Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, bestilte 3 forskjellige størrelser av huken multisele for å teste på hjemme da vi ikke har noen butikker i nærheten som selger.

Målene på størrelsene er:

M - halsåpning 44 cm - bryststolpe 22 cm.

L - halsåpning 46 cm - bryststolpe 24 cm.

XL - halsåpning 48 cm - bryststolpe 24 cm.

Er litt usikker på hvilken av dem som sitter best på, og tenke å høre her om noen ut i fra bildene kanskje kunne tyde hva som satt best på. (Vet det er vanskelig å si kun ut i fra bilde).

Str. M har jeg funnet ut er for liten, den var veldig trang å få over hode og strammer under armhulene, så den har jeg utelukket.

Men str. L og XL var litt like. Vet ikke hvor stram selene burde sitte rundt halsen, de sier vel at man burde få ca. 2 fingre mellom bak nakken og sela.

Har det noe å si om den er løs rundt?

Kan heller ikke prøve-gå med selene ute slik at han kan få trekke litt i dem, da det er regn, og tenker å returnere de som ikke passet, så kan ikke skitten de til.

98176E29-8DD6-4A19-AB05-8A06BAF193D2.jpeg

2715A782-143D-4DF6-9CA1-544EC3E4635C.jpeg

EB2156BA-9682-455D-B036-1085C406FC38.jpeg

Skrevet

Hei,

Vanskelig å si uten å kjenne men den første er ihvertfall for liten.

Jeg har multiselen på min samojed og jeg fikk den spesialsydd med hjelp fra butikk. Nå husker jeg ikke akkurat hvilken størrelse vi hadde (medium kanskje?). De la på 2 cm på halsen og litt på stolpen. Mi er ganske kortpelsa og langbeint iforhold til din så størrelsen er kanskje ikke representativt.

Send de en melding til Huken og hør og be om tips. Veldig fornøyd med hjelpa fra dem. 

Veldig fornøyd med sela. Trekker som et uvær i den samtidig som den funker bra som tursele. Legger ved to bilder i trekk

Kan sjekke størrelsen og hvor mange fingre jeg får i halsåpningen i morgen. Åpningen er veldig mye større på denne enn den jeg har på nome-selen og det kommer ingen hveselyder fra halsen. Jeg vurderer å kjøpe en trekksele fra de også.

Screenshot_20220715-231158.jpg

Screenshot_20220715-231117.jpg

Skrevet
12 hours ago, O1234 said:

Hei,

Vanskelig å si uten å kjenne men den første er ihvertfall for liten.

Jeg har multiselen på min samojed og jeg fikk den spesialsydd med hjelp fra butikk. Nå husker jeg ikke akkurat hvilken størrelse vi hadde (medium kanskje?). De la på 2 cm på halsen og litt på stolpen. Mi er ganske kortpelsa og langbeint iforhold til din så størrelsen er kanskje ikke representativt.

Send de en melding til Huken og hør og be om tips. Veldig fornøyd med hjelpa fra dem. 

Veldig fornøyd med sela. Trekker som et uvær i den samtidig som den funker bra som tursele. Legger ved to bilder i trekk

Kan sjekke størrelsen og hvor mange fingre jeg får i halsåpningen i morgen. Åpningen er veldig mye større på denne enn den jeg har på nome-selen og det kommer ingen hveselyder fra halsen. Jeg vurderer å kjøpe en trekksele fra de også.

Screenshot_20220715-231158.jpg

Screenshot_20220715-231117.jpg

Takk for svar, og så fin samojed?

Ja, var litt usikker på om den skulle være like trang i halsen som en nomesele, eller om den skulle være litt løsere.

Skal ta kontakt med Huken og høre hva de synes og om de har noen tips??

Skrevet
10 minutter siden, Hannah skrev:

Takk for svar, og så fin samojed?

Ja, var litt usikker på om den skulle være like trang i halsen som en nomesele, eller om den skulle være litt løsere.

Skal ta kontakt med Huken og høre hva de synes og om de har noen tips??

I lige måte! Veldig fin!

Jeg fikk ihvertfall 4 fingre / hånda imellom nakken og sela. 3 uten å bruke for mye makt. Det er ikke så stor åpning sånn at hu kveles. Jeg føler hu nesten trekker bedre i denne enn nomeselen vi har, så derfor jeg vurderer trekksele også.

Det sto ingen størelse på den. Sikkert fordi den er spesialsydd.

IMG_20220716_120144.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...