Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! 
Jeg og min samboer har veldig lyst til å gå til anskaffelse av en valp. Vi er veeeldig forelsket i Alaskan malamute. Vi vil ha en hund som vi kan gå lange fjellturer med hovedsaklig om sommeren, ha med på joggeturer, sykkelturer og skiturer i hverdagen. Jeg har hatt hund hele livet og er oppvokst med det, samboer har ingen erfaring med hund. Det som holder oss igjen med denne rasen er om vi kan gi den plassen den trenger. Vi har ca 50 kvadrat leilighet med en liten hage-med mulighet for en liten hundegård evt. Vi vil ikke gå til anskaffelse av en hund som vi ikke kan gi hva den behøver! Er plass et problem dersom den får tilstrekkelig utetid gjennom turer og annen trening ute? 
Hva tenker dere som har erfaring med rasen?  Evt om noen har forslag til en annen rase som kan passe oss. 

Skrevet

Kjenner egentlig ikke så godt til rasen, vet bare at de krever en del og er helt nydelige! De trives vel best ute så skjønner jo godt at dere er i tvil. Men om dere gir hunden nok aktivitet, stimuli og får være så mye ute som den har behov for så ville ikke jeg sett på plassen som et stort nok problem til å ikke skaffe rasen. Men så bør vel ikke jeg antyde det som har en mindre hund i et stort hus med mye uteplass.? 


Sånn generelt sett er det vel uansett lurt å lære hunden at den skal være mest mulig i ro inne uavhengig av størrelse og rase og uanstendig av plassen. Om hunden likevel skal være mest mulig i ro inne trenger den kanskje ikke å ha allverdens av plass.
Min hundetrener anbefaler meg å kun ha min hund i bur eller i et lite avgrenset området når den er hjemme alene eller skal sove slik at den finner mest mulig ro til det. Da skal den jo uansett bare sove og trenger ikke å styre rundt uansett om den bor i et stort hus eller i en liten leilighet. 

Men hunden vil jo uansett ta plass i leiligheten, så om dere tror det blir for trangt med den størrelsen så finnes det jo selvsagt andre raser som er litt mindre og ikke tar like mye plass. Kanskje for eksempel Cocker Spaniel kunne funket?

Men siden jeg verken ikke har den rasen dere ønske eller leilighet så lytt heller til de som har denne rasen og har erfaring og kunnskap om dette.

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...