Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattemat som godtebit til valp


Recommended Posts

Skrevet

Hei. Vi har en liten Cavalier King Charles spaniel som liker kattemat veldig godt, og dette fungerer perfekt som belønning ved trening. Er det skadelig hvis vi bruker dette når vi trener/belønner? Det er appetitt kattemat til steriliserte vi bruker. 

Skrevet

Du skal være veldig forsiktig med kattemat til hund, det inneholder stoffer som kan være skadelig for hunden. Har dere prøvd tilsvarende type hundemat/valpefôr?

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker kattemat som godbiter til mine hunder , innimellom , veldig populært! Dessverre er ‘sluttproduktet’ også veldig populært..:P Det du bør tenke på er at kattemat normalt inneholder mer fett og proteiner enn tørrfor til hund. For en liten hund blir det fort mange ekstra kalorier.

  • Like 1
Skrevet
17 hours ago, simira said:

Du skal være veldig forsiktig med kattemat til hund, det inneholder stoffer som kan være skadelig for hunden. Har dere prøvd tilsvarende type hundemat/valpefôr?

Dette var nytt for meg, kan du utdype hvilke stoffer det gjelder?

Har alltid hørt at katter ikke kan spise hundemat (over lengre tid) fordi det ikke har tilstrekkelig med taurin, men aldri hørt noen advarsler andre vei, utenom andel fett og protein som QUEST skriver. Bruker også kattemat som godbiter for hunden ganske ofte. 

Skrevet

Taurin er taurin vil jeg tro, men det er mer taurin i kattemat enn i hundemat. Har hørt noen påstå at det er for mye for hunder, og dermed bør kattemat begrenses.

Så spørsmålet blir hva som er anbefalt dose for hund, og evt. konsekvenser av å overskride dette. Det klarte jeg ikke finne ut av med noen kjappe søk, så hvis noen har mulighet til å grave litt mer hadde det vært interessant å høre hva folk fant.

Skrevet

Katter skal ha mer taurin, og hunder bør ikke fôres på kattemat eller få for mye av det, men som godbiter er det visstnok ok, sier google (div dyrlege og forleverandør-sider).

Jeg tror taurin går på stoffskifte, men er usikker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
    • Ser helt legit ut. De har organisasjonsnummer, masse info. Familien ser ut til på drive et konsern av nettbutikker.  https://skotner.net/ 
    • Noen som vet om netzoo.no er trygg? Står norsk butikk i Sandefjord ? Aldri hørt om før.
    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...