Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

vi har en langhåret collie-tispe på litt over 4 måneder. For noen uker siden begynte hun å bjeffe og nå bjeffer hun på det meste. Hun begynte vel i grunn å bjeffe på de andre valpene på valpekurs, men ettersom at hun ikke bjeffet ellers så tenkte vi ikke så mye over det.. I Begynnelsen/midten av juli hadde jeg 8 nattevakter på rad og hun fikk dessverre ikke like mye aktivisering som hun er vant til og da eskalerte det. Hun begynte å bjeffe på mennesker(spesielt barn som lager mye lyd), andre hunder, syklister og oss. Vi har prøvd å øve på kontakt med oss for å deretter å belønne, men det er ikke alltid så lett å få kontakt når hun begynner å bjeffe. Vi har hatt turer hvor vi har møtt på syklister og biler uten at hun bjeffer, så jeg vet ikke helt hva som trigger henne.

I dag gikk vi tur. Vi møtte da på en hund som hun har møtt før og det gikk kjempefint. De lekte med hverandre uten at det ble bjeffing. Så gikk vi forbi et hus der det var en hund på verandaen som bjeffet og hun begynte å bjeffe tilbake. Vi tok en sti inn til skogen hvor noen kom forbi med to hunder og hun bjeffet ikke, men da de var gått forbi oss(ganske langt forbi) begynte hun å bjeffe. Hun bjeffer heller ikke på alle biler som kjører forbi eller alle mennesker. Vet ikke hva vi skal gjøre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...