Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er begge uføre og er hjemme om dagene. Derfor kommer ikke hunden til å være noe særlig hjemme alene. Når jeg sier bur, er det med tanke på "tilfluktsted". Leser at en del er for og en del er i mot. Hva tenker dere? Er det noe man bør ha? Understreker nok en gang at dette skal være til frivillig bruk av hunden, ikke et oppbevaringsbur. Vi har nemlig et bur i garasjen, så det er ikke noe vi trenger å kjøpe.

 

Skrevet (endret)
Akkurat nå, Ivrig skrev:

Vi er begge uføre og er hjemme om dagene. Derfor kommer ikke hunden til å være noe særlig hjemme alene. Når jeg sier bur, er det med tanke på "tilfluktsted". Leser at en del er for og en del er i mot. Hva tenker dere? Er det noe man bør ha? Understreker nok en gang at dette skal være til frivillig bruk av hunden, ikke et oppbevaringsbur. Vi har nemlig et bur i garasjen, så det er ikke noe vi trenger å kjøpe.

 

Vi hadde bur uten dør stående fremme når vi hentet vår hund. Han brukte det mye som valp, og sov konsekvent i buret ganske lenge. Etterhvert som han fikk mer og mer frihet i leiligheten (tok ned valpegrinder etterhvert som han sluttet å tygge på ting osv.) valgte han seg andre steder å sove, og da tok vi bort buret fordi det tok så mye plass (stor hund). Men er glad for at det sto fremme så han kunne velge å trekke seg tilbake, og at han ble vant til det i forhold til bur i bil og etterhvert også hos veterinær. Jeg er veldig glad for at hans første erfaring med bur ikke var hos veterinær!

Edit: Han hadde hundeseng utenfor buret også som valp, men valgte lenge å sove inni buret.

Endret av trill
  • Thanks 1
Skrevet

Jeg bruker ikke bur utenom i bil og på utstilling! Hunden har gangen og badet når den er alene hjemme og om natten og noe mer avgrensing trenger jeg ikke. Jeg mener at bur til hund er for late eiere... min hund har fristed over alt i leiligheten, jeg plager henne ikke når hun sover, men legger seg som oftest ved ytterdøren for det er det kjøligst. Har dere bur i bil så er det som oftest ikke mer tilvenning som trengs f.eks. med tanke på veterinærbesøk, utstilling, hotell, fly og steder der de ofte må sitte litt i bur. Jeg har forresten hatt med min hund på jobb siden jeg fikk henne 10 uker gammel og det er ingenting som er bedre enn en hund som kan ligge og slappe av selv om folk tråkker rundt og prater med hverandre, jeg er glad jeg jobbet med å få henne rolig uten å passivisere henne med bur for det får jeg masse igjen for nå. 

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg tenker at om man velger bur som et sovested når valpen faktisk er trøtt og sliten er helt greit, og så ut igjen når valpen er ferdig uthvilt. 

Er det derimot snakk om et oppholdssted, f.eks ved alenetid eller natten gjennom, anbefaler jeg å følge Mattilsynets retningslinjer, det er viktig med plass til å bevege seg både for komfort og for å regulere varmen. Også burde ingen bli tvunget til å måtte ligge helt opp i oppkast eller annet dersom et slikt uhell skulle oppstå. 

EEC6E66E-E4B2-48EE-8EA8-1F339465E87B.jpeg

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg bruker ikke bur inne, ser ikke poenget med å ha det når en hundeseng, kurv eller madrass kan fyller samme funksjonen som "tilfluktsted". Bur tar stor plass og er ikke pent å se på.

  • Thanks 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...