Gå til innhold
Hundesonen.no

Pels på hunder


LilIi
 Share

Recommended Posts

Mange syns nok at valper med rufsete pels, er absolutt herlige. Jeg syns valper er søte fordi valper er det. Uansett pelstype,

Men jeg liker helt klart best kort pels.

Jeg liker ikke laaaaang pels, og absolutt ikke lang pels i ansiktet. «Barte-hunder» er lite pent. Spessielt fordi pelsen rundt munnen ofte blir våt, misfarget og ekkel. Så jeg kommer aldri til å kjøpe meg en doodle ?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Korthår topper nok lista fordi de ikke krever pelsstell, ikke kladder i snø og ikke drar særlig skitt inn. Minuset er røyting, særlig de som er mer "glatthåret" (som korthåret BC ol.) enn korthår (pointer, dalmatiner, whippet) har en lengde på hårene som er mer synlige på, og vanskelige å få bort fra, tekstiler.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt kort pels, typ mynder, basenji, boxer, bullehunder. Jeg har bare eid hunder med kort pels fordi jeg ikke er interessert i pelsstell, men jeg liker best utseende på korthårshunder også. Jeg synes hundekroppen er så vakker og fascinerende, og jeg elsker å se musklene i bevegelse.

Jeg synes alle hunder er vakre på hver sin måte, jeg liker bare å se MER av dem enn hva jeg gjør når de har lang pels. ❤️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 hours ago, Sprettballen said:

Korthår, eller korthår /m underull og  faner/litt mer pels på hale, lår, frambein etc. Vet ikke hva et sånt hårlag heter? Normalhår? Praktisk mtp vær og vind, men ikke sånne mengder at det trenger særlig stell. 

Sånn som schäfer normalhår og BC korthår (men ikke de superkorthår). 

Korthår uten underull er også fint, men litt upraktisk mtp vær og vind. Hvert fall whippeten min som i praksis bare har pels til pynt. 

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sier meg enig med @Wilhelmina, foretrekker type setter-pels. Akkurat passe, faner kan skamklippes om det blir for mye søl. Det verste er vel at de er langpelset mellom tærne. 

Har kortpels hund nå. Joda, lett å tørke av med klut og drar ikke med seg noe inn, men hun røyter hele tiden, og det setter (les: stikker )seg fast, over alt?. Så det må plukkes ett og ett hår ut av klær, så sofa og seng er no-go. Neste hund blir ikke korthåret for å si det slik?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 timer siden, Pingeling skrev:

Får ikke whippeten din underull i det hele tatt? Basenjien min får det, selv om den ikke er så mye å skryte av. Hun er en frossenpinn likevel, stakar.

Det kan ikke være store mengdene i såfall. Hun kunne like så godt vært nakenhund :P Hun fryser hvert fall veldig fort. DSGen derimot, har tykkere pelsstrå, noe lenger pels og mulig noe underull (jeg slutta å børste de når vi fikk schäfer og hun røyta så mye at de andre to ikke merktes lenger ?). Men han fryser langt mindre enn whippeten.

  • Haha 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...