Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ble solgt en valp som var annonsert som renrase.

Selger solgte privat og uten papirer. ( vet, dumt, fødstegangskjøper feil og føler meg som dritt for det  )

Vises seg dette ikke var ren rase som forespeilet når jeg tok valpen til veterinær. ( 2 dager etter overtagelse ) 

Selger hadde glemt kontakten så valpen ble med meg uten den. 

Kontrakten er enda ikke signert da selger skrev inn feil info om kjøper, meg. Han sa det ikke hastet å fylle og få resten av penger da han skulle på feire. 

Hvem eier hunden, hva kan jeg kreve?  

Jeg ønsker ikke en hund som ble solgt som ren rase og er synlig blanding for den har andre egenskaper og behov enn den typen som står i kontrakten. 

 

Skrevet

Da er det vel bare å levere hunden tilbake? Jeg lurer også litt på hvorfor du hadde hunden til veterinær to dager etter overtagelse. Selv om du ikke fikk kontrakt eller stamtavle håper jeg virkelig du fikk med veterinærattest?

Kjøpet er vel ikke fullført før full pengesum er overført. Hvis du tok hunden for den rasen den ble solgt så kan den ikke være så fryktelig annerledes med tanke på egenskaper og behov, men det er klart at det er forskjell på en renraset hund og en blanding. En hund uten papirer er forøvrig per definisjon en blanding, siden den ikke kan dokumentere opphav.

Jeg ville levert hunden tilbake. Særlig fordi de allerede har prøvd å lure deg er det ikke godt å vite hvilke andre utfordringer dere kan møte på med valpen, hvilke arvelige sykdommer den kan bære osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...