Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mange syns nok at valper med rufsete pels, er absolutt herlige. Jeg syns valper er søte fordi valper er det. Uansett pelstype,

Men jeg liker helt klart best kort pels.

Jeg liker ikke laaaaang pels, og absolutt ikke lang pels i ansiktet. «Barte-hunder» er lite pent. Spessielt fordi pelsen rundt munnen ofte blir våt, misfarget og ekkel. Så jeg kommer aldri til å kjøpe meg en doodle ?

 

Skrevet

Korthår topper nok lista fordi de ikke krever pelsstell, ikke kladder i snø og ikke drar særlig skitt inn. Minuset er røyting, særlig de som er mer "glatthåret" (som korthåret BC ol.) enn korthår (pointer, dalmatiner, whippet) har en lengde på hårene som er mer synlige på, og vanskelige å få bort fra, tekstiler.

Skrevet

Helt kort pels, typ mynder, basenji, boxer, bullehunder. Jeg har bare eid hunder med kort pels fordi jeg ikke er interessert i pelsstell, men jeg liker best utseende på korthårshunder også. Jeg synes hundekroppen er så vakker og fascinerende, og jeg elsker å se musklene i bevegelse.

Jeg synes alle hunder er vakre på hver sin måte, jeg liker bare å se MER av dem enn hva jeg gjør når de har lang pels. ❤️

Skrevet

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Skrevet
3 hours ago, Sprettballen said:

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Skrevet

Sier meg enig med @Wilhelmina, foretrekker type setter-pels. Akkurat passe, faner kan skamklippes om det blir for mye søl. Det verste er vel at de er langpelset mellom tærne. 

Har kortpels hund nå. Joda, lett å tørke av med klut og drar ikke med seg noe inn, men hun røyter hele tiden, og det setter (les: stikker )seg fast, over alt?. Så det må plukkes ett og ett hår ut av klær, så sofa og seng er no-go. Neste hund blir ikke korthåret for å si det slik?

Skrevet
16 timer siden, Pingeling skrev:

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Det kan ikke være store mengdene i såfall. Hun kunne like så godt vært nakenhund :P Hun fryser hvert fall veldig fort. DSGen derimot, har tykkere pelsstrå, noe lenger pels og mulig noe underull (jeg slutta å børste de når vi fikk schäfer og hun røyta så mye at de andre to ikke merktes lenger ?). Men han fryser langt mindre enn whippeten.

  • Haha 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...