Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund i bil, og kuldegrader


Aksjeladden
 Share

Recommended Posts

Jeg skal på kontroll med minstemann (tobeint) i dag, og lurer på hva jeg skal gjøre med hundene. 

Eldstehunden kan fint være både hjemme, og med i bil - men det er litt verre med valpen. 

Vi har ikke kommet godt i gang med hjemmealene trening med valpen enda, og jeg har ikke veldig lyst til å la henne være alene hjemme. Vi var på butikken en rask tur en dag, og da lå hun og sov hele tiden - men hvis vi er nede kan hun begynne å pipe. Så jeg er litt redd for at hun skal stå å pipe i ett, om jeg lar henne være hjemme - og det har vel litt negativ effekt på treningen videre. 

Hun har gått to turer i dag, og hun har fått løpt fra seg skikkelig i hagen - men jeg tror ikke at hun er daff nok til at hun kommer til å sove mens vi er borte. 

Det er også - 14 grader ute i dag. Hadde hun klart seg 30 minutter i bilen? Hun har fleeceunderlag i buret, og ullpledd - men det blir jo fort kaldt i bilen. 

Jeg kan bli hjemme om begge alternativene er like dårlig, men det hadde vært fint å høre hva dere her tenker? Det hadde jo vært fint å kunne dratt på den timen i dag :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 1/23/2023 at 10:28 AM, Wilhelmina skrev:

Jeg hadde ikke latt en hund ligge 30 minutter i -14 nei. Kunne evt. vurdert å kjøre en lang tur først og varme bilen skikkelig opp, og så satt den i et parkeringshus e.l. der varmetapet ikke skjer like raskt.

Expand  

Bilen hadde selvfølgelig vært godt oppvarmet før jeg skrudde av tenninga,men noe parkeringshus finnes dessverre ikke i nærheten. Eldstemann er husky, hun er jeg ikke bekymret for. Men valpen derimot, tre måneder gammel rottweiler... 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det kanskje litt sent, men vi har saueskinn i bilburene om vinteren. Med vinterdekken og oppvarmet bil tenker jeg at det hadde gått fint i 30 min.

Hvis hun tåler greit en halvtime alene hjemme så kan du sannsynligvis også fint strekke det når hun har fått greit med aktivitet, og så lenge den andre hunden slapper av også. Jeg ville nok hatt de sammen, men adskilt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 1/23/2023 at 12:00 PM, simira skrev:

Nå er det kanskje litt sent, men vi har saueskinn i bilburene om vinteren. Med vinterdekken og oppvarmet bil tenker jeg at det hadde gått fint i 30 min.

Hvis hun tåler greit en halvtime alene hjemme så kan du sannsynligvis også fint strekke det når hun har fått greit med aktivitet, og så lenge den andre hunden slapper av også. Jeg ville nok hatt de sammen, men adskilt.

Expand  

Jeg tenkte vel også at det skulle ha gått fint med 30 minutter så lenge bilen var godt varmet opp, og valpen lå på både fleece og ull.

Mannen hadde heldigvis litt tid til over på jobb, så han kjørte bort og satt seg i oppvarmet bil med bikkjene mens jeg var inne. 

Vi har prøvd å ha de på hver sin side av grinda, og i hver sitt rom/etasje, men valpen klarer ikke helt å finne roen når ikke hun kan være i nærheten av eldstehunden. Den gangen de var hjemme mens vi var ute lå de ved siden av hverandre, i hver sin seng. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...