Gå til innhold
Hundesonen.no

Dotrening for 4 måneder gammel hannhund


Shelty
 Share

Recommended Posts

Hei! 

Har en liten shelty som er igang med dotrening. Tingen er at han nesten ikke har uhell inne lenger. Men han vil kun tisse 2 steder ute. Kan være ute i godt over 1 time, og han vil holde seg helt til vi kommer til den "faste plassen". Han begynte nylig og gjøre nummer 2 andre plasser, men han kjemper for alt i verden for og tisse på de 2 plassene. Roser alltid når han gjør fra seg, men lurte på om det er noe jeg kan gjøre for og få han til og tisse andre plasser.

Fikk det til en gang, etter en lang lur+ mat gikk jeg unna den faste plassen, så tilslutt klarte han ikke mer. Og tisset et annet sted, roste han masse!

Er dette vanlig? Tror det blir bedre når han kommer i puberteten.

Men lurte på om noen her har noen tips? ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min var også litt sånn, og selv om det var litt frustrerende til tider, så var det også veldig behaglig: det gjorde luftingen på morningen veldig kjapp. Opplevde egentlig at det løste seg selv når han ble eldre og nå har vi vel litt motsatt "problem" igjen, han skal tisse overalt ! Tror ikke jeg ville vært så bekymret, det løser seg nok når han blir litt eldre. 

Har dessverre ingen tips, det måtte bli å finne et nytt sted som ligner veldig på det gamle i underlag kanskje, men er ikke sikkert det hjelper heller

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lest at valper ikke ønsker å gå på do andre steder enn der lukten deres allerede er. Så når folk går og går med valpen så opplever mange at valpen holder seg helt til de er hjemme igjen. 
Min late samboer har alltid vært utrolig flink å gjøre valpene i huset renslig; han tar de ofte ut (etter lek, etter soving, etter de har spist O.l.) for han vil ikke vaske etter dem. Og han slippper dem rett ut i hagen. Han gidder ikke gå tur med dem. Og der er de trygg og går gladelig på do. De har alle blitt veldig raskt renslige.
Nå som de er voksen går de selvfølgelig på do alle plasser, men jeg har fremdeles noen faste «do-plasser» som jeg bruker om morningen når jeg har dårlig tid/ det er dårlig vær.

Så mine hunder bruker ca 3 minutter om morningen på å gå på do. Da er alle ferdig. Mens andre hundeeiere går og går og går (og ikke rekker bussen ?)


 

Endret av Rufs
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...