Gå til innhold
Hundesonen.no

Huken multisele str?


Recommended Posts

Hei, bestilte 3 forskjellige størrelser av huken multisele for å teste på hjemme da vi ikke har noen butikker i nærheten som selger.

Målene på størrelsene er:

M - halsåpning 44 cm - bryststolpe 22 cm.

L - halsåpning 46 cm - bryststolpe 24 cm.

XL - halsåpning 48 cm - bryststolpe 24 cm.

Er litt usikker på hvilken av dem som sitter best på, og tenke å høre her om noen ut i fra bildene kanskje kunne tyde hva som satt best på. (Vet det er vanskelig å si kun ut i fra bilde).

Str. M har jeg funnet ut er for liten, den var veldig trang å få over hode og strammer under armhulene, så den har jeg utelukket.

Men str. L og XL var litt like. Vet ikke hvor stram selene burde sitte rundt halsen, de sier vel at man burde få ca. 2 fingre mellom bak nakken og sela.

Har det noe å si om den er løs rundt?

Kan heller ikke prøve-gå med selene ute slik at han kan få trekke litt i dem, da det er regn, og tenker å returnere de som ikke passet, så kan ikke skitten de til.

98176E29-8DD6-4A19-AB05-8A06BAF193D2.jpeg

2715A782-143D-4DF6-9CA1-544EC3E4635C.jpeg

EB2156BA-9682-455D-B036-1085C406FC38.jpeg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Vanskelig å si uten å kjenne men den første er ihvertfall for liten.

Jeg har multiselen på min samojed og jeg fikk den spesialsydd med hjelp fra butikk. Nå husker jeg ikke akkurat hvilken størrelse vi hadde (medium kanskje?). De la på 2 cm på halsen og litt på stolpen. Mi er ganske kortpelsa og langbeint iforhold til din så størrelsen er kanskje ikke representativt.

Send de en melding til Huken og hør og be om tips. Veldig fornøyd med hjelpa fra dem. 

Veldig fornøyd med sela. Trekker som et uvær i den samtidig som den funker bra som tursele. Legger ved to bilder i trekk

Kan sjekke størrelsen og hvor mange fingre jeg får i halsåpningen i morgen. Åpningen er veldig mye større på denne enn den jeg har på nome-selen og det kommer ingen hveselyder fra halsen. Jeg vurderer å kjøpe en trekksele fra de også.

Screenshot_20220715-231158.jpg

Screenshot_20220715-231117.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 hours ago, O1234 said:

Hei,

Vanskelig å si uten å kjenne men den første er ihvertfall for liten.

Jeg har multiselen på min samojed og jeg fikk den spesialsydd med hjelp fra butikk. Nå husker jeg ikke akkurat hvilken størrelse vi hadde (medium kanskje?). De la på 2 cm på halsen og litt på stolpen. Mi er ganske kortpelsa og langbeint iforhold til din så størrelsen er kanskje ikke representativt.

Send de en melding til Huken og hør og be om tips. Veldig fornøyd med hjelpa fra dem. 

Veldig fornøyd med sela. Trekker som et uvær i den samtidig som den funker bra som tursele. Legger ved to bilder i trekk

Kan sjekke størrelsen og hvor mange fingre jeg får i halsåpningen i morgen. Åpningen er veldig mye større på denne enn den jeg har på nome-selen og det kommer ingen hveselyder fra halsen. Jeg vurderer å kjøpe en trekksele fra de også.

Screenshot_20220715-231158.jpg

Screenshot_20220715-231117.jpg

Takk for svar, og så fin samojed?

Ja, var litt usikker på om den skulle være like trang i halsen som en nomesele, eller om den skulle være litt løsere.

Skal ta kontakt med Huken og høre hva de synes og om de har noen tips??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutter siden, Hannah skrev:

Takk for svar, og så fin samojed?

Ja, var litt usikker på om den skulle være like trang i halsen som en nomesele, eller om den skulle være litt løsere.

Skal ta kontakt med Huken og høre hva de synes og om de har noen tips??

I lige måte! Veldig fin!

Jeg fikk ihvertfall 4 fingre / hånda imellom nakken og sela. 3 uten å bruke for mye makt. Det er ikke så stor åpning sånn at hu kveles. Jeg føler hu nesten trekker bedre i denne enn nomeselen vi har, så derfor jeg vurderer trekksele også.

Det sto ingen størelse på den. Sikkert fordi den er spesialsydd.

IMG_20220716_120144.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...