Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Valpen vår er nå snart 4 mnd. Mye begynner å gå seg til, men en ting som er frustrertende er at morgenen starter 5.30. ? 

Det kan hende det er katten som er medskyldig i å vekke ham, evt er det bre hans morgentid. Har forsøkt å ta ham opp i sofaen med meg for å sove videre der, men det funker bare kort tid også må han på do. Går vi rett ut med ham, blir han så våken at det er full rulle i lang tid, så ingen håp om mer søvn. 

Er det noen her som har hatt samme problem og som har hatt effekt med ett eller annet triks? 

 

Skrevet (endret)
12 timer siden, sheltiemamma skrev:

Valpen vår er nå snart 4 mnd. Mye begynner å gå seg til, men en ting som er frustrertende er at morgenen starter 5.30. ? 

Det kan hende det er katten som er medskyldig i å vekke ham, evt er det bre hans morgentid. Har forsøkt å ta ham opp i sofaen med meg for å sove videre der, men det funker bare kort tid også må han på do. Går vi rett ut med ham, blir han så våken at det er full rulle i lang tid, så ingen håp om mer søvn. 

Er det noen her som har hatt samme problem og som har hatt effekt med ett eller annet triks? 

 

Sliter fortsatt med vår (snart 5 mnd). Det hjalp litt å ta hu ut for å tisse for så rett inn igjen på mørkt soverom uten tilgang på leker og tyggeting. Men det pusher det kun til klokka 0600. Nå har vi starta å ha hu der hu er alene på dagtid i perioden 0605-0700 (når vi står opp for å gå på jobb) det går ganske greit. Da ligger hu bare å sover.

Drømmen er at hu står opp med oss slik at vi kan sove lengre på helg! Akkurat det har jeg ikke svaret på ?

 

Edit: Utrolig nok funka kommandoen "Legga seg" (ro kommando) klokka 0600 idag. Hu sto ikke opp engang når vekkeklokka ringte 0700!

Endret av Oyvind1337
Ny informasjon
  • Like 1
Skrevet

Jeg tok med valpen ut for at hun skulle få gjort fra seg, og så fortsatte jeg å sove (eller late som, ikke så lett alltid) til i 7-tiden. Hun fikk være hos meg i senga, men fikk ingen respons på noen ting, ting var kjedelig. Ganske fort (ettersom jeg husker da) skjønte hun tegninga og la seg ned igjen. Etterhvert økte jeg tiden, for jeg hadde ikke tenkt til å ha en hund som maste seg til å stå opp før jeg vil. Nå sover hun så lenge jeg gjør, selv i helgene og av og til gidder hun ikke stå opp når jeg gjør heller, nå er hun blitt voksen da. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...