Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundefor


Kami
 Share

Recommended Posts

17 minutter siden, simira skrev:

VOM kan fint brukes som fullfôr. Kan du ikke redusere fôrmengden han får?

Hvor mye veier han, og hvor mye får han daglig/per måltid?

Han gikk opp 5 kg på 3 uker og har redusert forhengene og han får ikke godbiter heller?33 kg nå å  han må helst ned til 25?  må han ha 500gram hvert måltid med vom? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 kg på tre uker? Er han syk? Hva sier dyrlegen? Hvor mye mat får han per måltid/dag nå?

Nei, han skal ikke ha 500gram vom per måltid. På nettsidene sier de
 

Quote

 

Veiledende mengde ved fullfôring er ca 2% av hundens normalvekt daglig. Har du en hund på rundt 20 kg vil dette utgjøre omtrent 400 g.

Regnestykket ser slik ut: 20 kg x 2% = 40/100 = 0,4 kg = 400 gram

Dette er svært teoretisk og basert på et gjennomsnittlig energibehov. Derfor er det viktig at du prøver deg frem og justerer mengden etterhvert."

 

Hvis hunden din skal ned til 25 kg ville jeg ikke gitt ham mer enn 400 gram per dag, fordelt på to-tre måltider.

Uansett hvilket fôr du bruker ville jeg gått et stykke under det fôranbefalingen sier, og basert på ønsket vekt, ikke nåværende vekt. De fleste fôranbefalingene er på den generøse siden, vi går stort sett 30% under det på begge våre kastrerte hannhunder.

Hvis han er veldig sulten kan du fylle på med frosne grønnsaker og magert kjøtt til godbiter.

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 minutter siden, simira skrev:

5 kg på tre uker? Er han syk? Hva sier dyrlegen? Hvor mye mat får han per måltid/dag nå?

Nei, han skal ikke ha 500gram vom per måltid. På nettsidene sier de
 

Hvis hunden din skal ned til 25 kg ville jeg ikke gitt ham mer enn 400 gram per dag, fordelt på to-tre måltider.

Uansett hvilket fôr du bruker ville jeg gått et stykke under det fôranbefalingen sier, og basert på ønsket vekt, ikke nåværende vekt. De fleste fôranbefalingene er på den generøse siden, vi går stort sett 30% under det på begge våre kastrerte hannhunder.

Hvis han er veldig sulten kan du fylle på med frosne grønnsaker og magert kjøtt til godbiter.

 

 

Aha takk for godt svar!?må virkelig prøve det med frossne grønnsaker. Han er ikke syk håper jeg , men dyrlegen sa at  det kunne være mye protein i foret han Hadde, men han er blanding så den ene rasen et litt tung☺️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

34 minutter siden, simira skrev:

Men hvis han plutselig har gått opp 5 kilo så må det jo være noe galt. Har du plutselig begynt å gi mer mat? Endret fôr?

har byttet for 2 ganger på 5 mnd så kan hende det siste foret som har ødelagt litt?har også vært dårlig på å begrense godbiter når han var 7-14 mnd og han har vært kjemisk kastrert en periode, vet ikke om det har en effekt på vekt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...