Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp som er kommet i spøkelsesalder?


Recommended Posts

Skrevet

Labbisvalpen vår er 5-6 mnd. Han har den siste tiden begynt å boffe og virker skeptisk i forskjellige situasjoner, spesielt i mørket der han ser skygger. Har hørt om 'spøkelsesalderen' og tenker han er der nå. Når vi er på tur han har også begynt å boffe og dra mot spesielt små hunder som bjeffer og knurrer på han. Ørene går opp og han responderer ikke på noe annet. Så vi bare går forbi uten å lage styr. Er det noe vi kan jobbe med? Vi har maaange ganger tidligere gått forbi andre bjeffende små hunder uten at han reagerer og trodde han hadde blitt vant til det. Er det fordi han er i den alderen han er i? I parker der det er flere hunder som bjeffer reagerer han ikke på, selv om de er relativt nære. Dette skjer kun når vi går på tur. Hvordan gjøre så han føler seg trygg? Hvordan kan vi som eiere reagere når man er midt i det? Blir litt sånn at vi bare går uten å si noe, men bare 'drar' han med oss.

Takknemlig for all svar ?

Skrevet

Jeg ville jobbet med at han tar kontakt med dere i de situasjonene. Så fort dere ser han reagerer, si "hei Sofus!" og rygg bakover, unna det han reagerer på og så han lett kan få blikkontakt med dere, og belønn. Så ville jeg gjerne gått en annen vei eller bue utenom det skumle, om mulig, eller bare gjøre litt triks og holde ham distrahert forbi der (snurr er et veldig fint triks som holder en i bevegelse).

  • Thanks 1
Skrevet
På 9/5/2021 at 8:01 PM, simira skrev:

Jeg ville jobbet med at han tar kontakt med dere i de situasjonene. Så fort dere ser han reagerer, si "hei Sofus!" og rygg bakover, unna det han reagerer på og så han lett kan få blikkontakt med dere, og belønn. Så ville jeg gjerne gått en annen vei eller bue utenom det skumle, om mulig, eller bare gjøre litt triks og holde ham distrahert forbi der (snurr er et veldig fint triks som holder en i bevegelse).

Tusen takk for svar!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...