrev over her, igjen.

Skrevet

Begynn med å bær han ned og sett han på det nederste eller nest nederste trinnet og la han gå ned det sist selv. IKKE hjelp han, bare vent til han selv viser initiativ. Og vent. Slik bygger du opp selvtilliten :D Blir han stående kan du bare gå, så kommer han nok til slutt. Da er det selvsagt masse ros :P Så neste gang setter du han på tredje trinnet fra bunnen osv, og bygger det opp til han takler å gå hele trappa. Lykke til :P

Skrevet

Vi fikk beskjed feks om at vår myniatyr IKKE skulle gå trapper i det hele tatt når han var liten.. Men så er jo ikke dette en myniatyr da:p hehe..

Serchaj turde heller ikke å gå trapper når han var ca under 10 måneder.. Hadde STORE problemer når vi besøkte folk osv... Jeg tenkte aldri over faktisk at jeg måtte bære han(Han var sinnsykt tung) Jeg fikk beskjed om å heller ikke at han skulle gå trapper (Veldig smart.. Haha) Vi slet veldig mye med "tilliten" mellom oss, men etterhvert som den ble sterkere gjorde han jo det jeg ba han om, så endag vi var hos guro tenkte jeg ikke over det så han gikk bare opp etter meg.. Både opp og ned... Det jeg var overasket over var at han gikk opp og ned trappen hos Julie(Her) men det gjorde han uten problemer.

Skrevet

Jeg ville

forutsatt at hunden er frisk og ikke verker i ledd og muskler og av den grunn ikke vil gå ned

a) satt matskålen hans med maten nede når han er oppe (om det er å gå ned som er problemet), går man ikke ned får man heller ikke mat

B ) tatt på kobbel, stått på toppen av trappen, om hunden kan på plass kommanderer du det og går ned trappen, om den ikke kan det så sier du "kom så går vi" i et selvfølgelig tonefall og så går dere i et jevnt tempo og med jevnt press ned trappen, opp igjen, ned igjen et par ganger til hunden går greit.

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:D

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Skrevet

Lokeliten er pysete på nye trapper ,spesiellt de hvor han kan se igjennom..Han får fullstendig anfall både når vi skal gå opp og ned.Jeg tar på han halsbånd han ikke får rygget ut av (strup) og drar han med meg opp og ned noen ganger som om det er den mest naturlige ting i verden...Sist han fikk et sånt anfall var i exporamahallen faktisk.Bred, fin murtrapp :rolleyes:

Men den taktikken er ikke rett for alle hunder.(å begynne å lokke Loke hadde bare gjort han verre..)

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:P

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Flottings :P

På den måten får de bestemme selv, og bygge selvtillit :D

Skrevet

jeg lar rett og slett hunden være til den kommer ned selv. Og det gjer den til slutt. :)

samme gjorde jeg og... funka fint det :)

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:)

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Så fint!

Og det er så moro å se dem få selvtillit etter å ha funnet ut av ting på egen hånd. :)

Skrevet

Begynn med å bær han ned og sett han på det nederste eller nest nederste trinnet og la han gå ned det sist selv. IKKE hjelp han, bare vent til han selv viser initiativ. Og vent. Slik bygger du opp selvtilliten ;) Blir han stående kan du bare gå, så kommer han nok til slutt. Da er det selvsagt masse ros :P Så neste gang setter du han på tredje trinnet fra bunnen osv, og bygger det opp til han takler å gå hele trappa. Lykke til ;)

Hei

Jeg gjorde akkurat det samme. Hunden min var så nysgjerrig at hun fulgte etter med en gang ;)

Skrevet

tenker nok om du setter deg helt nede i trappa og han vil til slutt komme ned, hverfall om han er nysgjerrig da ;) Ha en god bit eller noe...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...