Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en valp på 10 måneder som nå nylig fikk påvist ocd. Valpen skal opereres, og sykdommen ble oppdaget tidlig, slik at han mest sannsynlig vil bli 100% frisk. 

Spørsmålet mitt er, burde jeg si ifra til oppdretter om at valpen har fått ocd slik at de er klar over det til de eventuelt skal ha et nytt kull? 

Skrevet
Akkurat nå, Hannis skrev:

Hei!

Jeg har en valp på 10 måneder som nå nylig fikk påvist ocd. Valpen skal opereres, og sykdommen ble oppdaget tidlig, slik at han mest sannsynlig vil bli 100% frisk. 

Spørsmålet mitt er, burde jeg si ifra til oppdretter om at valpen har fått ocd slik at de er klar over det til de eventuelt skal ha et nytt kull? 

Ja, etter min mening sier man fra om alle sykdommer av en viss alvorlighet, og da i hovedsak det som kan være arvelig (det aner jeg ikke hva gjelder denne sykdommen). Så får oppdretter bruke den informasjonen til det den ønsker...

Skrevet
Akkurat nå, Hannis skrev:

Takk for svar, da sier vi ifra til oppdretter slik at de er klar over det hvertfall ? 

Vil oppfordre dere til å registrere tilfellet i Dogweb, slik at man kan ta hensyn til dette i avlsarbeidet videre. Registreringen er gratis og gjøres av veterinær, det er bare å nevne for veterinær at dere ønsker å registrere klinisk diagnose i Dogweb. Mer informasjon kan finnes i link her: https://www.nkk.no/aktuelt/nytt-nasjonalt-system-for-registrering-av-kliniske-diagnoser-article110984-985.html

Om det gjelder border collie, så har Svenska Vallhundsklubben et offentlig register hvor de gjerne tar imot norske hunder, samt har den norske raseklubben innmeldingsskjema for sykdom.

  • Like 1
Skrevet

Et kjapt spørsmål til. Hunden skal opereres nå på torsdag, og kommer da selvfølgelig til å være ganske så ute av det torsdag kveld, og ha vondt fredag og en stund fremover. Er det innafor å høre på jobben om å ha hjemmekontor halve dagen fredag? Slik at vi tar halve dagen hjemmefra hver? Legger til at jobben min fint kan gjøres hjemmefra, flere kolleger som bor et annet sted og som har hjemmekontor 3 dager, og pendler inn til byen 2 dager i uka. 

Skrevet

De fleste her på forumet mener nok at det er helt innafor (mange ville nok tatt en fridag eller hel dag med hjemmekontor også), men det er jo opp til arbeidsgiveren din.

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar! Ja, vi tenker at samboer tar første halvdel av dagen og jeg tar andre halvdel, slik at han ikke er alene. Og da hører jeg med jobben, satser på at jeg kan bli hjemme med han ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...