Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal på kontroll med minstemann (tobeint) i dag, og lurer på hva jeg skal gjøre med hundene. 

Eldstehunden kan fint være både hjemme, og med i bil - men det er litt verre med valpen. 

Vi har ikke kommet godt i gang med hjemmealene trening med valpen enda, og jeg har ikke veldig lyst til å la henne være alene hjemme. Vi var på butikken en rask tur en dag, og da lå hun og sov hele tiden - men hvis vi er nede kan hun begynne å pipe. Så jeg er litt redd for at hun skal stå å pipe i ett, om jeg lar henne være hjemme - og det har vel litt negativ effekt på treningen videre. 

Hun har gått to turer i dag, og hun har fått løpt fra seg skikkelig i hagen - men jeg tror ikke at hun er daff nok til at hun kommer til å sove mens vi er borte. 

Det er også - 14 grader ute i dag. Hadde hun klart seg 30 minutter i bilen? Hun har fleeceunderlag i buret, og ullpledd - men det blir jo fort kaldt i bilen. 

Jeg kan bli hjemme om begge alternativene er like dårlig, men det hadde vært fint å høre hva dere her tenker? Det hadde jo vært fint å kunne dratt på den timen i dag :ahappy:

Skrevet

Jeg hadde ikke latt en hund ligge 30 minutter i -14 nei. Kunne evt. vurdert å kjøre en lang tur først og varme bilen skikkelig opp, og så satt den i et parkeringshus e.l. der varmetapet ikke skjer like raskt.

Skrevet
12 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Jeg hadde ikke latt en hund ligge 30 minutter i -14 nei. Kunne evt. vurdert å kjøre en lang tur først og varme bilen skikkelig opp, og så satt den i et parkeringshus e.l. der varmetapet ikke skjer like raskt.

Bilen hadde selvfølgelig vært godt oppvarmet før jeg skrudde av tenninga,men noe parkeringshus finnes dessverre ikke i nærheten. Eldstemann er husky, hun er jeg ikke bekymret for. Men valpen derimot, tre måneder gammel rottweiler... 

Skrevet

Nå er det kanskje litt sent, men vi har saueskinn i bilburene om vinteren. Med vinterdekken og oppvarmet bil tenker jeg at det hadde gått fint i 30 min.

Hvis hun tåler greit en halvtime alene hjemme så kan du sannsynligvis også fint strekke det når hun har fått greit med aktivitet, og så lenge den andre hunden slapper av også. Jeg ville nok hatt de sammen, men adskilt.

Skrevet
5 minutter siden, simira skrev:

Nå er det kanskje litt sent, men vi har saueskinn i bilburene om vinteren. Med vinterdekken og oppvarmet bil tenker jeg at det hadde gått fint i 30 min.

Hvis hun tåler greit en halvtime alene hjemme så kan du sannsynligvis også fint strekke det når hun har fått greit med aktivitet, og så lenge den andre hunden slapper av også. Jeg ville nok hatt de sammen, men adskilt.

Jeg tenkte vel også at det skulle ha gått fint med 30 minutter så lenge bilen var godt varmet opp, og valpen lå på både fleece og ull.

Mannen hadde heldigvis litt tid til over på jobb, så han kjørte bort og satt seg i oppvarmet bil med bikkjene mens jeg var inne. 

Vi har prøvd å ha de på hver sin side av grinda, og i hver sitt rom/etasje, men valpen klarer ikke helt å finne roen når ikke hun kan være i nærheten av eldstehunden. Den gangen de var hjemme mens vi var ute lå de ved siden av hverandre, i hver sin seng. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...