Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja- øye: persistent pupillary membrane. Kort fortalt etter hukommelsen: Det er rester fra fosterstadiet som egentlig skal forsvinne , men som ikke gjør det. Ofte forsvinner det i voksen alder og de lyses uten anmerkning senere- men ikke alltid.
Iris til iris er den minst trøblete typen, og ja de som har det kan avles på. De får status FRI hos øyelyser men med anmerkning. Skal kun pares med fri partner.
(dette gjelder Aussie- mulig andre raser har andre retningslinjer- det vet jeg ikke)

  • Like 1
Skrevet
22 hours ago, Alida said:

Hvis den blir parret med en fri.

Jeg har brukt tispe med PPM i avl selv, og hun ga vel kun ett avkom med det selv på 3 kull. Og senere generasjoner at det kun dukket opp en i ny og ne. Ingen av valpene med det har hatt noen problemer. Så om alt annet tilsier at hunden kan brukes i avl, så hadde ikke en PPM iris -iris stoppet meg iallefall.

 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...