Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! 

Håper noen har noen gode svar til meg. Jeg måtte avlive den andre hunden min i januar pga kreft. Har fortsatt en 12 år gammel Yorkshire terrier igjen som i utgangspunktet er i fin form. Han har over lang tid (minst 2 år) hostet en del, men som gradvis blir verre, men det går veldig sakte. Har vært hos dyrlegen flere ganger med dette, og dette ble blant annet tatt røntgen av lungeregionen for litt over 1 år siden, der hun ikke kunne se noe annet enn at det så ut som hjertet trykte på luftrøret som forårsaket irritasjon. Har etter det vært hos en annen dyrlege som mente at så lenge han ikke ble verre var det ikke så farlig, for da kunne han få inhalasjoner.

 

I dag skulle han fjerne tannstein, og han måtte intuberes da han ble sedert og da fant hun en stor svulst i strupen som trykket mot luftrøret hans. Jeg blir jo selvfølgelig helt knust.. vi vet ikke om det er en ondartet svulst eller godartet. Men hvis dette er grunnen til at han har hostet i to år så vil det jo si at det er en svært saktevoksende svulst. Hun sendte henvisning til anicura i Oslo for å se om dette er noe de kunne operert eller gjort noe med. Jeg er sikker på at hvis man får operert bort denne kulen så vil han ha betydelig bedre livskvalitet, for han er i fin form ellers, selv om han er en eldre herremann. 

 

Det jeg vil frem til med dette innlegget er om noen har erfaring med svulst i halsregionen på hunden? Om dere vet om noen dyktige dyrlegere som opererer sånne type svulster? Er det noen som har noen gode tips, hva som helst? Jeg er livredd for å miste han, men skjønner at han er en eldre kar. Men jeg er villig til å gi han en sjanse

  • Sad 1
Skrevet

Så trist å lese, gode klemmer til deg ❤️ Jeg har ikke erfaring med dette, men kanskje ringe rundt til forskjellige klinikker og spørre litt om de har erfaringer med dette? Har du prøvd å google om det finnes noen informasjon der? 

Skrevet

Jeg hadde en hund med svulst i halsen, den kunne ikke opereres og han ble avlivet pga den. Jeg vil tro at det vil være forskjell på om de kan opereres eller ei utifra hvor de ligger i halsen, men dette kan jeg ærlig talt lite om, min hund var allerede 9år og hadde også plager pga forkalkninger i en fot, så for min del var det uaktuelt å operere om det så hadde vært mulig. 

Skrevet
17 minutter siden, roxie88 skrev:

Så trist å lese, gode klemmer til deg ❤️ Jeg har ikke erfaring med dette, men kanskje ringe rundt til forskjellige klinikker og spørre litt om de har erfaringer med dette? Har du prøvd å google om det finnes noen informasjon der? 

Tusen takk ❤️ Har prøvd å ringe litt rundt. Er ikke alle som vil ta på seg dette, men et dyresykehus i Oslo kan undersøke denne kulen, men bare ved å ta en undersøkelse + eventuelt prøve av kulen skal de ha rundt 9000,-, og ser jo da at hvis det skulle bli operasjon så vil det koste mer enn jeg kommer til å klare å betale ? men driver å undersøker litt om det er andre klinikker som har kompetanse til å sjekke ut dette..

Skrevet
Akkurat nå, Luma skrev:

Jeg hadde en hund med svulst i halsen, den kunne ikke opereres og han ble avlivet pga den. Jeg vil tro at det vil være forskjell på om de kan opereres eller ei utifra hvor de ligger i halsen, men dette kan jeg ærlig talt lite om, min hund var allerede 9år og hadde også plager pga forkalkninger i en fot, så for min del var det uaktuelt å operere om det så hadde vært mulig. 

Vet du hva som gjorde at han ikke kunne opereres? Hunden min er 12 år, så han er ikke akkurat ung han heller dessverre ? men jeg ønsker likevel å gi han en sjanse hvis det er mulig.. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...