Gå til innhold
Hundesonen.no

Border Collie'n


icebluelagoon

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har altid elsket border Collien,da jeg var liten kjøpte mine besteforeldre en border Collie valp,det ble til at vi passet han i valpe tiden og så overtok de ham etter det,siden det har jeg altid elsket rasen!

Drømmen har lenge vært å kunne ha en Border,og jeg har sjekket med oppdrettere osv...

men jeg har aldri turt å ta skrittet.

Jeg vet at Border Collien krever mye jobb og det er IKKE gøy å gjøre noe feil,ettersom de lærer utrolig fort osv...

Har selv en Shetland Sheepdog hanne på nesten 2 år,jeg går daglig 1-3 timer(vanligvis 2) tur,

og trener slalom eller lydighet hjemme hver dag,ellers går jeg Agility en gang i uka og burde egentlig gå Lydighet en gang i uka også,har bare ikke fått startet.

Skal også gå blodsporkurs,og har utrolig lyst til å prøve sheltiegutten på sau(jada,jada).

Høres dette ut som nok trim,stimulering for en Border??

Hva driver dere med av aktiviteter med hunden deres??

Drømmer veldig om å få kjøpt min egen Border en gang,håper jeg kan få det til :D

Skrevet

Høres dette ut som nok trim,stimulering for en Border??

Ja det syns jeg..

Hva driver dere med av aktiviteter med hunden deres??

Med min border nana på ni mnd så driver jeg mest med lydighet, vi går nå på konkurranse gruppa. vi trener på konkurranse gruppa to ganger i uken. i tillegg til at vi trener hjemme hverdag.

Vi går også lange turer hver dag.

Skrevet

Tydeligvis har du satt deg inn i rasen, og vet hva den krever. Og JA det høres ut som den vil få nok trim/stimulering hos deg :lol:

Jeg var redd for det samme som deg, men har gått bra me oss til nå, blitt en del jobbing, og var vist "mye hund" i`n fikk jeg høre av trenerne mine.

Og med min border collie på 1 år og 1mnd driver vi mest med lydighet, trener opp til bronsjemerke. Også blir det en del sporing etter godbiter og leker i stua og ute i hagen...

Skrevet

Høres absolutt ut som om du har forbredt deg og, og vil kunne tilby det en BC krever. Selv blir jeg jo ekstra glad når jeg hører at hunden skal brukes på sau.. :icon_redface: Forhør deg i gjetermiljøet om hva slags rykte foreldrene har, f.eks er Moel Nap, en veldig vanlig avlshund, kjent for å ha et relativt høyt stressnivå. Dette merker jeg veldig godt på min border, som er Naps barnebarn.

P.S husk at for en BC valp/unghund er det kjempeviktig med masse ro-trening, og ikke bare alle mulige utfordringer..

Skrevet

Tusen takk for alle svar!! :lol:

Ja,har skjønt at ro trening er veldig viktig!!

Har sett Bordere som bare IKKE kan ligge stille og slappe av,det er leit å se :icon_redface:

Har dere hørt noe om Taspitirs??

Skrevet

Taspitir er en god kennel..

Men jeg vil kanskje heller anbefale deg og kjøpe fra noen som er enda litt mer inne i gjetermiljøet enn Linda, på Taspitir, altså noen som har drevet oppdrett av gode gjeterhunder i mange år. Dessuten (merker jeg) får du mye lettere tilgang i miljøet om du har fra en dyktig oppdretter som f.eks selv er konkurerende, eller dommer.

Kennel Akersborg er dyktige og seriøse. http://www.akersborg.no/ Ellers har jeg selv hund fra Cato Smørgrav, og kjenner han personlig. Er kjempefornøyd med hund og oppfølging, full service der!

Skrevet

Taspitir er en god kennel..

Men jeg vil kanskje heller anbefale deg og kjøpe fra noen som er enda litt mer inne i gjetermiljøet enn Linda, på Taspitir, altså noen som har drevet oppdrett av gode gjeterhunder i mange år. Dessuten (merker jeg) får du mye lettere tilgang i miljøet om du har fra en dyktig oppdretter som f.eks selv er konkurerende, eller dommer.

Kennel Akersborg er dyktige og seriøse. http://www.akersborg.no/ Ellers har jeg selv hund fra Cato Smørgrav, og kjenner han personlig. Er kjempefornøyd med hund og oppfølging, full service der!

Ok!Takk for tipset,har sett hundene deres de er kjempe flotte! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...