Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er den største forskjellen generelt mellom gjeterhunder og terrierene? I gemytt, væremåte, bruksområde og det å leve som familiehund og litt brukshund?

Jeg er oppvokst med diverse gjeterhunder men nå vurderer jeg å gå for en av terrierene. Det er sjelden folk har hatt akkurat de samme rasene som jeg har derfor spør jeg generelt.

Er det noen som har hatt både gjeterhund og terrier her? Hva var rasene? Hva var forskjellen, likhetene?

Skrevet

Anbefaler at du blir kjent med flere individer, det er ikke mulig å få et ordentlig inntrykk av væremåten (om det er noe for deg) bare ved å lese.

Gjeterhunder og terriere er nesten stikk motsetninger (selv om det er stor forskjell både på gjeterhunder og terriere innenfor rasene), terriere er generelt egenrådige og med et høyt temperament, mens f.eks BC er myk og førerorientert. På gjeterhundene er det gjerne stress og naturlig nok gjeterinstinkt som går igjen av evt problemområder, mens terriere må eier jobbe mye mer for at hunden skal ville lystre, kan generelt være vanskelige å ha løs, sterkt jaktinsinkt på smådyr og evt samkjønnaggressjon. 

Hadde vært lettere å svare om du nevnte konkrete raser.

Skrevet

Som nevnt over, det er enorme sprik mellom gjeterhundene, og mellom terrierne. Det er jo en del forskjeller mellom BC, schæfer og belger f.eks, og det samme gjelder terrierne: staff og fox terrier er to helt ulike raser.

Jeg har hatt BC og fox terrier, og det er absolutt ingen likheter mellom dem. Bc generelt er en myk og førbar hund som er opptatt av hva eier syns og mener. De blir lydigere og er roligere når det ikke skjer noe, mer usynlige innendørs og de er "kalde" i hodet. Det er enkelt å få inn en stabil og pålitelig innkalling. De gjeter og passer på andre dyr, men spiser dem ikke. De er mye morsommere å ha med på treninger fordi de er opptatt av eier og liker å få oppgaver, mens foxen kun jobber for belønning. Fox terrieren gjør som den selv vil, hele tiden, med mindre du har noe den vil ha (som sjeldent er tilfelle ved andre forstyrrelser). Foxen er svært energisk, opptatt av alt som skjer inne og skal være med på det. Den varsler, spiser katter (og alt annet med puls) og har et lynne som gjør at de endrer modus raskt, som gjør at jeg personlig stolte mindre på dem rundt barn, fremmede, andre hunder osv. De kan gå løse der det ikke finnes dyr eller annet som krever at innkallingen fungerer hver gang, de stikker sjeldent langt. Foxen har mye skarpe som gjør at de ofte går inn i konfrontasjoner, noe bcen sjeldnere gjør. Bcen vil som regel tolerere andre hunder uten mye om og men, selv når den er av det slaget som ikke liker andre hunder, noe en fox terrier definitivt ikke gjør. Det er også mye større sjanse for at det oppstår "plutselige" slåsskamper med en fox, selv når hundene ser ut til å gå overens (og har gjort det i årevis og bor sammen).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...