Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hunderase passer meg?


Anonym20
 Share

Recommended Posts

Hei. Jeg er på leit etter hund, men synes dette med rase er vanskelig. Hadde virkelig satt pris på forslag til raser dere tror kan passe meg og min hverdag. 
jeg er vandt med hund ( familien har hatt; boxer, schæfer, grønlandshund/border collie mix og rottweiler. Så jeg vet hva det innebærer.
men dette vil da bli første hund hvor alt ansvar ligger på meg, så vil derfor tenke nøye over hvilken hunderase jeg velger.

jeg ser etter en hund med moderat mosjonsbehov ( 4-5 turer på 15-40 minutter, eller en lengre tur 1t+ med lufteturer, også lengre tur i helger ) blir også mye lek og metal stimuli utenfor dette.

må helst kunne tåle late dager ( har diverse helseproblemer som gjør att ikke hver dag er like enkel )

Kosete, hengiven og tålmodig hund (mtp barn i familien)

liten-middels stor

barnevennlig og kan gå overens med andre dyr (katter) 

Setter veldig stor pris på alt av forslag og erfaringer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste hunder tåler rolige dager så lenge de får nok stimuli.

Kan du tenke deg å drive aktivt med noen hundesport?

Hvordan forholder du deg til lyd? Gneldring? Varsling ved besøk? Piping?

Hvor mye tid synes du er ok å bruke på støvsuging og/eller pelsstell? Til en viss grad må du velge mellom en av de.

I forhold til å gå overens med katter ville jeg valgt en rase med lite jakt- eller gjeterinstinkt. Dette kan fort trigges av "byttedyr". Det avhenger også veldig av katten(e) og gradvis tilvenning fra valpestadiet.

De aller fleste hunder tåler ganske mye tur og aktivisering før det blir for mye. Det er lettere å ta en mindre krevende hund og gjøre mer, enn å få en krevende hund til å takle mindre aktivitet hvis det viser seg å bli hverdagen.

Avhengig av svarene på pels og lyd tenker jeg for eksempel springer spaniel, retriever, sheltie, collie (de gjeter, men mindre enn de fleste i samme kategori), bichon-rasene, cocker spaniel (avhengig av pelsstell), kanskje vannhundraser (krever en del aktivitet)?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

43 minutes ago, simira said:

De fleste hunder tåler rolige dager så lenge de får nok stimuli.

Kan du tenke deg å drive aktivt med noen hundesport?

Hvordan forholder du deg til lyd? Gneldring? Varsling ved besøk? Piping?

Hvor mye tid synes du er ok å bruke på støvsuging og/eller pelsstell? Til en viss grad må du velge mellom en av de.

I forhold til å gå overens med katter ville jeg valgt en rase med lite jakt- eller gjeterinstinkt. Dette kan fort trigges av "byttedyr". Det avhenger også veldig av katten(e) og gradvis tilvenning fra valpestadiet.

De aller fleste hunder tåler ganske mye tur og aktivisering før det blir for mye. Det er lettere å ta en mindre krevende hund og gjøre mer, enn å få en krevende hund til å takle mindre aktivitet hvis det viser seg å bli hverdagen.

Avhengig av svarene på pels og lyd tenker jeg for eksempel springer spaniel, retriever, sheltie, collie (de gjeter, men mindre enn de fleste i samme kategori), bichon-rasene, cocker spaniel (avhengig av pelsstell), kanskje vannhundraser (krever en del aktivitet)?

Varsling når det kommer noen på døra osv har jeg Ingen problem med. Bare helst ikke no virkelig gneldrebikkje som bjeffer på alt og alle. 
Jeg har ingen problem med pelsstell i form av børsting heller, og røyting til en viss grad går fint.

jeg hadde egentlig inntrykk av att sheltie er en relativt aktiv rase? 

har falt pladask for pinscher, tror du den kunne passet? 
siste jeg vil er å skaffe meg en hund hvor jeg ikke kan gi den tilstrekkelig av alt den trenger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du synes sheltie er aktiv kan du bare glemme pinscher. Særlig i unghundtiden, men det er en aktiv rase som krever mye fysisk aktivitet, gjerne sykling, løping osv. Den har en del jaktinstinkt av natur siden det er en rottejeger, sånn med tanke på katter. Jeg elsker rasen selv, men er veldig glad jeg gikk for den litt mindre varianten, dansk/svensk gårdshund.

Det er forsåvidt en rase du kan vurdere om du liker pinscher. Dsg er faktisk en pinscherrase, og det er lett å se om man ser dem sammen og ser bort fra fargen. Siden jeg hadde lyst på pinscher var jeg aktiv i pinscherklubben i noen år og på flere treff med min wannabe-pinscher. :P

Dsg har også en del jaktinstinkt dog, og må tilvennes tidlig, og det forutsetter en trygg katt som ikke bare trigger instinktene til hunden. Men de er mye mer lett å trene og førerfokuserte enn pinscheren, og holder seg mer i nærheten, og krever mindre fysisk. Jeg kjenner forsåvidt både dsg og pinschere som lever sammen med katt, vi fikk det aldri til å fungere, men hadde også to litt nervøse omplasseringskatter og hadde ingen erfaring med hund da vi fikk det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Liker du vannhunder? 

Det er begrenset erfaring, da valpen min er 5 måneder, og har ikke erfaring utover dette. Jeg vil anbefale deg å ta en titt på Barbet. 

Min er veldig fornøyd etter en god tur, og vil da legge seg ned og sove etterpå, aller helst helt inntill deg. Veldig kosete. God av/på "knapp". 

Hun går utrolig godt overens med katten, veldig morsomt å se de ligge inntill hverandre rett som det er?

Opplever hun som smart og lærevillig, liker spesielt søk øvelser. Gjemmer godbiter hun skal finne. 

Jeg har måttet bruke mye tid på alenetrening, i starten var det mye piping, så her må man være tålmodig. Nå (ligger en del trening bak) er det ikke noe problem. Hun har ett fast område (i bilen er det bur, hjemme en innhegning) som jeg ber henne gå inn i når jeg skal bort. Nå går hun bare å legger seg til å sove til jeg kommer hjem igjen, så fremt hun har fått en tur/lekt i hagen/brukt hodet sitt litt i forkant. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...