Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vår 12 år gamle whippet sliter med å gå i trappene. Han har alltid rygget opp trappene, men nå på sine eldre dager sliter han med å gå i dem i det hele tatt. Vi har heldigvis stue og kjøkken i første etasje, men desverre har vi fem trappetrinn med en gang vi kommer inn fra yttergangen. Har lurt på å bygge en rampe, men er desverre veldig lite handy. Har søkt på ramper, men finner bare slike som er laget for biler, disse vil jeg tro vil skli om jeg prøver å legge den i trappa. 

Noen som også har eldre hunder som sliter med trappene og som har noen gode tips å komme med?

 

 

Skrevet
2 timer siden, simira skrev:

Det finnes ramper spesielt for hund. Den billigste på THansen: https://www.thansen.no/bil/utstyr/innvendig-utstyr/hund-i-bilen/sammenleggbar-hunderampe-til-bil-152cm/n313/pn1253161/

Hvis du googler etter hunderampe så finner du masse av nettopp det. Rullestolrampe funker også, du får kjøpt smale sammenleggbare ramper.

Ja, jeg vet det finnes masse ramper til bil. Men de er ikke laget for en trapp og kan derfor ikke sikres slik at den står stødig og trygt. Dette er en rampe som skal stå der fastmontert så lenge hunden lever, så jeg vi helst ha noe som ikke løsner hvis han er litt klumsete

Skrevet

Så lenge den er lang nok ser jeg ikke at det skulle være noe problem å ha den på trapp, men du kan jo sjekke rullestolramper. Du får de som er en skinne per hjul, og koster ikke så mye mer enn en hunderampe.

Skrevet

Rampa kan bli ganske bratt avhengig av  hvor mye plass dere har på gulvet før trappa. Den enkle løsningen er jo å få kjøpt/ kappa til ei plate i passende bredde og lengde, som dere legger på trappa. Dere må lage noe for å støtte rampa, det er vel bare å ta mål og få kappa til noen klosser, også må den festes, i topp eller bunn. Tipper de på obs bygg, byggern eller hva som er nærmest dere, vet hva dere trenger for å få festa den. Finnes mange forskjellige typer beslag. Så kjøper dere noe antiskliopplegg, feks en yogamatte dere klipper til, og limer plata, så er den god og trygg å gå på.

Ellers:
Ett googlesøk fant dette
https://www.camelsandchocolate.com/how-to-build-a-dog-ramp/

http://softspotforolddogs.blogspot.com/2013/02/diy-building-oscarmonster-ramp-aint.html

 

Jeg vil tro at denne https://www.petworld.no/4pets-herkules-easy-steps-hunderampe?gclid=Cj0KCQjwuaiXBhCCARIsAKZLt3mAtND9FYmxFYZZG12mv-ubntdZQZOVPd4a-IRSYPr7kaIYaLj8SvEaAq6vEALw_wcB burde fint kunne brukes på trappen inne, (hvis ikke trappa er for lang) med noe støtte under, så den ikke flytter på seg og ikke bråker så mye. For støtte kan det være det holder med yogamatte som ikke er så glatt. Det samme vil jeg tro fungerer med den rimeligere rampa fra Thansen.

Evt 2 av disse https://www.dyrekassen.no/trixie-petwalk-rampe-for-hund-og-katt?sku=107156&gclid=Cj0KCQjwuaiXBhCCARIsAKZLt3khUwpf1TACiMwURWuksVyco3tv2B5iY6m4L24Zo4s5gHqQBzPw60kaAheDEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

 

 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette er jo en superaktiv rase, men har dere prøvd mindre aktivitet? Starter adferden med én gang dere kommer hjem, eller etter den lengste turen? Er han lik med alle i familien? Har dere jobbet noe spesifikt med ro, og lære å slappe av? Søk skal i teorien både slite ut hunden mentalt og roe, men min hund ble bare mer stresset av det. Jeg ville prøvd å endre litt på aktivitetene. Prøv å kutte kraftig ned på søk en stund, bruk heller maten til shaping og trikseøvelser.  Jobb bevisst og aktivt med ro-øvelser. Hvordan er han i aktivitet og lek med andre hunder? Får han noen lengre turer innimellom? 
    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...