Gå til innhold
Hundesonen.no

Bjeffehalsbånd


Recommended Posts

Nei, bjeffehalsbånd er ikke lurt. Og i noen tilfeller ulovlig.

Bjeffehalsbånd baserer seg på at hunden skal oppleve bjeffing som ubehagelig, og slutte å bjeffe fordi det er mer ubehagelig enn grunnen til at de bjeffer. All trening må vedlikeholdes og forsterkes med jevne mellomrom, enten det er med belønning eller ubehag. Krevende øvelser eller situasjoner vil kreve sterkere belønning - eller straff.

Hos noen hunder vil det bare utløse mer bjeffing, fordi det er deres instinktive reaksjon på ubehag.

Det er avhengig av at du med kontrollen treffer akkurat på riktig tidspunkt for å aktivere halsbåndet, og at hunden forbinder ubehaget faktisk med bjeffingen, og ikke noe annet som skjedde akkurat da. Gikk naboen forbi? Du risikerer en hund som forbinder naboen (enten den ene personen, lignende personer, eller alle ukjente) med ubehaget og vil reagere på det resten av livet. Stod hunden på gress de to første gangene du brukte halsbåndet? Vips har du en hund som er redd for gress. Dette er bare eksempler på ting som kan gå galt ved feil timing og bruk av slike halsbånd.

Halsbånd som trigger automatisk er ulovlig å bruke. Disse skiller heller ikke alltid på lyder, og kan trigges av bildøra som slår igjen, at du mister en gaffel i gulvet, eller andre ting.

Sitronsprut eller vann er ikke noe mer "vennlig" enn vibrasjon eller høyfrekvent lyd. Det baserer seg likefremt på ubehag hos hunden, og ubehaget må være sterkt nok for at det skal virke.

 

Hva består bjeffingen i, og hva har du gjort for å trene det bort til nå?

En del raser bjeffer natulig mye. Det går an å redusere det en del ved konsekvent trening, men ikke forvent å få det helt bort. Det er noe som følger med disse rasene. Du kan jobbe med å få kontroll på bjeffingen med å la det være lov å bjeffe i noen situasjoner for å "si fra", og så avbryte/avlede adferden.

Hva trigges bjeffingen av? Prøv å begrense triggerene. Dette er såklart veldig avhengig av hva som er problemet. Men ikke la hunden stå ute alene, eller i et vindu med utsyn, og bjeffe på forbipasserende, for eksempel. Sørg for å ha kontroll over omgivelsene og situasjonen slik at du kan ta hunden inn/bort så fort den bjeffer.

Er det et underliggende problem? Understimulerte og/eller stressede hunder vil bjeffe mer. Pass på at hunden får passe mengder aktivisering, og særlig bruke hodet sitt litt i løpet av dagen. Det vil ikke nødvendigvis hjelpe på iboende varsling hos en typisk bjefferase for eksempel, men det vil ihvertfall hjelpe mot kjedebjeffing.

  • Like 1
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det som er ulovlig er såkalt automatisk halsbånd, altså at det er en måler som trigges automatisk av skarpe lyder, som bjeffing. Det er lovlig hvis du har en fjernkontroll der du styrer nøyaktig når det utløses, men jeg vil på det sterkeste fraråde det. I verste fall kan det gjøre problemet verre. Jeg ville heller jobbet med å få hunden tryggere rundt andre hunder, ikke mer utrygg.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Chili 1205 skrev:

Bjeffer på alle hunder. Men veit du om det er lovlig så lenge det ikkke er med strøm eller?

Hvorfor ønsker du å påføre hunden din ubehag fordi den uttrykker følelsene sine som hunder gjør?
Er den glad og oppspilt når den ser andre hunder? Er den redd/utrygg for fremmede hunder? 
Er virkelig løsningen å påføre den ubehag?

(et veldig godt tips er å holde god avstand til andre hunder. Så lang avstand at din hund ikke føler for å bjeffe)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 hours ago, Chili 1205 said:

Som sagt så lurte eg bare på om det var noe å tenke på.

Nei, det er det absolutt ikke. Som Simira sa: det ulovlig med automatisk, det er ubehagelig/vondt, og det kan gjøre problemet værre og føre til at hunden blir redd for helt vanlige ting.

Dersom du etter de advarslene fremdeles tenker på å påføre hunden din smerte/ubehag som kan føre til langvarig traumer og redsel, så synes jeg du skal sette deg ned å spørre deg selv om du er en god eier for hunden din. Dersom du er glad i hunden din, så fortjener den at du endrer holdning til trening.

Store adferdsproblemer krever mye jobbing fra eier for å fixes. Det er mange her på hundesonen som kan gi deg tips, og jeg anbefaler på det sterkeste å se på "Fra Bølle til Bestevenn" på NRK.no. Det er et koselig program som får frem smil og latter, og kan både motivere og hjelpe deg i treninga!

Her er en link:
Fra bølle til bestevenn – NRK TV
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...