Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Cacib deles ut på internasjonale utstillinger, nordiske cert deles ut på Nordiske utstillinger - begge deles ut til beste hannhund og beste tispe (og reserve til 2. beste hann/tispe). (Cacib gies ikke ut til veteraner eller juniorer)

For å bli internasjonal champion (for raser uten brukskrav) må man få 4 stk fra minst 3 forskjellige land fra minst 3 forskjellige dommere. For å bli Nordic champion er det tre nordiske cert, tre forskjellige land og tre forskjellige dommere (hvis jeg ikke tar helt feil).

Det er vel kortversjonen av det - fullstendige regelverk finnes på www.nkk.no.

?
Susanne

  • Like 1
Skrevet

Hunden min er norsk utstilling champion NUCH. Hun har også ett CACIB og ett nordisk cert.

Må jeg da takke nei hvis jeg blir spurt om CACIB og nordisk cert en annen gang? 

Er det noe mere hunden min kan få i Norge? 

Skrevet

Verken cacib eller nordiske cert er noe man kan takke nei til - man kan få 100 stykker av dem hvis man vil...  Og annet en vinnertitler så kan hunden din ikke få noen annen champion enn norsk i Norge. Men han blir svensk champion hvis han får ett cert i Sverige, dansk champion med ett cert i Danmark  - og det samme i Finland. (Kommer litt an på om rasen har brukskrav for å få cert i utlandet)
Men for å gjøre forvirringen helt total så har man i "alle år" kunnet søkt om å bli Nordisk champion hvis man er champion i 3 forskjellige nordiske land. Denne nordiske championtittelen skal nå bort, slik at den andre nordiske ch.tittelen som blir stående.
Altså  - en hund som i dag er internasjonal, norsk, svensk, dansk champion (Int N S Dk Ch) kan man nå få endret til Int Nord UCh. Hvis denne hunden så blir Nordic champion (med nordic cert) vil den da bli Int Nord Nordic Ch. Men i fremtiden vil den tittelrekken være: Int N S Dk Nordic Ch.

  • Like 1
Skrevet

Må man kun ha ett cert for å bli svensk champoin og ett cert for å dansk og ett finsk osv..

siden i Norge så må de ha to små cert og ett stor cert for å bli champion.

Skrevet

I Sverige må man ha tre cert for å bli champion, men hvis man allerede er norsk (eller dansk/finsk, etc) champion holder det med ett cert for å bli f.eks. N S Champion. I Norge kan man bli champion med tre store cert, to store og ett litet eller ett stort og to små.. I resten av norden har de ikke forskjell på cert'ene så der spiller det ingen rolle om man får de på spesial, nordisk eller internasjonal utstilling. Bare vi nordmenn som er litt sære sånn (og forsåvidt er tyskland slik også - men tror de skal ha 4 eller 5...).

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...