Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattemat som godtebit til valp


Recommended Posts

Skrevet

Hei. Vi har en liten Cavalier King Charles spaniel som liker kattemat veldig godt, og dette fungerer perfekt som belønning ved trening. Er det skadelig hvis vi bruker dette når vi trener/belønner? Det er appetitt kattemat til steriliserte vi bruker. 

Skrevet

Du skal være veldig forsiktig med kattemat til hund, det inneholder stoffer som kan være skadelig for hunden. Har dere prøvd tilsvarende type hundemat/valpefôr?

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker kattemat som godbiter til mine hunder , innimellom , veldig populært! Dessverre er ‘sluttproduktet’ også veldig populært..:P Det du bør tenke på er at kattemat normalt inneholder mer fett og proteiner enn tørrfor til hund. For en liten hund blir det fort mange ekstra kalorier.

  • Like 1
Skrevet
17 hours ago, simira said:

Du skal være veldig forsiktig med kattemat til hund, det inneholder stoffer som kan være skadelig for hunden. Har dere prøvd tilsvarende type hundemat/valpefôr?

Dette var nytt for meg, kan du utdype hvilke stoffer det gjelder?

Har alltid hørt at katter ikke kan spise hundemat (over lengre tid) fordi det ikke har tilstrekkelig med taurin, men aldri hørt noen advarsler andre vei, utenom andel fett og protein som QUEST skriver. Bruker også kattemat som godbiter for hunden ganske ofte. 

Skrevet

Taurin er taurin vil jeg tro, men det er mer taurin i kattemat enn i hundemat. Har hørt noen påstå at det er for mye for hunder, og dermed bør kattemat begrenses.

Så spørsmålet blir hva som er anbefalt dose for hund, og evt. konsekvenser av å overskride dette. Det klarte jeg ikke finne ut av med noen kjappe søk, så hvis noen har mulighet til å grave litt mer hadde det vært interessant å høre hva folk fant.

Skrevet

Katter skal ha mer taurin, og hunder bør ikke fôres på kattemat eller få for mye av det, men som godbiter er det visstnok ok, sier google (div dyrlege og forleverandør-sider).

Jeg tror taurin går på stoffskifte, men er usikker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...