Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min (storpuddel, hann) er nå 9 mnd gammel og jeg får han virkelig ikke til å gå pent. Vi har øvd helt siden vi fikk han i hus ved 8 ukers alder. Jeg har prøvd meg på stopp og vent til båndet blir slakt. Det fungerer til en viss grad, men dersom det er mennesker, fugler, hunder eller noe som helst så blir han bare stående å glane og det virker som han ikke bryr seg om båndet er stramt. Vi har også prøvd på metoden der vi snur og går motsatt vei så fort båndet strammer seg, men vi blir egentlig bare gående frem og tilbake. Jeg har belønnet mye og øvd masse på kontakt, men så fort det ikke er mer godbiter å få så fyker han unna. Noen som har noen konkrete tips? Jeg vil jo ikke gi opp, men jeg ser ikke helt hva jeg skal gjøre. 

Skrevet

Hvis du bruker sele kan det være lurt å feste båndet på brystet (hvis selen har krok på brystet) i stedet for ryggen. Hannhunden min på 10 mnd går fint 90% av tiden når båndet er festet på brystet, men vi har også øvd veldig mye på det. Hvis han fremdeles trekker hardt når båndet er festet til brystet har jeg hørt det kan føre til skade, så bare vær obs på det. Ellers fungerer kontaktlyd bra for oss hvis han går for fort fremover eller "bra!" når han ser hunder (da kommer han rett til meg for godbit og vi går videre) og å belønne mens vi er i bevegelse når han går ved siden av meg. Har merket at hvis jeg roser han mye i starten av turen tar han mye mer kontakt. 

  • Like 1
Skrevet

Dette med å gå motsatt vei betyr ikke at du skal bråsnu, men endre retning. Gå litt på kryss og tvers, slik at han faktisk må følge med deg litt. Ros og belønn når han følger med uten problem. Hvis han følger hele tiden kan du variere tiden og kvaliteten på belønningen.

Når det gjelder kontakt så må du først lære inn en god kontaktkommando uten forstyrrelser og med god belønning. Så kan du øke litt med forstyrrelser gradvis, og også tiden fra han får kommandoen til han får godbiten. Kanskje må han ikke bare se på deg, men komme bort til deg, sette seg ned... kontaktkommando hos oss betyr "følg med her, videre instruksjoner kommer". Bruk kontaktkommandoen på tur innimellom med Ujevne mellomrom, og ikke alltid bare når det er noe. Hunden lærer fort hvis kontaktkommando betyr "der skjer det noe spennende".

Og ikke minst, ikke gi opp eller slutt å trene. Selv om du synes det bare funker en kort stund (pass for all på å ikke trene hele turen, men la ham sose og snuse størstedelen!) og noen dager ikke i det hele tatt, så fortsett. Hunden din er i unghundtåka, og all tålmodighet og trening du legger ned nå dukker plutselig opp når han kommer ut på den andre siden.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...