Gå til innhold
Hundesonen.no

Slanke overvektig hund med høyt stoffskifte og Cushings syndrom


Betan
 Share

Recommended Posts

Jeg har en voksen hund på 11 år som det siste året har lagt på seg altfor mye. Noe av årsaken er at han har høyt stoffskifte, som han nå får levaxin for. De siste prøvene var fine. I tillegg har han utviklet Cushing syndrom OG forkalkning i ryggen. Han går i dag på HILL'S SCIENCE PLAN Perfect Weight Large Breed Adult, men han blir bare fetere og fetere. Han veier 35 kilo og burde veid 27-28 kilo. Han får ca 300 gram pr dag. Er det for mye? I og med at han har problemer med forkalkning klarer han ikke lange strevsomme turer lenger, så det blir et par turer på ca 40 minutter pr dag. I tillegg har han fri tilgang til hage. hva er det beste jeg kan gi han som kan få han ned i vekt? Han får ikke noe annen mat, det eneste er en liten dypp i leverposteien for å få i han levaxinen, men det er ikke mer enn max 1/4 teskje pr dag om det er så mye. Noen som har gode tips, så han kan få det litt bedre? Blir jo ikke bedre i ryggen av å bære på for mye vekt heller, så det blir en evig runddans. Han må ned 7-8 kilo. Takknemlig for alle tips. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du ikke kan øke mengden mosjon så må du redusere kalorier. Du kan jo enten gå ned 50 gram en liten periode, og se om det blir noe endring. Eller eventuelt prøve å bytte ut 50 gram med grønnsaker? (om hunden blir veldig sulten på 250 gram) 

Hva med svømming innendørs? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen grønnsaker som er bedre enn andre for hund?

Svømming hadde vært fint, men det finnes ikke noe slikt tilbud i nærheten, så bare det blir isfritt og litt varmere i vannet, blir det mulighet for dét. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier å koke gulrøtter, poteter og brokkoli :) (Jeg mener å ha lest at hundene har bedre opptak når det er litt kokt, og min hund liker det bedre da).  Du kan også blande ris i maten. Tror du også kan bruke søtpotet. Men i og med at det er mtp slanking ville jeg gått for gulrøtter, brokkoli og eventuelt ris.  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...