Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Jeg har en rottweiler/Grand danois blanding på 50kg som for 3 uker siden plutselig begynte å halte på høyre framfot. Jeg tok han til dylegen, der røntgen viste tegn til veldig mild artose i høyre skulder. Veterinær mente bildene egentlig så bra ut, siden Rocky er 14år. Ble sendt hjem med smertestillende, og fikk beskjed om å gå korte flate turer. Flere ganger om dagen.

Jeg har nå fulgt dette rådet i 14 dager. Jeg har vært veldig forsiktig, men vi har kommet inn i en ond sirkel der han viser fremgang et par dager etterfulgt av mer halthet. Når han har blitt mer halt har jeg svart med litt mer ro. Fortsatt vært ute flere korte turer. 

Det jeg er veldig redd for er at han kommer til å miste muskelmasse med for mye ro. 

Er det noen av dere som har hatt en hund med lignende problemstilling?

Håper jeg hører fra noen av dere for dette er utrolig frustrerende. 

Snapchat-1363139248.jpg

Skrevet

Har dere vært hos Kiropraktor/massør/rehab? 
Jeg har veldig god erfaring med kiro etterfulgt av regelmessig massasje og laser på eldre hunder. Spesielt laseren ga nok min gamle dame masse lindring ❤️ 

Skrevet

Min hund er helt avhengig av tilskuddet hyaluron+ fra norsk dyrehelse, blir kjempehalt uten, selv på smertestillende medisin. Gir i tillegg grønnleppemusling, brukt dette i flere år og han har artrose flere plasser. Kun helt nylig han har startet på smertestillende, og det var egentlig kun for å se om jeg merket noe forskjell på han. Vi har i tillegg tenkt å teste ut librela når det kommer inn igjen, da vet. Anbefalte å prøve dette. 

Så anbefaler virkelig å prøve et slikt tilskudd! Vet om flere som er ekstremt fornøyd med hyaluron+. 

I tillegg så kan det ta noen uker hvis det er inflammasjon rundt leddet til det roer seg ned og "stabiliserer" seg, så ville gitt det litt mer tid og kun gått ut og luftet uten belastning til det er bedre? 

Jeg går kun tur på mykt underlag i skogen, men unntak av helt korte lufteturer.. Hvis hunden ligger mye på gulvet, så anbefaler jeg myke matter som man pusler sammen (f.eks slike treningsmatter fra biltema) som hunden kan ligge på, utgjør stor forskjell for min ?

Mtp. Muskelmasse, så er det viktig å starte litt rolig opp igjen når du begynner å gå tur igjen, og ikke hive deg på de lengste turene dere er vandt med. Nå vet ikke jeg hvordan din hund er, men er lurte å følge hunden sitt tempo på tur, og ikke la den løpe villmann første 15 min av turen, men få varmen i seg ?

Håper disse tipsene kan være til hjelp ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...