Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Litt usikker på hvor dette passer inn, men legger det her, siden det også omhandler trening. 

 

Med neste hund har jeg en plan om å ha hundegård som den kan være i når vi er på jobb. Jeg synes det er lenge for en hund å holde seg en hel arbeidsdag, så jeg har lenge tenkt at det er lurt. Er nok litt farget av en hund som pga helse og medisiner drikker veldig mye, og dermed må ofte på do. Men tenker likevel det virker veldig greit med en hundegård. Hunden vil ellers være inne med oss. 

Men, jeg har aldri lært en hund til å være i hundegård. Hvordan bør man starte treningen? Og når, allerede som valp? Litt som alene hjemme trening? 

 

Også lurer jeg litt på oppsett. Vi har ikke hundegård enda, men jeg har tenkt litt.. Har da egentlig tenkt å bruke det ene soverommet i kjelleren som hunder om, og lage en slags luke derfra ut til hundegården. Da vil hundegården bli under terrassen, med støpt platting i bunn. Høres litt trist og mørkt ut under terrassen, men jeg ser flere fordeler. For det første slipper vi å kjøpe eller bygge eget hundehus. Tenker også at terrassen vil skjerme hunden litt, og man vil få skjerming mot sol, og hindre snøen på vinteren. 

Men så lurer jeg da litt på åpning. Har man en luke som enten er åpen eller lukket så vil det vel bli kaldt inne om vinteren, om den står oppe hele dagen? Eller vil det kanskje fungere med en type luke som jeg tenker mer på som katteluke (regner med disse finnes i litt større varianter)? Vil f.eks noe slikt være ok: https://www.zooplus.no/shop/hund/hundehus_innhengninger/hundedor_hundegrind/manuell/610780

Eller bør vi skaffe hundehus også, og plassere hundegården et annet sted, kanskje? 

Der jeg har tenkt den vil hunden se bort til en nabo, men er ellers ganske skjermet. Det er ikke noe vei i umiddelbar nærhet, men på sommeren går det litt folk forbi gjennom hagen. 

Masse spørsmål, siden jeg har null erfaring med hundegård. Så kom gjerne med tips til utforming og tilvenning til hundegård ?

Endret av laikamor
Skrevet

Hei 

Vi har et hunderom i kjelleren med hundesenger, varmeovn (om vintern) og luke ut til hundegården. Kjøpt hundeluke og elementer fra KK Import. 

Luka lukker seg igjen så det blir ikke kaldt om vinteren. Merker det litt om det blåser mye, at den blåser litt opp, men har varmeovn så ingen fare hos oss. 

Når vi har valper så knyter vi luka opp, slik at hunden lett kan gå inn og ut. Når den blir litt større så trener vi på at den må gå i luka Det kan være litt uvant i starten, men de lærer fort. En står på innsiden og en på utsiden og får godbit når går gjennom. Ikke hatt noe problemer med det. Verken på egen hunder eller hunder vi passer. De lærer fort å gå gjennom luka. 

Her ser du hvordan vi har det: 
Hunderom med hundegård | Kennel Svarttjennhøgda (jakthund.net)

 

  • Like 1
Skrevet
16 minutter siden, MonicaT skrev:

Hei 

Vi har et hunderom i kjelleren med hundesenger, varmeovn (om vintern) og luke ut til hundegården. Kjøpt hundeluke og elementer fra KK Import. 

Luka lukker seg igjen så det blir ikke kaldt om vinteren. Merker det litt om det blåser mye, at den blåser litt opp, men har varmeovn så ingen fare hos oss. 

Når vi har valper så knyter vi luka opp, slik at hunden lett kan gå inn og ut. Når den blir litt større så trener vi på at den må gå i luka Det kan være litt uvant i starten, men de lærer fort. En står på innsiden og en på utsiden og får godbit når går gjennom. Ikke hatt noe problemer med det. Verken på egen hunder eller hunder vi passer. De lærer fort å gå gjennom luka. 

Her ser du hvordan vi har det: 
Hunderom med hundegård | Kennel Svarttjennhøgda (jakthund.net)

 

Det så veldig greit ut, noe sånt jeg har sett for meg. Supert med bilder ?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...