Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tja, vanlig og vanlig. Vet om mange som har hentet hund i Sverige. Det som derimot er vanlig, er at en del oppdrettere av typiske selskaps- og utstillingsraser har mange sære krav, både i Norge og andre land.

Skrevet

Jeg har opplevd å ha fine samtaler med potensielle oppdrettere i Norge som avsluttet kontakten uten et ord da de fikk høre jeg bor i Nord-Norge, så at det finnes oppdrettere som ikke vil selge til utlandet er ikke overraskende.

 Dersom rasen er populær og lett å få solgt, så er det dessverre mange oppdrettere som prioriterer etter hvor man bor. Hvor vanlig det er skal jeg ikke uttale meg om, men det skjer.

Skrevet

Vanlig? Nei, det vil jeg ikke si. Sålenge man henter/besøker selv. At det brukes som en enkel unnskyldning av noen? Ja, det tror jeg.

De fleste er interessert i å få spredt godt genmateriale til gode hjem, uavhengig av lokasjon. Men om man feks. driver oppdrett selv er det ikke alle som ønsker dele på 'sine linjer', især om de har forskjellige avlsideologier. Og av og til 'trenger man bare en unnskyldning' til å avslå noen man kanskje ikke ønsker å selge valp til. 

For meg så har jeg de aller fleste av mine valper over 6t unna meg, og det generelt i Norge. Så for oppdretter i Sverige jeg hentet valp av i fjor, så er det kortere hit enn feks. de jeg har på Vestlandet, Nord-Norge og i Finnmark. Men jeg kan også forstå å ønske å ha dem nærmere for å kunne følge dem opp bedre, det siste kullet mitt har jeg holdt ganske nært bare for å kunne følge opp bedre (vi oppdaget sykdom på tispa like før fødsel). 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...