Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

 

Vi har en 9 måneder gammel unghund som nesten over natten har mistet interesse for maten sin. Han får halvt om halvt tørrfôr (Acana puppy) og VOM puppy. Tørrfôret er nesten uaktuelt, her må jeg blande i våtfôr og frysetørket VOM for at det i det hele tatt skal virke litt interessant, men selv da lar han ofte tørrfôret ligg igjen. Til morges i dag ligger tørrfôret igjen, mens i går kveld ble alt spist opp. Han får også VOM i kong, toppl eller slikkematte to ganger daglig. Èn når vi går for dagen som blir spist opp før vi kommer hjem, og èn på kveldstid som som regel også blir spist opp etter hvert. I dag sitter jeg på hjemmekontor og han har ikke rørt kongen han har fått. Før kastet han seg over de uten unntak, og han viste langt mer entusiasme ovenfor tørrforet sitt også. Jeg kunne tidvis bruke det som godbit.

Han viser ikke noe generell spisevegring ellers - tar godbiter, tyggebein, slikker i seg våtfôret som er blandet med tørrfôr og spiser jo som regel opp vom i kong/slikkematte også, selv om han kanskje ikke kaster seg over de like entusiastisk som før. Allmenntilstanden hans er normal. Sover godt på natt og dagtid, aktiv på ettermiddag. Drikker godt med vann. Vekten peker oppover hver gang vi veier han.

Jeg vurderer å bytte tørrfôr, men vi har 10 kg liggende og planen var at dette var siste sekk med valpefôr før vi går over på voksenfôr. Hadde det vært en idè å begynne å blande inn voksenfôr for å gjøre det litt mer interessant? Eller er det tidlig? Et alternativ er såklart å bytte ut hele fôret, men det hadde vært praktisk å få brukt opp de kiloene vi har av Acana puppy.

Ellers kan de jo virke som om han er mindre interessert i mat på morgenen enn kveldstid? Er det for feil å vurdere å mate kun på kveldstid?

Med fare for å høre ut som en heks her, og motstrøms sammenlignet med alle fargerike matskål-bildene på instagram, så hadde jeg håpt å holde den vanlige maten hans enkel. Han har godbitabonnement og et eget lager av tyggebein, så han lider ingen nød. Men akkurat den vanlige maten hans hadde jeg håpt å holde enkel. Han får ikke noe tilskudd enda. 

Tips?

 

Edit for å legge til noen detaljer og rette på en skrivefeil

Endret av Nani
Skrevet

Er han tynn?

Hvis han er normalvektig ville jeg kuttet ned mengden litt, så han faktisk spiser opp maten. Det er det som har hatt effekt på våre, som begge har hatt en periode med veldig lite matlyst i unghundtiden.

Ellers synes jeg forsåvidt det er på høy tid å begynne å gå over til voksenfôr, så dere kan godt begynne å blande inn det. Valpefôr er vel også ganske energirikt, så det kan faktisk være at hunden ikke trenger like mye av det.

Jeg ville dillet minst mulig med det, og bare gitt ham nok til at du er sikker på at han spiser opp, ta bort maten etter 10-15 min, og gi resten til neste måltid. Fyll på, men ikke mer enn at han får det han normalt skulle hatt til det måltidet.

Hvis dere bruker mye godbiter i løpet av dagen så kutt heller ned på måltidsmengden ytterligere. Så lenge han er frisk sulter han ikke ihjel. Hvis han faktisk blir tynn og om dette evt. er en brå endring så er det på tide med en sjekk hos dyrlege. Men ellers er det veldig normalt med slike perioder hos unghunder, etter min erfaring.

  • Like 1
Skrevet
21 hours ago, simira said:

Er han tynn?

Hvis han er normalvektig ville jeg kuttet ned mengden litt, så han faktisk spiser opp maten. Det er det som har hatt effekt på våre, som begge har hatt en periode med veldig lite matlyst i unghundtiden.

Ellers synes jeg forsåvidt det er på høy tid å begynne å gå over til voksenfôr, så dere kan godt begynne å blande inn det. Valpefôr er vel også ganske energirikt, så det kan faktisk være at hunden ikke trenger like mye av det.

Jeg ville dillet minst mulig med det, og bare gitt ham nok til at du er sikker på at han spiser opp, ta bort maten etter 10-15 min, og gi resten til neste måltid. Fyll på, men ikke mer enn at han får det han normalt skulle hatt til det måltidet.

Hvis dere bruker mye godbiter i løpet av dagen så kutt heller ned på måltidsmengden ytterligere. Så lenge han er frisk sulter han ikke ihjel. Hvis han faktisk blir tynn og om dette evt. er en brå endring så er det på tide med en sjekk hos dyrlege. Men ellers er det veldig normalt med slike perioder hos unghunder, etter min erfaring.

Takk for godt svar! 

Han er ikke tynn nei, normal voksenvekt for rasen er 17-23 kg og han lå på 16,5 når vi veide for et par dager siden. Han er ikke overvektig heller syns jeg, han føles "riktig" i formen. Rasen varierer vel og merke litt i størrelse, jeg vet om voksne hunder av samme rase som som ligger på 14-15 kg. 

Vi har fra før av trukket fra ca. 20% fra anbefalt mengde av begge fôrtyper for å ta høyde for godtbiter og diverse utenom. Men han lider nok ingen nød av at vi reduserer ytterligere. I dag har jeg prøvd å ikke gi tørrfôr til frokost, kun en toppl med VOM som han har som litt tidsfordriv når vi går om morgenen. Så prøver jeg å tilby tørrfôr i kveld etter trening/tur og ser om han har litt mer interesse. 

Så får vi begynne i en ende av jungelen av ulike fôrtyper når vi skal velge voksenfôr...tips tas i mot til det også ;) 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...