Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, hvordan kan jeg vite om hunden er usikker, eller at vi har vært for ukonsekvent og latt han få gjøre hva han vil?

Etter en litt dårlig opplevelse med et barn i familien da han var liten har han vært ganske usikker på små barn, så vi har alltid prøvd å unngå situasjoner der barn er involvert. Men generelt har han vært litt usikker på fremmede folk som vil hilse på.

I det siste har han begynt å bjeffe en del på andre mennesker, ikke alle, men de fleste. Klarer ikke å se om disse personene han reagerer på har noe til felles. Enten så bjeffer han mot de, knurrer, eller prøver å gjøre «utfall» mot dem, men ser ikke ut som han prøver å bite dem. Dette har blitt verre og verre nå. Noen folk går han bare rett forbi, mens andre lager han et skikkelig spetakkel av.

Han bjeffer også mot fremmede som går forbi om han er ute i hagen eller på verandaen.

Tror dere han er redd/usikker, eller er jeg ikke «streng» nok med han?

Og hva burde jeg gjøre for å få vekk denne bjeffingen og knurringen? For det er ikke noe hyggelig.

I møte med andre hunder er han grei, men med en gang han ser en hund så enten drar han mot dem, eller så senker han hodet, stanser og går sakte mot dem før han plutselig kan bykse fram.

Hvorfor gjør han dette?

Skrevet (endret)

Det er vanskelig å si hva det skyldes uten å se hunden, men det er ikke så viktig for hvordan du jobber med det. Det er ikke noen grunn til å la ham holde på slik uansett årsak. I møte med andre hunder er dette typisk jaktadferd og ganske uhøflig.

Du finner mange tråder her inne om passeringstrening, sladretrening, kindereggmetoden, kontakttrening... alt dette er teknikker som kan hjelpe deg med problemet. Om du liker å lese bøker anbefaler jeg på det varmeste Control Unleashed og BAT2.0.

Endret av simira

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...