Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg ønsker meg en hund jeg kan trene og kanskje konkurrere i rally og agility. 

Kriteriene mine er:

- Helst liten/mellomstor hund (helst maks 20kg), men str er ikke viktigst

- Helst lite lyd og avknapp innendørs

- Så lite jaktlyst som mulig

- Kunne gå løst på tur og ha så liten radius som mulig

- Veldig førerorientert og lettlært

- God mentalitet, ikke redd og nervøs

Det må forsåvidt være en hann siden vi har en hann fra før, hvis det kan ha noe å bety? hvilke raser tenker dere på?

Endret av ebmille
Skrevet (endret)

Mange, om ikke de fleste, små hundene har dessverre en del lyd. De som kanskje passer best, om muligens litt større enn maksønsket ditt, er toller retriever, eller springer spaniel. Collie (kort- eller langhår) og belgerne kunne kanskje passe, men her må man være rimelig nøye på mentalitet.

Cocker spaniel eller sheltie kan være et alternativ men da får du mer lyd.

Edit: Kom forresten på, pyrineer med korthårs, jeg kjenner ikke rasen spesielt godt, men det er et par på forumet her enda tror jeg.

Ellers vil jeg anbefale deg å ta en tur på stevner og se hvilke raser som er representert og hvordan de fungerer i og rundt ringen.

Endret av simira
  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg synes ofte at hvis man går ned i størrelse hund, så går man opp i lydnivå. Shetland sheepdog hadde jo vært perfekt hvis det ikke var for lydnivå. 

Hvis du kan ha hund med høyt aktivitetsnivå er working cocker spaniel ofte artige skruer. 

Tollie retriver fra gode linjer er også lettlærte hunder. De har gjerne ikke lang "setter-radius", men heller ikke en forfølger slik som gjeterhunder. En del av dem stresser en del. 

Andre raser: 

Kooiker - lyd 

Welsh springer. Raduis på 30 meter (haglehold) dette gjelder for alle spaniel. 

Schapendoes - lyd  (anbefaler disse) 

  • 4 weeks later...
Skrevet

Aussie kan fint passe inn selv om du kan få litt lyd på enkelte individer. Alt ettersom om du ser på bruks- eller utstillingslinjer så varierer vekten, men mine tisper for eksempel ligger på 20kg +/-. Hannene mine er noe større og tyngre, men fra brukslinjer igjen vil du fint kunne komme ned i rundt 20 kg på enkelte linjer :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...