Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mange syns nok at valper med rufsete pels, er absolutt herlige. Jeg syns valper er søte fordi valper er det. Uansett pelstype,

Men jeg liker helt klart best kort pels.

Jeg liker ikke laaaaang pels, og absolutt ikke lang pels i ansiktet. «Barte-hunder» er lite pent. Spessielt fordi pelsen rundt munnen ofte blir våt, misfarget og ekkel. Så jeg kommer aldri til å kjøpe meg en doodle ?

 

Skrevet

Korthår topper nok lista fordi de ikke krever pelsstell, ikke kladder i snø og ikke drar særlig skitt inn. Minuset er røyting, særlig de som er mer "glatthåret" (som korthåret BC ol.) enn korthår (pointer, dalmatiner, whippet) har en lengde på hårene som er mer synlige på, og vanskelige å få bort fra, tekstiler.

Skrevet

Helt kort pels, typ mynder, basenji, boxer, bullehunder. Jeg har bare eid hunder med kort pels fordi jeg ikke er interessert i pelsstell, men jeg liker best utseende på korthårshunder også. Jeg synes hundekroppen er så vakker og fascinerende, og jeg elsker å se musklene i bevegelse.

Jeg synes alle hunder er vakre på hver sin måte, jeg liker bare å se MER av dem enn hva jeg gjør når de har lang pels. ❤️

Skrevet

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Skrevet
3 hours ago, Sprettballen said:

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Skrevet

Sier meg enig med @Wilhelmina, foretrekker type setter-pels. Akkurat passe, faner kan skamklippes om det blir for mye søl. Det verste er vel at de er langpelset mellom tærne. 

Har kortpels hund nå. Joda, lett å tørke av med klut og drar ikke med seg noe inn, men hun røyter hele tiden, og det setter (les: stikker )seg fast, over alt?. Så det må plukkes ett og ett hår ut av klær, så sofa og seng er no-go. Neste hund blir ikke korthåret for å si det slik?

Skrevet
16 timer siden, Pingeling skrev:

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Det kan ikke være store mengdene i såfall. Hun kunne like så godt vært nakenhund :P Hun fryser hvert fall veldig fort. DSGen derimot, har tykkere pelsstrå, noe lenger pels og mulig noe underull (jeg slutta å børste de når vi fikk schäfer og hun røyta så mye at de andre to ikke merktes lenger ?). Men han fryser langt mindre enn whippeten.

  • Haha 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...