Gå til innhold
Hundesonen.no

Usikker eller ulydig?


Hannah
 Share

Recommended Posts

Hei, hvordan kan jeg vite om hunden er usikker, eller at vi har vært for ukonsekvent og latt han få gjøre hva han vil?

Etter en litt dårlig opplevelse med et barn i familien da han var liten har han vært ganske usikker på små barn, så vi har alltid prøvd å unngå situasjoner der barn er involvert. Men generelt har han vært litt usikker på fremmede folk som vil hilse på.

I det siste har han begynt å bjeffe en del på andre mennesker, ikke alle, men de fleste. Klarer ikke å se om disse personene han reagerer på har noe til felles. Enten så bjeffer han mot de, knurrer, eller prøver å gjøre «utfall» mot dem, men ser ikke ut som han prøver å bite dem. Dette har blitt verre og verre nå. Noen folk går han bare rett forbi, mens andre lager han et skikkelig spetakkel av.

Han bjeffer også mot fremmede som går forbi om han er ute i hagen eller på verandaen.

Tror dere han er redd/usikker, eller er jeg ikke «streng» nok med han?

Og hva burde jeg gjøre for å få vekk denne bjeffingen og knurringen? For det er ikke noe hyggelig.

I møte med andre hunder er han grei, men med en gang han ser en hund så enten drar han mot dem, eller så senker han hodet, stanser og går sakte mot dem før han plutselig kan bykse fram.

Hvorfor gjør han dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vanskelig å si hva det skyldes uten å se hunden, men det er ikke så viktig for hvordan du jobber med det. Det er ikke noen grunn til å la ham holde på slik uansett årsak. I møte med andre hunder er dette typisk jaktadferd og ganske uhøflig.

Du finner mange tråder her inne om passeringstrening, sladretrening, kindereggmetoden, kontakttrening... alt dette er teknikker som kan hjelpe deg med problemet. Om du liker å lese bøker anbefaler jeg på det varmeste Control Unleashed og BAT2.0.

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
×
×
  • Opprett ny...