Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er sånn i tvil på hva jeg skal velge. Tenker å venne valp til å bli vant til å bli bært slik at vi kan dra på lengre turer og valpen får hvile underveis.

Det er ikke snakk om at han skal bæres lenge, kanskje 30 min x2 innimellom.

Det er så mye å velge imellom?

Er vant med å bære barn og kjenner til hva slags avlastning de trenger men er usikker på hund/valp.

Vil noe som dette være tilstrekkelig eller bør jeg satse på ryggsekker ala reisebur?

image.jpeg.c2090efcfb23c4c16f363de2051a3317.jpeg

Skrevet

Spent hva slags forslag du får her, siden det er av interesse for meg også :) Jeg har noen eldre hunder som vil være med på tur men blir slitne etter noen timer og da hadde en bæreinnretning som både er behagelig for hunden og ikke minst for meg også vært av interesse. Det jeg har funnet ut av etter provisoriske løsninger , er at det er viktig at vekten ikke plasseres på nakken ( min) da det fort blir tungt, selv med liten hund. 
 

Nå ser jeg jo ikke hele den avbildede innretningen men vil ikke vekten bli skjevt fordelt her på bæreren? 

  • Like 1
Skrevet

Blir ikke rett bæreprodukt avhengig av hunden? Jeg hadde en K9 sport sack til gamlingen, den var god å bære og ga god støtte og ventilasjon til hunden, men min hunds problem var hoftene, og da var det lite hjelp i at han stod i sekken. Etter litt diskusjon med dyrlegekiropraktoren vår, så landet jeg på en babybjørn sånn at jeg kunne bære han på magen (han var vendt fremover) i økter av 10-15 minutter når han trengte pause. Tilsvarende løsning ville jeg nok ikke brukt på en hund som trengte avlastning pga ryggen.

Sist jeg hadde valp brukte jeg en tilsvarende som denne hundebæreselen, for den har åpning også til halen (brukte denne også kun i korte økter, etter råd fra dyrlegekiropraktoren).

Skal hunden bæres mer enn 15 minutter sammenhengende, så er det vel kun varianter som lar hunden ligge flatt som ikke er belastende for hunden, og der har jeg ikke klart å finne en variant som virker god å bære og som reelt sett har plass til hund over 4 kg. Spent på om det dukker opp noen tips i denne tråden :)

  • Like 1
Skrevet
49 minutter siden, QUEST skrev:

Spent hva slags forslag du får her, siden det er av interesse for meg også :) Jeg har noen eldre hunder som vil være med på tur men blir slitne etter noen timer og da hadde en bæreinnretning som både er behagelig for hunden og ikke minst for meg også vært av interesse. Det jeg har funnet ut av etter provisoriske løsninger , er at det er viktig at vekten ikke plasseres på nakken ( min) da det fort blir tungt, selv med liten hund. 
 

Nå ser jeg jo ikke hele den avbildede innretningen men vil ikke vekten bli skjevt fordelt her på bæreren? 

Jo, den som er avbildet vil gi belastning på skuldre/nakke over tid, avhengig av vekten som bæres.

Kanskje ryggsekk med jevnt fordelt vekt vil passe deg bedre?

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker ryggsekk! Da hun var mindre brukte jeg en helt normal ryggsekk, men nå har jeg gått til innkjøp av Kurgo g-train k9 som kan brukes til hunder opptil 12kg. Jeg er veldig fornøyd med ryggsekk da det er mye mer behagelig for skuldre og rygg på lengre turer. 

673D8813-B8E1-4453-8891-E000CB9031F5.jpeg

  • Like 1
Skrevet

Brukte hunderyggsekk, finnes ganske store som tåler en del kg (selv om de fleste er små). Men jeg brukte ikke tid på å trene på det, så valpen syntes ikke særlig om den, så endte egentlig med at jeg bar han i armene hovedsakelig (men ryggsekk er jo klart mer skånsomt for eier). 

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...