Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

 

Vi har en finsk lapphund valp på 18 uker som sliter med å finne roen hjemme. Det fremstår for oss som at hunden kun klarer å finne roen når hele familien er i samme rom og holder seg i ro. Dette blir jo vanskelig å gjennomføre på sikt, da vi nødvendigvis ikke bare kan holde oss på stua. Når valpen er med matfar på jobben i ukedagene, er hun veldig rolig, sover stort sett hele dagen, kun i aktivitet når hun skal tisse eller spise. Hun sover hele natta i buret sitt, og er rolig der. På dagtid/kveldstid når hun er hjemme, så har hun ikke en fast liggeplass, rett og slett fordi hun ikke ønsker å bruke teppe eller hundeseng når hun skal ligge. Hun sover helst på gulvet. 

Når hun er stresset/urolig, går hun mye rundt, piper litt, vil ut, går ut, vil inn med en gang, kommer inn, og så tilbake til å vandre. Hvis hun finner roen, og en av oss må gjøre noe som innebærer å bevege seg fra et rom til et annet, så blir hun straks urolig igjen. 

Vi går tur med henne 2-3 ganger per dag, og hun er også ute utenom turgåring. Vi aktiviserer henne med både fysisk "trim"/lek og hjernetrim. 

 

Noen som har tips til hvordan vi kan hjelpe henne med å finne roen, og hjelpe henne å holde roen når vi må gjøre ting i huset?

 

Skrevet

Hei. Har dere prøvd å ha henne i buret for å ror seg, istedenfor å la henne gå fritt? Hadde akkurat samme problem med vår(belgisk fårehund) Ha buret i stua ved siden av sofaen når dere ser på TV, ha det på kjøkkenet når dere lager mat, og belønn når hun roer seg :) 

Skrevet

Hvorfor er hun i bur om natten? Jeg tenker at kanskje hun da må lære å være rolig uten bruk av bur, heller enn å bruke det enda mer.

Og selv om hun ikke vil sove på teppe/seng så ville jeg hatt et sted som er plassen hennes, og lære henne å gå dit og slappe av. Hva slags underlag har hun i buret? Om teppe blir for varmt, så prøv bare med en gummimatte eller noe annet enkelt for å "markere" plassen.

  • Like 3
Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Hvorfor er hun i bur om natten? Jeg tenker at kanskje hun da må lære å være rolig uten bruk av bur, heller enn å bruke det enda mer.

Og selv om hun ikke vil sove på teppe/seng så ville jeg hatt et sted som er plassen hennes, og lære henne å gå dit og slappe av. Hva slags underlag har hun i buret? Om teppe blir for varmt, så prøv bare med en gummimatte eller noe annet enkelt for å "markere" plassen.

Grunnen til at jeg foreslo å bruke buret er fordi han skrev at hun finner roen i buret om natta, så da kan det være hun kan finne roen der om dagen og ☺️

Skrevet (endret)
Just now, Larsnl said:

Grunnen til at jeg foreslo å bruke buret er fordi han skrev at hun finner roen i buret om natta, så da kan det være hun kan finne roen der om dagen og ☺️

Og hvor mange timer i døgnet synes du det er greit å oppbevare en hund i bur? Og hvordan tenker du hun skal lære å finne roen uten?

Endret av simira
  • Like 7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...