Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen her som har erfaring med svart elghund? Har et familiemedlem som ønsker seg ny hund til elgjakt, men som ikke har lyst til å være hundeeier på heltid. Vedkommende foreslår at vi kan eie hunden sammen, men jeg ser for meg at jeg vil ha ansvaret mesteparten av tiden, dvs. når hunden ikke er på jakt. Hos meg vil hverdagen bestå av relativt lange turer, men ønsker også å trene og konkurrere i blodspor (det vet jeg rasen egner seg godt til) og søk. Hva tror dere? Kan dette fungere? Må legge til at jeg bor i blokk, og det er ikke aktuelt med en hund som er veldig glad i sin egen stemme. Og dette er jo en spisshund... Men er det like mye lyd i de svarte som de grå, for eksempel?

 

 

Skrevet

Jeg hadde en kollega med en svart elghund, den var helt fantastisk. Lite lyd, skikkelig leken, kom på innkalling hver gang - jeg tror hun var et unikum. Hun var absolutt en hund jeg kunne tenkt meg. De jeg har møtt ellers har vært trivelige hunder, men ofte preget av å ha eiere/trenere som ikke helt vet hva de gjør, og lite aktivisering. 

Skrevet (endret)

Jeg har aldri hørt lyd i de jeg kjenner til, men har aldri sett dem i hjemmemiljø så kan ikke si hvor pratsomme de er innomhus (edit: kan legge til at en av disse lager lyd i hundegård, de andre vet jeg ikke hvordan er).

Det er en bandhund og til det bruket vil man ha hunder som ikke lager lyd, så jeg ser for meg at de er trenbare på dette punktet og/eller at oppdretterne har selektert på stillere individer.

Endret av Tyttebæra
Skrevet

Min erfaring er at det generelt er mye lyd i elghunden, uansett farge ? Om de får muligheten så klarer de fint å bjeffe fra morgen til kveld, men jeg har inntrykk av at lyden ofte er når de er utendørs og at det skal være mulig å ha stille elghund innendørs ?

Tidligere fikk jeg beskjed om at svart elghund var hakket skarpere enn den grå, at den grå jevnt over hadde bedre gemytt ? Men vet ikke hvordan ting er i dag. 

Skrevet
20 hours ago, Shlush said:

Tidligere fikk jeg beskjed om at svart elghund var hakket skarpere enn den grå, at den grå jevnt over hadde bedre gemytt ? Men vet ikke hvordan ting er i dag. 

Det er mitt inntrykk også. Eller, om ikke akkurat skarpe, så i alle fall litt "mer" hund enn de grå, hvis man kan si det sånn. Gråhunden er jo egentlig veldig enkel, og stort sett stødige i gemyttet. Bare synd de bjeffer 30 timer i døgnet :thumbsdown:

Skrevet

Jeg er oppvokst med både NEG og NES. Hatt begge deler i hele barndommen opp til jeg ble 14 år. Stor morsside hvor flesteparten drev med jakt i en eller annen form :)

Svarthund er avlet for å være bandhund. Den skal derav være stillere, og av den grunn skal det ikke være mye lyd i den. Finnes selvsagt individer her også, men jevnt over er svarthund rolige i stemmebåndet sitt.

NEG derimot er avlet for å være løshund. Den skal lose og "frakte". De har MYE lyd. Altså, av alle de x antall individene vi har hatt opp igjennom, hvor jeg kan kalle at noen har vært stillere, så er det fremdeles MYE lyd. Når jeg sier at en svarthund bråker, så er det ett bjeff i ny og ne. Ikke sammenlignbart ?

Opplevde svarthunden som enklere å trene f.eks innkalling og litt morsomheter. Enklere å ha løs, holder seg litt mer i nærheten. NEG er mer selvstendig, og den skal også være det mtp formålet sitt.  

Jeg selv driver ikke med jakt, og derav har jeg ikke bruk for jakthund, men hadde jeg holdt på med jakt og skulle hatt meg en hund som hadde passet i hverdagen ved siden av også, så hadde jeg utvilsomt valgt svarthund. Det er morsomme hunder som er mulig å gjøre litt med uten at de stikker nesa i bakken og sier "jeg tror jeg luktet en elg, snakkes aldri" ?

  • Like 2
  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...