Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken raser er de mest omgjengelige?


dompapp
 Share

Recommended Posts

Av nysgjerrighet lurer jeg på følgende: 

Når man leser rasetråder og forslag kan man lese "dette er ikke rasen du kjøper deg om du vil dra i hundepark" om f.eks staffer, terriere og andre raser som kan ha lett for å ha en mening om hunder av samme kjønn. 

Hvilke raser vil dere si er de mest omgjengelige? Hvilke raser kjøper man seg om man vil "dra i hundepark"/ha en sosial hund, alle andre kriterier satt til siden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cavalieren min synes i alle fall sånne steder er noe dritt, selv om hun er en veldig sosial frøken (vel og merke helst når det gjelder mennesker - andre hunder kan hun styre sin begeistring for). Hun ville jo så klart aldri i livet finne på å lage bråk, men det er ikke det samme som at hun har noe i en hundepark å gjøre. Min erfaring er at "myke" hunder lett blir overkjørt på sånne steder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man må selvfølgelig se an individer også, det betyr ikke automatisk at alle hunder av de rasegruppene er sosiale og fungerer godt med "alle". Og hundeparker bør vurderes med et kritisk blikk i alle tilfelle før det er aktuelt. Men å i prinsippet kunne det er jo en sak.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Retrievere har sjelden aggresjon mot andre hunder, men de kan også være litt sosialt tilbakestående og bli litt vel entusiastiske mot andre hunder. Spesielt har jeg opplevd mange labradorer på det viset, men min golden er ikke helt fri for det hun heller. Kombinert med at det ofte er myke hunder så kan det bli dårlige situasjoner når andre er «ufine» (berettiget eller ei) som reaksjon. Det er i alle fall min, noe begrensede, erfaring.

Om jeg skulle pekt på en «rase» som jeg synes klarer seg bra i slike situasjoner, så synes jeg alaska husky ofte gjør det. Det kan være tilfeldig, men det høres heller ikke usannsynlig ut med tanke på at det er hunder som grunnet bruksområdet må avles til å kunne fungere godt med andre hunder.

Grunnet mangel på både alternativer og kunnskap så brukte jeg slike hundeparker en del i begynnelsen med min. Det gikk stort sett bra, men jeg ser samtidig nå - med litt mer kunnskap - at det ikke alltid var like heldig. Hverken for min eller for andre hunder som var der. Bør brukes med forsiktighet og aller helst av folk med en viss kunnskap om hund, uansett rase, mener jeg nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 hours ago, Schnauzernoob said:

Hundeparker suger.

Selv om hundeparker er noe jeg i prinsippet unngår, så synes jeg dette er litt ensidig.

Friområder/hundeparker der de samme, faste folkene henger hver dag for å slippe å gå tur med hundene sine, og som "eier" området, er ikke bra.

Større områder med variasjon i bruk og folk som tar hensyn til hverandre kan være en god måte å aktivisere sosiale hunder på, særlig om man ikke har noe nettverk av hundevenner ellers.

Som så ofte ellers gjelder det sunn fornuft - og se opp for idiotene.

  • Like 2
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, tillien skrev:

Retrievere har sjelden aggresjon mot andre hunder, men de kan også være litt sosialt tilbakestående og bli litt vel entusiastiske mot andre hunder. Spesielt har jeg opplevd mange labradorer på det viset, men min golden er ikke helt fri for det hun heller. Kombinert med at det ofte er myke hunder så kan det bli dårlige situasjoner når andre er «ufine» (berettiget eller ei) som reaksjon. Det er i alle fall min, noe begrensede, erfaring.

 

Akkurat dette er min erfaring også. Min golden er akkurat sånn, litt sosialt tilbakestående og litt vel entusiastisk, samtidig som hun ikke er så begeistret for andre som er det (selvinnsikt, not so much :P). 

  • Haha 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...