Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på om det er noen som har erfaring med kjøp av valp som er under 1 år? Omplassering av valp som tidligere eiere ikke kan ha pga allergi? Vi har barn selv og hund har vært vane med barn. Fordeler og ulemper? 

Skrevet

Fordelene er at du har sluppet unna den verste bitinga/gnaginga dersom hunden er ferdig med tannfelling (over 6 mnd.), og dersom det er tispe kan det hende du slapp unna første løpetid. Dersom tidligere eier har vært flink med treningen er det sannsynlig at den er mer eller mindre stueren, har lært seg å ha på sele, og er trygg på kloklipp. Har sannsynligvis lært seg grunnleggende oppdragelse. Mentale svakheter og symptomer på allergi (at hunden er allergisk) vil ofte vise seg før valpen blir 1 år, så man vet mer om hva man får. 

Hvis man ber om å få se hvordan hunden er vant med at kloklipp, pelsstell og tannpuss gjøres, så får man et godt inntrykk av hvor håndterbar hunden er, samtidig som man lærer hundens vaner. Jeg ville ønsket å gå tur med eier og hund for å bli bedre kjent, og da er bonusen at du vil se hvordan den går i bånd, hvordan den reagerer på biler, andre hunder og folk. Også ville jeg selvfølgelig latt hunden møte alle familiemedlemmene. Sånn sett er det en stor fordel med omplassering, og omplassering i såpass ung alder betyr at man ikke går glipp av mye av hundens levetid.

Ulempen er at dersom første eier ikke har jobbet nok med valpen, har brukt straff eller innlært uvaner, så er det ekstra-arbeid for dere. Dersom valpen snart blir 1 år, så er det nå man begynner å se mye "tenåringsadferd." Mange hunder er på sitt vanskeligste fra 1 års alder til den blir 2-3 år gammel, så det kan føles som en røff overgang å gå fra hundeløs til tenåringshund. 
 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...