Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg har en ung border collie (10 uker, så meget ung) som biter barna i huset når han blir glad. Hvis de kommer hjem og roper på han så hopper han men så glefser han etter de. Noen som vet hvordan man kan stoppe dette? Han biter ikke store voksne

Han biter også sko, sokker og alt annet utenom lekene hans, de blir fort kjedelige hvis han ikke har noen å leke med. Hvis man prøver å ignorere han, sette seg utilgjengelig for han, så fortsetter han med en gang han klarer. Tips?

forresten!! har hørt at man ikke skal laste kongler/baller/leker og få de til å jage de fordi de kan begynne å jage alt annet? er det sant? 

første innlegget mitt sp vet ikke om det er på riktig «side» ?

C298F735-B3E0-4F89-B3D0-AEB2C0C837FF.jpeg

Endret av krictic
Skrevet

Jeg har akkurat hentet valp selv, har ikke så mye erfaring enda.
Men jeg merker at det lønner seg å ha noen IQ-leker. Snuse rundt etter godbiter, og bruke hodet mye. Prøv å gjem gobiter rundt om kring og lær han å søke :)

Og når du ser han blir overtrøtt, rydd vekk lekene og vær rolig. Jeg må ofte gjemme hendene mine. Så tar det noen minutter før han legger seg til å sove :)

  • Thanks 1
Skrevet

Avledning har vore gull verdt her også - og det er heilt vanleg at dei er meir leikne (‘bitete’) på ungar enn vaksne. Fordi ungane opplevest som meir leikne... ? Her har ungane ofte hatt enten ei leike eller nokre godbitar i lomma. Så kan dei enten gå direkte i trening med han - det likar han godt (veeeeldig godbit-motivert han vår, altså!! ?), eller evt tilby han 'akseptabel' leik.

Elles: gå inn og stå mellom når det vert voldsomt - då vert det mindre moro... Altså mellom barna og hunden.

Skrevet

glemte å nevne st han kan bli litt av en gærning på tur. han leker med føtter,  og da kaster jeg ofte ut noen godbiter for å roe han ned men han er så gira at det fungerer ikke. på de turene er det ofte at jeg først begynte med tur fordi han hadde så mye energi.

Skrevet

Hvis du gir han godbiter når han biter så får han jo belønning. Leke med føtter = godbiter

sliter litt med det samme. Så da stopper jeg. Fikk akkurat tips om å leke litt og kaste ball for p bruke litt av den energien før man prøver å gå tur. Det skal testes i morgen

  • 2 weeks later...
Skrevet

Prøv i første omgang å avlede med en leke, om det ikke funker må du bruke timeout :) Et eneste bitt = ta han inn på et kjedelig rom der han må være alene eller i et tomt bur (timeout skal være kjedelig). Der trenger han bare å være noen sekund før du lar han komme ut og prøver på nytt, men ikke slipp han ut om han lager lyd. Tre sekund med stillhet så kan du slippe valpen ut. 

Om han biter igjen er det ny timeout med engang. Slik fortsetter du til valpen forstår at biting fører til at alt gøy stopper opp. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...