Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, er nybegynner innenfor det å ta bilder og har sett en del på Canon og Nikon sine speilreflekskameraer. En venn av meg som tar en del bilder har anbefalt nikon coolpix b500, er det noen som har noen erfaring med dette kameraet? Jeg tenker å ta mest bilde av hunden (actionbilde):P Andre kameraer dere anbefaler?

Men litt usikker hva som lønner seg, kjøpe et litt billig kamera nå for så å oppgradere når man blir bedre, eller bare å kjøpe et litt dyrere kamera nå slik at man ikke trenger å kjøpe et nytt senere? 

Skrevet
41 minutes ago, Hannah said:

Hei, er nybegynner innenfor det å ta bilder og har sett en del på Canon og Nikon sine speilreflekskameraer. En venn av meg som tar en del bilder har anbefalt nikon coolpix b500, er det noen som har noen erfaring med dette kameraet? Jeg tenker å ta mest bilde av hunden (actionbilde):P Andre kameraer dere anbefaler?

Men litt usikker hva som lønner seg, kjøpe et litt billig kamera nå for så å oppgradere når man blir bedre, eller bare å kjøpe et litt dyrere kamera nå slik at man ikke trenger å kjøpe et nytt senere? 

Action krever en del av kameraet så da ville jeg gått for et litt allright kamera om du har budsjett til det. Systemkamera med utskiftbar optikk. God optikk. Det er forskjell på hva som tilbys av objektiver til forskjellige "mounts" og kameratyper. 

Du kan kjøpe et rimeligere speilrefleks nå også bytte. Du kan uten tvil få gode bilder, og de får jo øvd deg ettersom det er vanskeligere med de rimeligere pga mindre muligheter og hjelpemidler. Men vet du at det kommer til å bli brukt så kan man like gjerne legge i litt med en gang. Spesielt om man vil ha action bilder. 

Det kjekke med kamera er at om man ombestemmer seg så er det lite å tape. Jeg har lett etter gode brukt deals, men kamera brukt i 1 år, 2 år, 3 år koster omtrent det samme som nye av samme modell koster i butikken. Det finnes en del rimeligere som kan henge med bra. Både fra canon m50(mener jeg det heter) og Sony a 6000 serien feks, mulig 5000 serien også nå(og helt sikkert de andre produsentene), også til action, med opptil 10/12 bilder pr sekund. Men her må man nok finne seg i mindre bra objektiver enn det man får til speilrefleksene og de bedre/dyrere speilløse og mulig noe treg autofokus om det går fort.

Av de speilrefleksene til canon som er i salg nå så vil nok alle gjøre nytten sin. Selv kjøpte jeg et 200d i sommer og kan ikke klage på bildekvaliteten, men kjenner jeg gjerne skulle hatt et bedre kamera om det var rom i budsjettet. Kunne jeg oppgradert til et mellomklasse kamera nå så hadde jeg nok gått for canon eos r eller canon 6d mark ii, i den rekkefølgen, på grunn av fullformat og derav bedre egenskaper i dårlig lys, samt raskere bildetakt blant annet. Evt Sony a7 iii om jeg skulle bytte merke.

Deretter ble du legge litt i et godt objektiv. 70-200mm f/2.8 feks(både sigma, tamron og canon/nikon sine versjoner duger). Objektiver kan med fordel kjøpes brukt.

 

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg kjøpte et Sony kamera ( A68 SLT tror jeg det heter) Jeg opplever det som et bra kamera, tar 8 bilder pr sekund og jeg er veldig fornøyd etter bytte fra Canon. Legger du til et Tamron objektiv 18 - 270 feks så har du noe som kan brukes til alt for rett under 10.000.

 

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...